Nauka

Meteoryt prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 06:47
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie zakupiło rzadki rodzaj meteorytu, który może dać nam wskazówki co do początków Układu Słonecznego.

Meteoryt Ivuna pochodzi z prywatnej kolekcji i jest taką samą chemiczną mieszanką jak ta, z której 4,5 miliarda lat temu powstał Układ Słoneczny. Na Ziemi znalazł się w 1938 roku – spadł w Tanzanii. Na powierzchnię naszej planety dotarł w formie kamienia o wadze około 700 g, który następnie podzielono na próbki. Ten fragment, który właśnie znalazł się w Londynie, jest fragmentem największym ze wszystkich.

Skład chemiczny Ivuny jest niezwykle rzadki. Tylko 0.03% spośród wszystkich meteorytów (9 spośród znanych 35 000) jest złożony z tych składników, z których narodziło się Słońce. – Ten typ meteorytów na Ziemi jest bardzo podatny na zmiany – mówi dr Caroline Smith z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. – Na ich skład mogą wpłynąć na przykład zmiany w wilgotności powietrza.

Mimo takiej wrażliwości na warunki zewnętrzne Ivuna jest niezwykle ważny, ponieważ spadł na Ziemię stosunkowo niedawno i był przez ostatnie dwie lub trzy dekady trzymany w azocie w szczelnie zamkniętym środowisku. – Jest dla nas wyjątkowo cenny właśnie dlatego, że jest tak dobrze zachowany – komentuje dr Smith.

Monica Grady, profesor nauk planetarnych na Open University w Milton Keynes dodaje: – To wspaniała sprawa dla ekspertów od meteorytów. Ivuna daje nam niepowtarzalna możliwość przebadania początków naszego Układu.

Ale początki Układu Słonecznego to nie jedyny temat, który Ivuna pomoże zgłębić. Ostatnio inny meteoryt, Murchison, okazał się nośnikiem, na którym na Ziemię mógł dotrzeć budulec życia. Ivuna zostanie przeanalizowany także pod tym względem. Badania z 2001 roku wykazały, że na tanzańskim meteorycie również znajdują się komponenty pregenetycznego materiału: aminokwasy beta-alanina i glicyna.
Żeby pogodzić ambitne plany naukowców z potrzebami zachowania bezcennego materiału, zakupiony fragment Ivuny zostanie zabrany do Centrum Kosmicznego NASA w Houston i podzielony na dwie części. Jedna zostanie ponownie ukryta w bezpiecznym miejscu, a druga podzielona na kolejne maleńkie kawałeczki, mniejsze niż ludzki paznokieć, które trafią w ręce specjalistów.

Eugeniusz Wiśniewski

Czytaj także

Katastrofa Tunguska – w poszukiwaniu odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2008 11:52
Naukowcy już od 100 lat starają się znaleźć odpowiedź na zagadkę „meteorytu tunguskiego”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Eris pokonała Plutona

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2007 10:28
Planety karłowate.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekrety Saturna

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2007 06:56
Saturn jest szóstą planetą Układu Słonecznego. Misja Cassini-Huygens ma na celu poznanie sekretów, jakie kryje ta piękna planeta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak unicestwić Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 12:40
10 najskuteczniejszych sposobów - dowcipny ranking zaproponowany przez portal Livescience.com.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteoryt na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2009 11:14
Swoje zbiory wystawia na sprzedaż szkocki entuzjasta, Robert Elliot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe życie Hubble’a

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2009 13:57
NASA opublikowała zdjęcia, które nadesłał naprawiony niedawno orbitalny teleskop Hubble'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saturn kręci się szybciej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2009 10:29
Astronomowie obliczyli nową prędkość rotacji Saturna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekrety meteorytu z Marsa

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2009 11:12
Naukowcy mają nowe dowody na życie na Marsie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamienie z nieba

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 12:54
Badanie meteorytów może pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie, jak powstał nasz Układ Słoneczny.
rozwiń zwiń