X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Start pierwszego polskiego satelity przesunięty o kilka dni

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 13:07
Zbudowany przez studentów PW-Sat ma szansę stać się pierwszym polskim satelitą Ziemi. Start zaplanowano na 13 lutego. Trzymamy kciuki!
Start pierwszego polskiego satelity przesunięty o kilka dni
Foto: www.pw-sat.pl
Zbudowany przez studentów PW Sat ma szansę stać się pierwszym polskim satelitą Ziemi. Start zaplanowano na 9 lutego. Trzymamy kciuki!
Ma wielkość kostki Rubika i waży niecały kilogram, ale może rozpocząć wielkie kosmiczne porządki. Na orbicie rozłoży się na długość około metra. Został zbudowany na Politechnice Warszawskiej. Ma zbadać, jak zniszczyć śmieci z orbity. Jeśli misja się powiedzie, PW-Sat będzie pierwszym polskim satelitą w kosmosie.
- Elementów w kosmosie zaczyna przybywać i trzeba je zacząć usuwać. Chcemy stworzyć system, który mógłby być aplikowany do nowych obiektów, tak, by mogłyby być one zdeorbitowane po zakończeniu misji – mówi Maciej Urbanowicz, student Mechaniki i Budowy Maszyn na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW, koordynator projektu. To studenci z dwóch kół naukowych Politechniki Warszawskiej zbudowali PW-Sat. Pomogli im specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Realizacja pomysłu była możliwa m.in. dzięki środkom z programu przygotowującego Polskę do członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Niewielki polski satelita ma sprawdzić możliwości spalania odpadków w atmosferze. Jest naszpikowany elektroniką – ma własny system komunikacji, baterie słoneczne, komputer pokładowy i system antenowy. Nie stanie się również kolejnym kosmicznym śmieciem - posiada system, który po zakończeniu misji pozwoli zniszczyć urządzenie w atmosferze.
Star PW-Sat to podwójny debiut: Polaków i rakiety Vega - najnowszej rakiety Europejskiej Agencji Kosmicznej. Będzie to jej pierwszy start. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, sonda zostanie wystrzelona na orbitę w czwartek, 9 lutego z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Obok polskiego satelity na jej pokładzie znajdzie się jeszcze sześć innych zbudowanych na europejskich uczelniach.
Według analiz PW-Sat krążyłby po swojej orbicie ponad 6 lat. Urbanowicz spodziewa się, że nad naszym krajem PW–Sat przelatywać będzie co ok. trzy dni.
Choć Polacy mają na koncie współpracę przy kilkudziesięciu sondach kosmicznych, PW-Sat jest pierwszym, który zbudowaliśmy samodzielnie. Ale na ym nasz podbój kosmosu się nie skończy. W tym roku na orbitę ma polecieć jeszcze jeden satelita naukowy - „Lem", wchodzący w skład programu BRITE. 

Miał wystartować 9 lutego, ale już wiemy, że poleci cztery dni później. Wszystko dlatego, że lot PW-Sat to podwójny debiut: Polaków i Vega - najnowszej rakiety Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze, a sonda zostanie wystrzelona na orbitę już w przyszłym tygodniu. Poleci z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Oprócz polskiego satelity na pokładzie rakiety znajdzie się jeszcze sześć innych, zbudowanych na europejskich uczelniach.

 

 

Zbudowany na Politechnice Warszawskiej PW-Sat ma wielkość kostki Rubika i waży niecały kilogram, ale może rozpocząć wielkie kosmiczne porządki. Na orbicie rozłoży się do długości około metra. Ma zbadać, jak zniszczyć śmieci z orbity. Jeśli misja się powiedzie, PW-Sat będzie pierwszym polskim satelitą w kosmosie.

- Elementów w kosmosie zaczyna przybywać i trzeba zacząć je usuwać. Chcemy stworzyć system aplikowalny do nowych obiektów tak, by mogły być one zdeorbitowane po zakończeniu misji – wyjaśnia koordynator projektu Maciej Urbanowicz, student Mechaniki i Budowy Maszyn na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. To właśnie studenci z dwóch kół naukowych Politechniki Warszawskiej zbudowali PW-Sat. Pomogli im specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Realizacja pomysłu była możliwa m.in. dzięki środkom z programu przygotowującego Polskę do członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Niewielki polski satelita ma sprawdzić możliwości spalania odpadków w atmosferze. Jest naszpikowany elektroniką – ma własny system komunikacji, baterie słoneczne, komputer pokładowy i system antenowy. Sam nie stanie się kolejnym kosmicznym śmieciem - posiada system, który po zakończeniu misji pozwoli zniszczyć urządzenie w atmosferze.

Według analiz PW-Sat krążyłby po swojej orbicie ponad 6 lat. Urbanowicz spodziewa się, że nad naszym krajem PW–Sat przelatywać będzie mniej więcej co trzy dni.

Choć Polacy mają na koncie współpracę przy kilkudziesięciu sondach kosmicznych, PW-Sat jest pierwszą, który zbudowaliśmy samodzielnie. Ale na tym nasz podbój kosmosu się nie skończy. W tym roku na orbitę ma polecieć jeszcze jeden satelita naukowy - wchodzący w skład programu BRITE "Lem".

 (ew/pap/polskieradio.pl)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy posprzątają kosmos? Studenci z PW budują satelitę, która w tym pomoże

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 10:13
Ma wielkość kostki Rubika i waży niecały kilogram, ale może rozpocząć wielkie kosmiczne porządki. Budowany na Politechnice Warszawskiej satelita zbada, jak zniszczyć śmieci z orbity.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski satelita posprząta kosmos

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 18:00
Ma wielkość kostki Rubika i waży niecały kilogram, ale może rozpocząć wielkie kosmiczne porządki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: nowoczesna Polska musi być w ESA

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 16:00
Dlaczego, mimo zdolnych studentów, polska gospodarka wciąż jest tak mało innowacyjna? Eksperci twierdzą, że kosmos to dla polityków test, czy myślą o Polsce jako o nowoczesnym państwie. Tymczasem w negocjacjach o przystąpienie do ESA wyprzedza nas Rumunia. Wystarczy zaś jedynie decyzja premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LEM został złożony

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 13:00
Satelita BRITE-PL Lem został po raz pierwszy zintegrowany do swojego finalnego kształtu. Jest już niemal gotowy do lotu.
rozwiń zwiń