X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Sekrety meteorytu z Marsa

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2009 11:12
Naukowcy mają nowe dowody na życie na Marsie.
Audio

W 1996 roku wielką międzynarodową dyskusję spowodowała meteoryt ALH 84001 – najprawdopodobnie najlepiej zbadany fragment skały w historii. Naukowcy spierali się, czy zachowały się na niej ślady marsjańskich organizmów, ostatecznie dochodząc do wniosku, że raczej nie. Po 13 latach badacze wrócili jednak do punktu wyjścia: na ALH 84001 są ślady życia.

Przypomnijmy: w 1996 roku David McKay i jego koledzy z NASA zasugerowali, że słynna znaleziona na Antarktyce skała może zawierać dowody na życie, rozwijające się dawno temu na Czerwonej Planecie. Miały to być skomplikowane molekuły oparte na atomach węgla, a także mikroskopijne skamieniałości, do złudzenia przypominające nasze bakterie. Jeżeli ich teoria potwierdziłaby się, istniała szansa, że życie rozwinęło się na Marsie, a dopiero potem na jakimś kosmicznym odłamku dotarło na Ziemię. Byłoby to, oczywiście, naukowe trzęsienie ziemi.

Jak powstał magnetyt?

Inni naukowcy odrzucali jednak przypuszczenia swoich kolegów z NASA, stwierdzając, że podobne struktury do tych widocznych na ALH 84001 mogą wytworzyć się bez udziału procesów życiowych i że skamieniała mikroskopijna „pałeczka” to zdecydowanie zbyt mało, aby wyciągać biologiczne wnioski.

Jedną z kości niezgody były nanokrystaliczne magnetyty w ALH 84001 – niektóre z nich wydawały się posiadać identyczne właściwości chemiczno-fizyczne jak te, które produkują dzisiejsze bakterie. Sceptycy argumentowali jednak, że magnetyty tworzą się także wówczas, gdy węgiel rozkłada się w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatur – być może chodziło o ciepło wyzwolone podczas uderzenia skały lub warunki panujące pod powierzchnią Marsa.

Najnowsza analiza ALH 84001 wyklucza jednak, aby magnetyty powstały na skutek rozkładu węgla. Ekipa McKaya użyła w tym celu  mikroskopu elektronowego o wysokiej rozdzielczości, jaki nie był dostępny w 1996 roku. Badacze postanowili przyjrzeć się dokładnie chemicznej strukturze magnetytu. Analizy doprowadziły ich do wniosku, że nie ma żadnego możliwego scenariusza geologicznego, który pozwoliłby na utworzenie minerałów o takim właśnie kształcie. 25 proc. tych struktur wyglądało identycznie jak produkt metabolizmu bakterii.

Mokro i ciepło

Hipoteza o marsjańskich mikrobach uzyskała także inne wsparcie, kiedy zespół Paula Nilesa (również z NASA) wykazał, że węgiel z meteorytu spoczywał w depozycie wskazującym na wodne otoczenie, sprzyjające rozwojowi życia i wykluczające teorię, jakoby tajemnicze struktury powstały w temperaturze przekraczającej 150 st. C – wówczas wody już by tam nie było!

Kwestia istnienia życia na Marsie nie budzi dzisiaj już takich emocji jak w 1996 roku – zwłaszcza w świetle odkryć lądownika Phoenix (znalazł on lód tuż pod powierzchnią Czerwonej Planety). Na Marsie mogło rozwinąć się życie, mogło również trafić tam… z Ziemi. Przecież kosmos nie jest drogą jednokierunkową, po której meteoryty poruszają się tylko z Czerwonej Planety na Ziemię (więcej >>>).

Zespół McKaya bada obecnie inne marsjańskie meteoryty, skałę Nakhla, która wylądowała w Egipcie w 1911 roku, oraz znaleziony przez japońskich polarników na Antarktyce meteoryt Yamato 593.

(ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Meteoryt prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 06:47
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie zakupiło rzadki rodzaj meteorytu, który może dać nam wskazówki co do początków Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Materiał prebiotyczny w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2009 13:06
Czy w przestrzeni międzygwiezdnej unoszą się aminokwasy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda na Księżycu pochodzi z komet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 04:45
Trwają spekulacje, skąd właściwie się wziął lód na Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowód na życie poza Ziemią?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2008 07:20
Naukowcy potwierdzili obecność budulca wczesnego materiału genetycznego na meteorycie, który został znaleziony w Australii w 1969 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsjański metan z wnętrza planety?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 13:34
Nowa hipoteza zwiększa szanse na znalezienie życia.
rozwiń zwiń