Kultura

Jane Austen na trudne chwile

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2008 10:12
W tym tygodniu do kin wszedł dramat „Rozważni i romantyczni: klub miłośników Jane Austen”, komedia romantyczna ze Scarlett Johansson i hiszpański dramat „Księżniczki”.

W tym tygodniu do kin weszły amerykański dramat „Rozważni i romantyczni: klub miłośników Jane Austen”, komedia romantyczna ze Scarlett Johansson w roli głównej “Niania w Nowym Yorku” oraz dramat społeczny utalentowanego hiszpańskiego reżysera Fernanda Leóna de Aranoa – „Księżniczki”.

W Jedynkowym „Magazynie filmowym”, z krytykiem filmowym Magdą Michalską-Janicką z „Dziennika”, jak co tydzień rozmawiają: Antoni Opolski i Tomasz Pamrów.


ROZWAŻNI I ROMANTYCZNI: KLUB MIŁOŚNIKÓW JANE AUSTEN, reżyseria: Robin Swicord, występują: Emily Blunt, Maria Bello, Hugh Dancy, Maggie Grace, Nancy Travis, Amy Brenneman, Jimmy Smits, Kathy Baker

 

''

Robin Swicord w swoim dramacie splata losy sześciorga członków klubu miłośników Jane Austen, skupione wokół sześciu książek pisarki. W kalifornijskim mieście Sacramento, w ciągu sześciu miesięcy rozgrywa się sześć historii, których bohaterami są: ciepła, wolna duchem i sześć razy rozwiedziona kobieta po pięćdziesiątce - Bernadette, rzadko angażująca się w historie miłosne, za to zakochana w swoim psie Pridey’m, jej przyjaciółka - Jocelyn, kobieta w czasach szkolnych rywalizująca z Jocelyn o chłopaka, który od 25 lat jest jej mężem – Sylvia, urodziwa, wysportowana dwudziestolatka, córka Sylvii i Daniela – Allegra, młoda nauczycielka języka francuskiego, która nigdy nie była we Francji, neurotyczna – Prudie oraz uroczy trzydziestolatek, którego Jocelyn poznaje przypadkowo w hotelowej windzie – Grigg. Sześcioro członków Klubu Wielbicieli Jane Austen spotyka się raz w miesiącu, aby przedyskutować którąś z powieści autorki. Czynią to albo na przytulnej farmie Jocelyn, albo w domu Sylvii, albo wreszcie w nowoczesnym domu Grigga. W książkach odnajdują odbicie swoich perypetii, mimo że akcje powieści brytyjskiej pisarki działy się w Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku.

POSŁUCHAJ W filmie reżyser mało miejsca poświęca samej tworczości Jane Austen. Więcej jest tutaj natomiast rozważań o stanach emocjonalnych i perypetiach życiowych członków klubu, dla których książki pisarki są punktem wyjścia do pomyślenia o samym sobie. Okazuje się że dziewiętnastowieczna autorka potrafi uzdrowić relacje międzyludzkie i lepiej służy współczesnym Amerykanom, niż najlepszy psychoanalityk. W filmie mamy do czynienia z plejadą gwiazd z przedostatniej półki – opowiada o filmie krytyk – Magda Michalska. (871,81 KB)


''

NIANIA W NOWYM YORKU, reżyseria: Shari Springer Berman, Robert Pulcini,
obsada: Scarlett Johansson, Donna Murphy, John Henry Cox, Alicia Keys

''

Główna bohaterka filmu - Annie Braddock jest młodą, pełną ambicji i życiowych planów studentką. Wie, co chce osiągnąć w życiu i zdaje sobie sprawę z wyzwań, jakie stawia przed nią los. Chcąc skończyć studia postanawia podjąć się okresowej pracy w charakterze opiekunki dziecka. Zajęcie takie znajduje w jednej z bogatych rodzin w Nowym Jorku. Szybko jednak zauważa, że nowe obowiązki zaczynają przerastać jej siły. Wszystko to za sprawą nietypowej atmosfery panującej w domu jej nowych pracodawców. Dziewczyna, oprócz opieki nad wyjątkowo rozkapryszonym pięciolatkiem, musi także rozwiązywać problemy małżeńskie jego nie bardziej znośnych rodziców. Wszystkiemu temu towarzyszy dodatkowo stres związany z przeładowanym planem zajęć w szkole a także rozkwitający z dnia na dzień coraz mocniej romans. Za sprawą nietypowych okoliczności dziewczyna zaczyna jednak powoli odnajdywać się w swej nowej roli.

