X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Świetnie zachowany statek z V wieku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 13:00
Istambuł, tak jak Warszawa, od lat buduje swoje metro. Nad Bosforem jest jednak dużo trudniej – gdzie nie wbijesz łopaty, znajdujesz archeologiczne skarby.
Audio

Tureccy archeolodzy znaleźli właśnie najlepiej zachowany starożytny wrak w historii.

Odkrycie miało miejsce w Yenikapı, gdzie na miejscu planowanej stacji metra od 2004 roku prowadzone są badania wykopaliskowe. 

Pierwszym odkryciem był sam port Teodozjusza, pozostający w użyciu pomiędzy V i X wiekiem n.e. Potem okazało się, że historia Yenikapi rozpoczęła się jeszcze wcześniej, bo 8 500 lat temu, o czym świadczyły szkielety  z tego okresu. Mówiąc krótko, zanim na wybrzeżu powstanie wielki terminal komunikacji lokalnej, archeolodzy muszą zbadać zawartość starożytnego portu, odnaleźć wszystkie groby, naczynia, fragmenty ceramiki i... statki.

To nie pierwszy odkryty w Yenikapi statek, ale z pewnością najlepiej zachowany – i to na skalę światową. Ma pochodzić z IV lub V wieku. Prawdopodobnie zatonął podczas sztormu, ale jego ładunek, jak i on sam znajdują się w doskonałym stanie. Należał do bizantyjskich kupców. Ma ok. 16 m długości i załadowany jest dziesiątkami naczyń. W amforach przewożono ryby, migdały, orzechy laskowe, oliwki i brzoskwinie. Naukowcy mogą to zbadać bardzo dokładnie, ponieważ wrak przez wieki spoczywał w mule, bez dostępu powietrza, a to pozwala zachować się materiałom pochodzenia organicznego.

- Będziemy potrzebowali kilku miesięcy na zupełne wydobycie statku – mówi archeolog Songül Çoban. Badacze muszą być szczególnie ostrożni, aby nie zniszczyć oszałamiającego znaleziska. 

Wrak leży dzisiaj aż 5 m poniżej obecnego poziomu morza. To najlepszy przykład starożytnego wraku – zachowała się zarówno jego struktura, jak i ładunek. Do jego budowy użyto brązowych gwoździ, co, jak się sądzi, stało się powszechną praktyką  w IV lub V wieku. Wcześniej używano drewnianych kołków. Do wydatowania wraku posłużą także odkryte na nim amfory i inne zabytki.

W Porcie Teodozjusza odkryto, jak dotąd, 40 000 zabytków, a na aprobatę archeologów oczekuje dalsze 150 000 wydobytych już fragmentów. Port może poszczycić się największą na świecie ilością odkrytych wraków: 35. Tonęły tutaj pomiędzy V i XI wiekiem. 30 z nich to kupieckie żaglowce, reszta to galery, napędzane wiosłami.

Na wykopaliskach od 2004 roku bez przerwy pracuje stała ekipa 45 archeologów i 265 innych pracowników technicznych (w tym architektów, konserwatorów i dokumentalistów). Terminal metra nie powstanie z pewnością jeszcze bardzo długo. 

(ew/Past Horizons)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niesamowite odkrycie w Stambule. Znaleziono ludzkie szczątki sprzed 8500 lat

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 02:00
Dwa ludzkie szkielety sprzed około 8500 lat odkryli w Stambule archeolodzy - donosi portal Hurriyet Daily News.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indiana Jones żegna się z łopatą

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 12:00
Indiana Jones był kiepskim archeologiem. Niszczył stanowiska, nie sporządzał dokumentacji. Konkurentów prędzej by zabił, niż napisał z nimi publikację. Dzisiaj robi się to zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaułki magicznego Istambułu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 08:00
Choć aura za oknami w Polsce nie sprzyja urlopowym wyjazdom, pamiętajmy, że wciąż trwa lato. Może więc warto pomyśleć o spędzeniu wolnych dni gdzieś, gdzie rzeczywiście jest ciepło. Na przykład w Turcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znaleźli grób Apostoła

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 23:00
Włoscy archeolodzy ogłosili odnalezienie grobu jednego z Apostołów. Gdzie? W tureckiej miejscowości Pamukkale, czyli antycznym Hierapolis.
rozwiń zwiń