Nauka

Polski satelita posprząta kosmos

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 18:00
Ma wielkość kostki Rubika i waży niecały kilogram, ale może rozpocząć wielkie kosmiczne porządki.

- Elementów w kosmosie zaczyna przybywać, dlatego trzeba je zacząć usuwać. Chcemy stworzyć system, który mógłby być aplikowany do nowych obiektów, tak by była możliwość ich zniszczenia po zakończeniu misji – mówi Maciej Urbanowicz, student Mechaniki i Budowy Maszyn na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW, koordynator projektu.

Studenci z dwóch kół naukowych Politechniki Warszawskiej kończą właśnie prace nad PW-Sat. Ten niewielki satelita ma sprawdzić możliwości spalania odpadków w atmosferze.

Polski satelita będzie naszpikowany elektroniką – studenci wmontują mu system komunikacji, baterie słoneczne, komputer pokładowy i układ anten. Wyposażą go także w specjalny system, który po zakończeniu misji pozwoli zniszczyć urządzenie w atmosferze, tak aby nie stał się kolejnym kosmicznym śmieciem.

W misję kosmiczną PW-Sat ma wyruszyć jesienią tego roku na pokładzie Vegi - najnowszej rakiety Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jeśli misja się powiedzie, PW-Sat będzie pierwszym polskim satelitą w kosmosie.

Według analiz PW-Sat krążyłby po swojej orbicie ponad sześć lat. Urbanowicz spodziewa się, że nad naszym krajem PW-Sat przelatywać będzie co kilka dni.

PAP / wit

Czytaj także

Rekrutacja na praktyki w agencji kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 09:23
Polscy studenci i doktoranci mogą zgłaszać się na praktyki w NASA. Wybrańcy będą gościć w Instytucie Księżycowym i Planetarnym Houston w Teksasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces Polaków na torze Formuły 1 (fotorelacja)

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 10:30
Drużyna z Politechniki Śląskiej zajęła drugie miejsce i otrzymała nagrodę Best Engineered Car, za najlepszą konstrukcję bolidu w wyścigu The Greenpower Corporate Challenge.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy studenci wystartują w konkursie łazików marsjańskich (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 05:13
Trzy polskie łaziki, Copernicus, Scorpio i Magma2, będą konkurować z robotami z całego świata na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w zawodach University Rover Challenge (URC).
rozwiń zwiń