Nauka

Europa liczy ptaki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2007 06:10
Europejski Dzień Ptaków to okazja dla każdego, by dokładniej przyjrzeć się przyrodzie

Jest jeszcze czas, by zaplanować sobie na najbliższy weekend przyjemny i pożyteczny spacer w ramach Europejskiego Dnia Ptaków, a nawet (chociaż nie jest to konieczne!) ewentualnie troszkę się do niego przygotować. Już od paru lat w pierwszą sobotę i niedzielę października tysiące ludzi ruszą w plener, by obserwować ptaki i notować, co widzieli. W ubiegłym roku w rozmaitych imprezach związanych z tymi Dniami wzięło udział 45 tysięcy osób z 34 państw. W Polsce najczęściej widziano szpaki, czajki i krzyżówki. Nie trzeba fachowej wiedzy, by bawić się razem z innymi. Na zorganizowanych wycieczkach wszelkie wątpliwości wyjaśnią specjaliści, a jeśli ktoś ma ochotę wybrać się na obserwacje indywidualnie, wystarczy tylko rzetelnie zapisywać to, czego jest się pewnym. Akcja została zapoczątkowana przez największą organizację ornitologiczną BirdLife International, natomiast w tym roku wszystkie sukcesywnie spływające dane będzie zbierać organizacja w Zurichu. Tego rodzaju badania wnoszą bardzo dużo do wiedzy o sezonowych wędrówkach ptaków i ostojach różnych gatunków, co z kolei pozwala lepiej je chronić. Udział amatorów w takich obserwacjach jest nieoceniony. Więcej informacji, także o wycieczkach organizowanych w rozmaitych  miejscowościach oraz specjalne formularze do notatek – na stronach Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które gorąco wszystkich zachęca do ornitologicznych wypraw.

Zobacz więcej na temat: ekologia Europa POLSKA

Czytaj także

Bezgłośni zabójcy i izotopy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2007 11:08
Na migrujące na południe ptaki w rejonie Morza Śródziemnego czyhają atakujące pod osłoną ciemności krwiożercze... nietoperze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokarmiać czy nie dokarmiać?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2008 07:07
Czy ptaki potrzebują naszej pomocy zimą? Jak powinna wyglądać idealna ptasia stołówka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór odkrywców: Ptasie odloty

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2009 20:09
Zaprasza Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pióra jak kocie wąsy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 14:40
Ptasie pióra pomagają poznawać otoczenie za pomocą dotyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto będzie przynosił dzieci? Coraz mniej bocianów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 07:28
Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków szacują, że tej wiosny od 30 do 40 procent bocianich gniazd w woj. warmińsko-mazurskim pozostanie pustych. Być może niektóre z nich zostaną jeszcze zasiedlone, ale na pewno nie wszystkie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd odlatują żurawie?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 09:40
Nie tak dawno żegnaliśmy odlatujące na zimę ptaki. Tymczasem nadeszła już pora ich powrotów.
rozwiń zwiń