Nauka

Gips nie będzie potrzebny

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 12:00
Szkocki chirurg wynalazł sposób usztywniania uszkodzonych kończyn bez konieczności stosowania gipsu. Ramię, czy noga unieruchamiana jest tylko częściowo i to od wewnątrz.
Gips nie będzie potrzebny
Foto: SXC

Każdy, kto nosił kiedyś gispowy opatrunek wie, że jest on ciężki, niewygodny i męczący. Profesor Gordon Mackay z Glasgow stwierdził, że podczas prostej operacji można wszczepić urządzenie, które wspomaga działanie kończyny.

- Robimy bardzo małe nacięcie i instalujemy taśmę, która działa jak klamry. - tłumaczy wynalazca. Dzięki temu pacjent może poruszać kończyną a jednocześnie zdrowieje. I to dużo szybciej, bo do pełnej formy można dojść w kilka tygodni. Poza tym nie wiotczeją mięśnie, co jest normalne przy opatrunku gipsowym. 

Nowa technika nie może być stosowana w poważnych złamaniach, ale daje duże nadzieje przy mniejszych urazach sportowych. A przede wszystkim, gdy w pobliżu uszodzonego miejsca zaswędzi skóra, można się normalnie podrapać.

Na razie nowej terapii poddano 20 pacjentów w Wielkiej Brytanii; profesor Mackay teraz chce wprowadzać ją w USA. 

(iar)

Zobacz więcej na temat: medycyna USA Wielka Brytania
Czytaj także

Ultradźwięki skleją kości

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 12:25
Ultradźwięki o niskiej intensywności przyspieszają leczenie złamań - wynika z niemieckich badań
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się przewrócić i nie połamać

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 10:40
Złamanie ręki - a nie, jak przyzwyczailiśmy się myśleć - nogi, to najpopularniejsza narciarska kontuzja. Radzimy jak jej uniknąć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klej do uszczelniania żywych tkanek

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 09:20
Naukowcy z Australii opracowali recepturę polimerowego kleju, który może być stosowany, jako uszczelniacz żywych tkanek, np. po operacji - informuje "Soft Matter". Teraz rana po prostu się sklei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza sztuczna tchawica już oddycha

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 20:00
W Szwecji dokonano bezprecedensowego przeszczepu: syntetyczną tchawicę otrzymał 36-letni Afrykańczyk studiujący na Islandii.
rozwiń zwiń