X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Jane Austen została otruta?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 23:15
Tak twierdzi badaczka, która przejrzała korespondencję autorki "Dumy i uprzedzenia" oraz "Rozważnej i romantycznej". We włosach pisarki znaleziono ślady arszeniku.
Audio

Jane Austen zmarła nagle w 1817 roku, a przyczyna jej śmierci nigdy nie została wyjaśniona w sposób przekonujący. Dowód na otrucie ma znajdować się w jej ostatnich listach. Opisując chorobę, na którą zapadła, Austen napisała: "Jest mi teraz dużo lepiej i stopniowo odzyskuję dobry wygląd; wcześniej był dość kiepski, byłam biało-czarna i każdego innego koloru, którego nie powinnam przybierać".

Plamy na skórze

Zdaniem Lindsay Ashford, autorki książek o zbrodniach z przeszłości, opis zgadza się z symptomami zatrucia arszenikiem. - Jeśli przez dłuższy okres czasu przyjmujesz go w małych dawkach, na skórze pojawiają się czarne plamy - wyjaśnia Ashford. - To tak zwany efekt kropli; całe fragmenty skóry przybierają kolor brązu lub czerni, inne z kolei stają się białe.

Arszenik we włosach

Listy to jednak nie jedyny dowód. Ashford zbadała pukel włosów pisarki, który pojawił się na aukcji w 1948 roku. Zakupiła go wówczas pewna amerykańska para. We włosach był arszenik. Ashford: - Ilość wskazuje, że Austen przyjmowała trucizne przez kilka miesięcy przed śmiercią.
 
Na co zmarła autorka wszech czasów?

Przyczyna śmierci autorki "Dumy i uprzedzenia" oraz pięciu innych wielkich powieści od dawna pozostaje tajemnicą. Austen zmarła nagle, w wieku zaledwie 41 lat. Kto wie, ile powieści mogłaby jeszcze napisać?

Wcześniej tajemniczą chrobę identyfikowano z chorobą Addisona, rzadkim zaburzeniem nadnerczy. Inni autorzy spekulowali, że mogła mieć raka. - Wszystkie choroby jakoś wyjaśniają symptomy Jane, ale żadna nie odpowiada wyglądowi jej twarzy, który opisała w swoim liście - twierdzi Ashford.

Kto podał arszenik?

Możliwe, że przyczyną śmierci był arszenik, który podawano Austen jako lekarstwo - zawierały go powszechnie stosowane wówczas leki, na przykład na reumatyzm. - Jest i inny scenariusz: ktoś otruł ją zamierzenie - spekuluje Ashford. Wielu faktów nam brakuje. Jak wiadomo, Cassandra, siostra Jane, spaliła po śmierci pisarki większość jej listów i notatek. - Nikt nie wie, dlaczego - mówi Ashford.

Kryminolożka opublikiwała właśnie książkę pos tytułem "The Mysterious Death of Miss Austen" ("Tajemnicza śmierć panny Austen"). Opisuje w niej relacje rodzinne w domu Austenów. Twierdzi, że mogą skrywać jakiś mroczny sekret.

Prawdziwej przyczyny śmierci zapewne nie poznamy. Mało prawdopodobna jest zgoda na ekshumację szczątków pisarki. - Mogłoby to spowodować oburzenie fanów pisarki oraz osób, którzy twierdzą, że są jej krewnymi - przyznaje Ashford. Nie traci jednak nadziei, że kiedyś poznamy prawdę.

(ew/Discovery.com)

Wszystkie powieści Austen były wielokrotnie ekranizowane (poniżej fragment "Emmy", ekranizacja z 1996 roku)

Zobacz więcej na temat: discovery ekshumacja zatrucie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sfilmować Jane

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2008 12:05
Ostatnie 15 lat przyniosło niespotykany dotąd wzrost zainteresowania twórczością Jane Austen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jane Austen na trudne chwile

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2008 10:12
W tym tygodniu do kin wszedł dramat „Rozważni i romantyczni: klub miłośników Jane Austen”, komedia romantyczna ze Scarlett Johansson i hiszpański dramat „Księżniczki”.
rozwiń zwiń