Nauka

W 2012 roku zobaczymy dwa słońca

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 13:00
To całkiem możliwe. Astrofizycy przewidują, że czerwony supergigant Betelgeza, który w tej chwili jest dziewiątą co do jasności gwiazdą naszego nieba, wkrótce wybuchnie. Będzie wówczas jasno całą dobę!

Betelgeza to gwiazda w konstelacji Oriona, znakomicie widoczna na polskim niebie zwłaszcza teraz, zimą. Jej nazwa pochodzi z arabskiego i oznacza  „Rękę olbrzymki”. Betelgeza jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie, jak również jedną z najbardziej interesujących astronomów. Jest ona ogromnym czerwonym nadolbrzymem, jej masę ocenia się na 14-15 mas Słońca. Jej średnica jest tak ogromna (maks. ok. 345 razy większa od Słońca), że za pomocą ziemskich teleskopów jesteśmy w stanie widzieć jej powierzchnię jako dysk, a nie punkt (jeden z około 10 takich przypadków wśród wszystkich gwiazd, oczywiście z pominięciem Słońca).

Betelgeza obecnie gwałtownie traci masę. To znak, że jej życie dobiega końca. Brad Carter, wykładowca University of Southern Queensland, wyjaśnia: - Oznacza to, że w gwieździe kończy się paliwo, które sprawiało, że świeciła i zachowywała swój kształt. Kiedy paliwo się kończy, gwiazda dosłownie zapada sie w sobie, i to bardzo szybko.

Potem nastąpi eksplozja, która sprawi, że gwiazda stanie się miliony razy jaśniejsza od naszego Słońca. Na Ziemi poskutkuje to dniem trwającym przez 24 godziny na dobę i dwoma słońcami na niebie. Nawet przez kilka tygodni.

- Będziemy mieli niewiarygodny okres ciągłej jasności. Potrwa nawet kilka tygodni, a potem przez parę miesięcy supernowa będzie gasła. W końcu w ogóle trudno ją będzie zauważyć – mówi Carter. Czym stanie sie Betelgeza? Istnieje duże prawdopodbieństwo, że gwiazdą nautronową. Albo czarną dziurą o masie około 20 Słońc.

/

 

Czy Ziemia jest bezpieczna? Astrofizycy zapewniają, że nic złego się nie wydarzy. Naszą planetę podczas eksplozji zaleje strumień neutrino, ale to nic groźnego. Wręcz przeciwnie – naukowcy twierdzą, że właśnie ten „gwiezdny pył” odpowiada za rozwój „spraw” w kosmosie. Na Ziemi – i to dosłownie – cząstki mogą wpłynąć na tworzenie się nowych złóż. Carter: - Na przykład złota, srebra, czy cięższych, nawet takich jak uran.

Co do daty wydarzenia – 2012 rok to tylko spekulacja. Wybuch może nastapić jutro, a może dopiero za 100 000 lat. Trzymamy kciuki, aby było to w miarę szybko. Każdy przecież chciałby zobaczyć coś tak nieprawdopodobnego!

(ew/Huffington Post/news.com.au)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Astronomiczna pamięć Aborygenów

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 07:00
Rdzenni mieszkańcy Australii pamietają supernową sprzed 150 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obserwujemy narodziny czarnej dziury

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 11:15
Materia po wybuchu supernowej świeci jasno w promieniach X. Czy widzimy młodą czarną dziurę o masie 5-10 mas Słońca?
rozwiń zwiń

Czytaj także

10-latka odkryła supernową

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 14:32
Dziewczynka z Kanady jest najmłodszą osobą, która dokonała takiego odkrycia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twój horoskop 2011 jest nieważny

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 13:03
Jeśli śledzisz horoskopy, w tym roku najprawdopodobniej czytasz o losach kogoś innego. I to z powodów czysto naukowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Planeta gorętsza od gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 12:00
Naukowcy z projektu SuperWASP ogłosili w internecie odkrycie planety pozasłonecznej o temperaturze około 3200 stopni Celsjusza.
rozwiń zwiń