Nauka

Ptaki potrzebują ciemności

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2010 09:02
Nocne oświetlenie miast wpływa na zwyczaje godowe ptaków.

W zurbanizowanym świecie istnieją okolice, gdzie z powodu całonocnego oświetlenia praktycznie nigdy nie zapada zmrok. Zdaniem naukowców, takie oświetlenie ma wielki wpływ na zwyczaje godowe zwierząt, np. leśnych ptaków śpiewających.
- W porównaniu z zanieczyszczeniem związkami chemicznymi i hałasem, zanieczyszczenie światłem jest bardziej subtelne, zaś jego skutki nie przykuły dotąd uwagi tak dużej, na jaką zasługują - uważa Bart Kempenaers z niemieckiego Max Planck Institute for Ornithology. - Natomiast nasze badania wyraźnie pokazują, że zanieczyszczenie światłem wpływa na okoliczności rozrodu, co niesie dla populacji ptaków wciąż nie rozpoznane konsekwencje.

Naukowcy oceniali, jak sztuczne oświetlenie wpływa na trele, rozpoczynane o świcie przez ptaki należące do pięciu często spotykanych leśnych gatunków. W przypadku czterech z nich samce mieszkające w pobliżu oświetlonych ulic zaczynały poranne śpiewy znacznie wcześniej, niż ich krewniacy z naturalnie ciemnych głębin lasu.

Konsekwencje takiej zmiany zachowania badacze analizowali na przykładzie sikor modrych. Porównywali zachowania związane z rozmnażaniem, obserwując ptaki żyjące w pobliżu oświetlenia i z dala od niego. Siedmioletnie obserwacje pozwoliły ustalić, że samice gniazdujące w pobliżu świateł składały jaja wcześniej niż pozostałe. Z kolei żyjące na skraju lasów - blisko świateł - samce skuteczniej wabiły nowe partnerki, w efekcie częściej płodziły młode z nowymi samicami.

Może się więc wydawać, że życie w rozświetlonych okolicach oznacza dla samców bonus. Zdaniem Kempenaersa, nie musi to jednak być nic dobrego. - Możliwe, że wcześniejsze rozpoczynanie porannych śpiewów odbywa się kosztem samych samców - zauważa. Oznacza to bowiem krótszy sen i większe niż zwykle narażanie się na ataki drapieżników.

Z wcześniejszych obserwacji wynika, że sztuczne oświetlenie może przeszkadzać w nocnych migracjach ptaków - przypomina Kempenaers. Wiele ptaków ginie choćby dlatego, że kieruje się ku jaskrawo oświetlonym wieżom i budynkom.

(ki)


 

Zobacz więcej na temat: mieszkanie
Czytaj także

Ptaki też myślą o przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2007 10:31
Do niedawno sądzono, że troska o przyszły los charakteryzuje tylko i ludzi – tymczasem wszystko wskazuje na to, że o przyszłośc martwią się... sójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kukułcza mafia

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2007 11:26
Kukułki znane są z podrzucania swoich jaj innym ptakom. Ich ofiarami pada blisko 100 gatunków ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kruki kombinują

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2007 07:01
Kruki bardzo przemyślnie rozwiązały zadanie przygotowane przez naukowców
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa liczy ptaki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2007 06:10
Europejski Dzień Ptaków to okazja dla każdego, by dokładniej przyjrzeć się przyrodzie
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co czwarty bocian jest Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 06:45
W naszym kraju żyje około 50 tys. par lęgowych bocianów białych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie orliki wystartowały

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 13:45
Orliki krzykliwe zaczynają opuszczać Polskę. Zimę spędzą w Afryce.
rozwiń zwiń