Nauka

Długowieczne są wykształcone mężatki ze wsi

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 12:15
Kto ma w Polsce największe szanse na długie życie? Mężatki z wyższym wykształceniem, które mieszkają na wsi, najlepiej małopolskiej, podkarpackiej lub podlaskiej - wynika z badań polskich antropologów.
Długowieczne są wykształcone mężatki ze wsi
Foto: Glow Images/East News

Jak mówi dr hab. Halina Kołodziej z Zakładu Antropologii PAN, jednym z najważniejszych czynników, które decydują o długości życia, jest płeć. Zdaniem badaczy Polka, która urodziła się w 2009 roku, przeżyje średnio ok. 80 lat, a Polak - o ponad 8 lat mniej.

Kobiety bardziej dbają o zdrowie

Skąd się bierze te 8 lat różnicy? Kobiety są genetycznie uprzywilejowane. Może to wynikać m.in. z zawartości estrogenu w kobiecej krwi. - To czynnik ochronny przed chorobami układu krążenia - wyjaśnia Kołodziej. Powołuje się na badania, w których próbowano oszacować, jaka jest biologiczna różnica między długością życia mężczyzn i kobiet. - Jak się okazało, różnica biologiczna, a więc wynikająca między innymi z genów, to około 4 lata. Wszystko ponad to wynika z czynników społecznych, środowiskowych, np. ze stylu życia - dodaje.

- Niestety mężczyźni żyją, tak jak żyją: więcej niż kobiety palą i piją, słabiej o siebie dbają, rzadziej chodzą do lekarza, wykonują mniej badań profilaktycznych. To się odbija w Polsce na 8 latach różnicy w długości ich życia - przyznaje Kołodziej. 

W Polsce trzy dekady temu - po transformacji ustrojowej -  można było zauważyć skok w długości życia Polaków. - Między 1988 a 2002 rokiem zanotowano w Polsce spadek przedwczesnej umieralności - przypomina badaczka z PAN. Mogło to wynikać m.in. ze spadku konsumpcji alkoholu, mniejszej popularności papierosów czy ze zdrowszego odżywiania.

Kobiecie lepiej na wsi. Mężczyźnie niekoniecznie...

Kolejny czynnik związany z długością życia to miejsce zamieszkania. Umieralność kobiet miejskich jest wyższa niż kobiet mieszkających na wsi. Nie jest to duża różnica: życie Polki mieszkającej w mieście jest krótsze średnio o 2 miesiące. Co jednak ciekawe, wpływ środowiska wiejskiego na mężczyznę nie jest już tak korzystny - nasi mężczyźni mieszkający na wsi żyją o rok krócej niż ci z miast.

Dobre wykształcenie zmniejsza ryzyko

Statystycznie najdłuższe życie czeka osoby z wyższym wykształceniem. - Jest to związane przede wszystkim ze stylem życia. Osoby z lepszym wykształceniem znacznie częściej są aktywne fizycznie poza swoją pracą, uprawiają sporty, są bardziej świadome, chodzą na badania profilaktyczne, znacznie mniej palą i piją - wyjaśnia ekspertka.

Większe ryzyko przedwczesnego zgonu mają również osoby samotnie żyjące, które nie mają partnera życiowego. Szczególnie dotyczy to panów. - To zjawisko możemy tłumaczyć dwojako - mówi Kołodziej. Dłuższe życie osób w związku partnerskim może być efektem pozytywnej selekcji do małżeństwa.

- Możemy założyć, że do małżeństwa przystępują osoby zdrowe. Chorzy częściej "odpadają" na tym na "rynku" - podaje Kołodziej jedną z hipotez. - Z drugiej strony małżeństwo może po prostu pełnić rolę ochronną. Mężczyzna żonaty ma ugotowany obiad, jest zadbany, partnerka może mu przypominać o badaniach profilaktycznych, a często sama go na te badania zapisuje. Oba te czynniki mogą działać jednocześnie.

Według danych, na które powołuje się badaczka, u mężczyzn stan cywilny ma znacznie większy wpływ na długość życia niż u kobiet. W przypadku straty partnerki mężczyzna jest znacznie bardziej narażony na przedwczesny zgon niż kobieta, która traci swojego partnera. Wdowa ma więc większe szanse na dłuższe życie aniżeli wdowiec.

Dłużej pożyjesz na południu

Na długość życia wpływ ma również to, w której części Polski mieszkamy. Jeśli chodz o mężczyzn, to najdłużej żyją ci z województw podkarpackiego i małopolskiego. Tutaj przeciętna długość życia jest prawie o dwa lata większa od średniej krajowej. Natomiast najdłużej - średnio o rok dłużej - żyją panie z województw: podlaskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Antropolog sugeruje, że kluczowy może być tu czynnik ekologiczny.

Kołodziej podsumowuje, że, jeśli chodzi o długość życia, to najlepiej być zamężną kobietą, z wyższym wykształceniem, mieszkającą na wsi. Za to wśród polskich mężczyzn największe szanse na długoletnie życie ma żonaty mieszkaniec podkarpackiego miasta, najlepiej z wyższym wykształceniem.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: POLSKA mieszkanie obiad
Czytaj także

Polacy nie stronią od alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 19:30
Pijemy rzadziej, ale większe ilości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Polacy się rozwodzą?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2011 07:00
Prawdopodobieństwo rozwodu w Polsce od 1991 roku wzrosło z 15 proc. do 30 proc. Naukowcy próbują zrozumieć, dlaczego chętniej się rozwodzimy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska krewniakami stoi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 13:40
Przeciętny Polak potrafi wymienić aż 80 członków swojej rodziny. To najlepszy dowód na to, że Polska nie jest społeczeństwem małych, dwupokoleniowych rodzin. Żyjemy w środowisku krewniaczym – mówią antropolodzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chorzy psychicznie żyją krócej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2011 22:00
Osoby cierpiące na poważne choroby psychiczne, takie jak schizofrenia czy choroba dwubiegunowa, żyją przeciętnie 10 do 15 lat krócej średnia całej populacji.
rozwiń zwiń