Nauka

Genetycy: Azja zasiedlona przez kilka fal migracji

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 12:10
Azja była zasiedlana przez kilka fal migracji z Afryki. Świadczą o tym przeprowadzone na szeroką skalę badania genetyczne - informują naukowcy na łamach "American Journal of Human Genetics".
Glow ImagesEast News
Glow Images/East NewsFoto: Glow Images/East News

W badaniach pomocni okazali się denisowiańczycy. Ich istnienie to wielkie odkrycie 2010 roku. Rok temu w jaskini Denisova na Syberii odkryto kostki palców, które - jak ustalono - należały do nieznanego wcześniej odłamu w obrębie rodzaju Homo. Ten odłam zamieszkiwał na Ziemi w tym samym czasie co Homo sapiens i neandertalczycy. Istnienie denisowian potwierdziły badania genetyczne - zsekwencjonowano genom właściciela palców i porównano go z genomem człowieka oraz neandertalczyka. Okazało się, że jest odmienny.

Krewni Papuasów i Aborygenów

Już wstępne wnioski sugerowały, że denisowiańczycy wykazują drobne pokrewieństwo z Papuasami, co oznaczało, że między tymi dwiema populacjami dochodziło do krzyżowania się. Naukowcy postanowili prześledzić to pokrewieństwo dokładniej.

Najnowsze badania zostały przeprowadzone na dużo szerszą skalę. Okazało się dzięki temu, że denisowiańczycy rozprzestrzenili się od Syberii po tropikalną południowo-wschodnią Azję oraz że ponad 44 tys. lat temu krzyżowali się także z innymi grupami ludzkimi - australijskimi Aborygenami oraz częścią mieszkańców Filipin.

Dwie fale migracji

Z badań wynika, że nasi przodkowie zasiedlali Azję co najmniej dwukrotnie. - Denisowiańskie DNA jest jak znacznik w obrazowaniu medycznym, dzięki któremu można śledzić przebieg naczyń krwionośnych. Taki znacznik jest łatwo rozpoznawalny, nawet gdy jest go bardzo mało. Podobnie możemy wykrywać denisowiańskie DNA u migrujących ludzi. To pokazuje znaczenie sekwencjonowania dawnego DNA dla zrozumienia ludzkiej historii - wyjaśnia członek zespołu badawczego, David Reich z Harvard Medical School.

Zdaniem naukowców, w prehistorii miały miejsce co najmniej dwie fale migracji z Afryki do Azji. Pierwsza dała początek rdzennym Azjatom, którzy obecnie zamieszkują południowo-wschodnią Azję i Oceanię, i nie są spokrewnieni z Chińczykami ani Indonezyjczykami. Druga fala dała początek wschodnim Azjatom, którzy obecnie dominują w południowo-wschodniej Azji.

(ew/pap)

Czytaj także

Na Syberii żył inny gatunek człowieka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 16:00
Naukowcy odkryli na Syberii odrębny gatunek człowieka, który współistniał z naszym i z neandertalczykami. Miał się całkiem nieźle jeszcze kilkadziesiąt tysięcy lat temu i ma potomków w Melanezji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszyscy jesteśmy mutantami

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 11:00
Kiedy rodzice przekazują nam geny, pojawia się średnio 60 błędów. Każdy z nas nosi w sobie mniej więcej tyle genetycznych mutacji, wynika z najnowszych badań. A zatem wszyscy, z genetycznego punktu widzenia, jesteśmy zmodyfikowani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertalczyk w chromosomie X

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 14:10
Wielu z nas ma w sobie neandertalskie DNA – uważa dr Damian Labuda z Uniwersytetu w Montrealu. Skrywamy je w chromosomach płci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odporność to wynik seksu z neandertalczykiem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 13:00
To mieszanie naszych genów z neandertalskimi oraz z DNA innej wymarłej grupy hominidów - denisowian - wzmocniło system immunologiczny Homo sapiens. Są na to dowody w DNA współczesnych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznajcie najstarszego przodka: Australopithecus sediba

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2011 21:30
A. sediba może być najstarszym przodkiem rodzaju Homo. Opis naukowy gatunku na podstawie dwóch częściowych szkieletów zamieszcza najnowsze wydanie tygodnika "Science".
rozwiń zwiń