Nauka

Najmłodsze sztuczne serce

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 13:00
Po raz pierwszy lekarze wszczepili sztuczne serce na stałe dziecku.

W watykańskim szpitalu pediatrycznym w Rzymie przeprowadzono pierwszą na świecie operację wszczepienia stałego sztucznego serca pacjentowi w wieku dziecięcym. Chłopiec ma 15 lat. Renomowany watykański szpital Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus), gdzie przeprowadzono operację, ogłosił w komunikacie prasowym w sobotę, że odbyła się ona w czwartek (30 września) i trwała 10 godzin.

Wyjaśniono, że chłopiec cierpi na chorobę, która uniemożliwia wpisanie go na listę oczekujących na przeszczep serca. Dlatego, jak podkreślono, w obliczu groźby śmierci w krótkim czasie, włoscy lekarze wybrali jedyną w tym przypadku możliwą terapię. Nie jest to rozwiązanie przejściowe, w oczekiwaniu na przeszczep organu, lecz definitywne.

Urządzenie ma 4 centymetry wielkości i zostało w komunikacie medycznym opisane, jako "pompa hydrauliczna zasilana elektrycznie", umieszczona całkowicie w klatce piersiowej, by zmniejszyć ryzyko infekcji. Połączona jest z baterią, którą pacjent nosi na pasku.

Ponadto w komunikacie prasowym mowa jest o tym, że pionierska operacja otwiera nowe perspektywy terapeutyczne i nadzieje dla pacjentów, którym potrzebny jest przeszczep serca. Jest to też rozwiązanie dla chorych takich, jak operowany 15-latek, którzy z powodów klinicznych nie kwalifikują się do tego, by otrzymać organ od dawcy.

Do tej pory tego typu operacjom poddawano wyłącznie pacjentów dorosłych - przypominają lekarze. Wszczepienie stałego sztucznego serca nastolatkowi możliwe było dzięki zmniejszeniu inwazyjności zabiegu oraz zmianie sposobu zasilania sztucznego serca.
W związku z ogólnym stanem pacjenta - poinformował szpital - oraz innowacyjnością przeprowadzonej operacji lekarze wstrzymują się na razie ze stawianiem wszelkich prognoz.

(ki)

Zobacz więcej na temat: dzieci medycyna Rzym zdrowie
Czytaj także

Zdrowe serce, lepsza praca!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 04:23
Zapraszamy na Wieczór Odkrywców w Programie 1.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klips na serce

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 17:02
Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca przeprowadzili pierwsze w Polsce nieinwazyjne zabiegi uszczelniania zastawek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serce na mrozie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 20:40
Kardiolog mówi, jak dbać o serce. Czy mróz dobrze wpływa na serce? I co robić, żeby mróz nam nie zaszkodził.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak bije ludzkie serce. Wideo MRI

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2010 02:00
To przełom. Jest posób, by filmować „na żywo” organy wewnętrzne.
rozwiń zwiń