Nauka

Jane Austen została otruta?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 23:15
Tak twierdzi badaczka, która przejrzała korespondencję autorki "Dumy i uprzedzenia" oraz "Rozważnej i romantycznej". We włosach pisarki znaleziono ślady arszeniku.

Jane Austen zmarła nagle w 1817 roku, a przyczyna jej śmierci nigdy nie została wyjaśniona w sposób przekonujący. Dowód na otrucie ma znajdować się w jej ostatnich listach. Opisując chorobę, na którą zapadła, Austen napisała: "Jest mi teraz dużo lepiej i stopniowo odzyskuję dobry wygląd; wcześniej był dość kiepski, byłam biało-czarna i każdego innego koloru, którego nie powinnam przybierać".

Plamy na skórze

Zdaniem Lindsay Ashford, autorki książek o zbrodniach z przeszłości, opis zgadza się z symptomami zatrucia arszenikiem. - Jeśli przez dłuższy okres czasu przyjmujesz go w małych dawkach, na skórze pojawiają się czarne plamy - wyjaśnia Ashford. - To tak zwany efekt kropli; całe fragmenty skóry przybierają kolor brązu lub czerni, inne z kolei stają się białe.

Arszenik we włosach

Listy to jednak nie jedyny dowód. Ashford zbadała pukel włosów pisarki, który pojawił się na aukcji w 1948 roku. Zakupiła go wówczas pewna amerykańska para. We włosach był arszenik. Ashford: - Ilość wskazuje, że Austen przyjmowała trucizne przez kilka miesięcy przed śmiercią.
 
Na co zmarła autorka wszech czasów?

Przyczyna śmierci autorki "Dumy i uprzedzenia" oraz pięciu innych wielkich powieści od dawna pozostaje tajemnicą. Austen zmarła nagle, w wieku zaledwie 41 lat. Kto wie, ile powieści mogłaby jeszcze napisać?

Wcześniej tajemniczą chrobę identyfikowano z chorobą Addisona, rzadkim zaburzeniem nadnerczy. Inni autorzy spekulowali, że mogła mieć raka. - Wszystkie choroby jakoś wyjaśniają symptomy Jane, ale żadna nie odpowiada wyglądowi jej twarzy, który opisała w swoim liście - twierdzi Ashford.

Kto podał arszenik?

Możliwe, że przyczyną śmierci był arszenik, który podawano Austen jako lekarstwo - zawierały go powszechnie stosowane wówczas leki, na przykład na reumatyzm. - Jest i inny scenariusz: ktoś otruł ją zamierzenie - spekuluje Ashford. Wielu faktów nam brakuje. Jak wiadomo, Cassandra, siostra Jane, spaliła po śmierci pisarki większość jej listów i notatek. - Nikt nie wie, dlaczego - mówi Ashford.

Kryminolożka opublikiwała właśnie książkę pos tytułem "The Mysterious Death of Miss Austen" ("Tajemnicza śmierć panny Austen"). Opisuje w niej relacje rodzinne w domu Austenów. Twierdzi, że mogą skrywać jakiś mroczny sekret.

Prawdziwej przyczyny śmierci zapewne nie poznamy. Mało prawdopodobna jest zgoda na ekshumację szczątków pisarki. - Mogłoby to spowodować oburzenie fanów pisarki oraz osób, którzy twierdzą, że są jej krewnymi - przyznaje Ashford. Nie traci jednak nadziei, że kiedyś poznamy prawdę.

(ew/Discovery.com)

Wszystkie powieści Austen były wielokrotnie ekranizowane (poniżej fragment "Emmy", ekranizacja z 1996 roku)

Zobacz więcej na temat: discovery ekshumacja zatrucie

Czytaj także

Sfilmować Jane

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2008 12:05
Ostatnie 15 lat przyniosło niespotykany dotąd wzrost zainteresowania twórczością Jane Austen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jane Austen na trudne chwile

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2008 10:12
W tym tygodniu do kin wszedł dramat „Rozważni i romantyczni: klub miłośników Jane Austen”, komedia romantyczna ze Scarlett Johansson i hiszpański dramat „Księżniczki”.
rozwiń zwiń