Nauka

W Polsce mamy piramidy starsze niż w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 16:00
Ludy rolnicze w Polsce nie umiały budować, tak jak Egipcjanie. Ale zaczęli wcześniej. Opowiadamy o najważniejszych stanowiskach archeologicznych w Polsce.
Audio

Zafascynowani pozostałościami kultur śródziemnomorskich często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ciekawych odkryć dokonano na terenie naszego kraju. W Polsce zarejestrowano ponad milion stanowisk archeologicznych, których wiek jest różny - od czasów najdawniejszych po nowożytne. W naukowym "Wieczorze z Jedynką" opowiadamy o tych najciekawszych - a często mało znanych

Mało kto wie, że na Kujawach koło Izbicy Kujawskiej można zobaczyć budowle, które kojarzą się tylko ze światem starożytnym. "Polskie piramidy" to wznoszone przed tysiącami lat i wykonane z wielkich głazów grobowce, w których pochowano być może pierwszych władców Kujaw. Co prawda nie są tak potężne jak te wznoszone dla faraona Cheopsa i jego następców w Egipcie, ale są za to o kilka tysięcy lat od nich starsze. Podobne budowle są też w Sarnowie i Gaju.

Kiedyś te piramidy były wyższe, ale bezmyślnie je niszczono pozyskując kamienie. - Być może droga Izbica Kujawska-Lubraniec jest najbardziej zabytkową drogą, bo wyłożona została tymi kamieniami - żartuje archeolog Daniel Sukniewicz. Teraz jest wyasfaltowana, ale nie ma na niej kolein, bo pod spodem są ciężkie kamienie.

Pierwsze piramidy egipskie pojawiły się tysiąc lat później - precyzuje historyk Robert Sypek.

Również w Małopolsce można napotkać podobne grobowce, choć ziemno-drewniane. A to dlatego, że na Kujawach były kamienie polodowcowe, zaś w Małopolsce ich nie było. - Więc budowano z tego, co było pod ręką - mówi Daniel Sukniewicz Katarzynie Kobyleckiej.

Na Pomorzu z kolei mamy kręgi kamienne podobne do tych na południu Anglii. Są prawdopodobnie dziełem Gotów, którzy wędrowali przez obecnie polskie ziemie. Były kiedyś  zarówno grobowcami, jak też miejscem, w którym zbierała się lokalna społeczność. Taki areopag.

Mówimy też o świętych górach. Do nich zalicza się Ślęża, gdzie są nawet rzeźby sprzed tysiącleci. I do końca nie wiemy, kto je wyrzeźbił. Goci? Słowianie? Łużyczanie? - Takie góry służyły do kontaktu ludzi z bogami - wyjaśnia Daniel Sukniewicz. Ślęża to miejsce niezwykłe i jeszcze niezbadane. Świętą górą Słowian jest też Łysa Góra, gdzie obecny kościół stanął na miejscu świątyni pogańskiej.

W audycji również o sposobach chowania zmarłych. Dlaczego np. obcinano zmarłym głowy?

(ag)

 Aby wysłuchac całej audycji, wystarczy kliknąć na dźwięk "Polskie piramidy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Naukowe "Wieczory z Jedynką" od poniedziałku do czwartku wieczorem.

Czytaj także

Starożytny komputer pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2010 17:00
Słynny mechanizm z Antikythery to dowód na niezwykłą wiedzę technologiczną starożytnych. Z plastikowych klocków i kółek powstała teraz wersja urządzenia do samodzielnego złożenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytna zupka chińska

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 10:00
Chińscy naukowcy informują o odkryciu garnka z zupą sprzed ponad dwóch tysięcy lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sarkofag w kamieniołomie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 22:05
Egipcjanie byli niezwykle praktycznym narodem. Zamiast drążyć otwory w ziemi, do pochówku zmarłych wykorzystywali luki skalne w kamieniołomach.
rozwiń zwiń