POSŁUCHAJ Film zrealizowany został przez znaną awangardową parę reżyserów. To ich debiut w świecie wielkich pieniędzy Hollywood. Dotychczas kręcili tylko niskobudżetowe produkcje. W tym filmie zapragnęli zrobić dla każdego coś miłego. Jest tu coś ze łzawej opowiastki o smutnym, samotnym chłopcu i jego uroczej niani. Nawet miłośnicy obrazów o dziewczynach z prowincji wchodzących w wielki świat nie wyjdą z tego filmu z pustymi rękami. Autorzy obrazu mieli dobre chęci, ale nie zostaly one poparte niestety niczym w realizacji – ocenia film krytyk – Magda Michalska. (848,86 KB)


''

KSIĘŻNICZKI, reżyseria Fernando León de Aranoa, obsada: Candela Pena, Micaela Nevarez, Mariana Cordero, Llum Barrera

''

Popularny hiszpański reżyser i scanarzysta Fernando León de Aranoa bohaterkami swego najnowszego dramatu uczynił dwie młode prostytutki. Caya i Zulema to dziewczyny wywodzące się z dwóch różnych światów. Z początku łączy je tylko ta sama profesja. Pochodząca z dobrej rodziny Caye, razem z innymi miejscowymi dziewczynami przesiaduje godzinami w salonie fryzjerskim. Tematem ich rozmów są pracujące na ulicy imigrantki, które oferując usługi po niższych cenach, odbierają miejscowym dziewczynom klientów. Rodzice Caye nie zdają sobie sprawy z zajęcia wykonywanego przez ich córkę. Zulema przybyła do Hiszpanii z Dominikany. Za zarobione na ulicy pieniądze pragnie opłacić powrót syna do ojczyzny. Pewnego dnia imigrantka kradnie Caye jednego z klientów. Staje się to przyczyną konfliktu i rywalizacji między dziewczynami. Sytuacja zmienia się dopiero wtedy, gdy Caye odnajduje ciężko pobitą Zulemę w jej mieszkaniu. Zabiera ją do szpitala i staje się jej opiekunką. Zdarzenie to jest początkiem wielkiej przyjaźni między młodymi kobietami.

POSŁUCHAJ Wydaje mi się, że reżeser za bardzo inspiruje się kinem społecznym Kena Loacha. To bardzo widać w „Księżniczkach”, a także w jego słynnym filmie „Poniedziałki w słońcu”. Jest to dobry film, choć jego temat jest nieprzyjemny. Są w nim drastyczne sceny, np. prostytutka pobita przez konkurencję. To nie jest kino, na które się przyjemnie patrzy. Występująca tu dziwna przyjaźń między dziewczętami, brak oczekiwań na lepszy los, marzenia odpowiadające temu, czego mogą oczekiwać od życia, to jest w filmie ładne. Wyrywa nas ze świata prostytucji i pokazuje spotkanie kobiecych, siostrzanych dusz, które potrafią się odnaleźć nawet w najgorszej sytuacji – podsumowuje obraz krytyk filmowy – Magda Michalska. (928,69 KB)


POSŁUCHAJ podsumowania minionego roku przez krytyka filmowego – Magdę Michalską-Janicką z „Dziennika”. (1,59 MB)


Zapraszamy do wysłuchania w przyszłą sobotę (7.01.2008) kolejnego odcinka "Magazynu Filmowego" o 11:00 w Programie Pierwszym Polskiego Radia oraz magazynu „Trójkowo, filmowo” o 15:00 w radiowej „Trójce”.

(ab)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sfilmować Jane

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2008 12:05
Ostatnie 15 lat przyniosło niespotykany dotąd wzrost zainteresowania twórczością Jane Austen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2009 15:00
Premiera tygodnia to "Hańba", ale nie zapomnę również o "Wojnie polsko-ruskiej". Wcześniej jednak połączymy się z Cannes...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2008 15:00
Już w poniedziałek rozpocznie się 33 Festiwal Folskich Filmów Fabularnych. Dziś zapowiedzi najważniejszych wydarzeń w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2009 15:00
Na brak dobrych filmów nie możemy narzekać. Od wczoraj w naszych kinach "Tatarak", "Shultes" i "Trzy małpy". Warto zobaczyć!
rozwiń zwiń