Nauka

Nowy gatunek człowieka w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 00:01
Tajemnicze szczątki ludzkie z południowych Chin mogły należeć do nieznanego gatunku człowieka. Żył całkiem niedawno. Jego pozostałości wydatowano zaledwie na 12-14 tysięcy lat.
Plastyczna rekonstrukcja Homo erectusa (muzeum archeologiczne w Herne)
Plastyczna rekonstrukcja Homo erectusa (muzeum archeologiczne w Herne)Foto: fot. Wikipedia

Naukowcy nazwali szczątki "ludźmi z Jaskini Czerwonego Jelenia" - to właśnie w tej grocie zostały znalezione. Wstępne wyniki badań publikuje PLoS One. Zanim kości zostaną oznaczone jako nowy gatunek, potrzeba większej ilości badań.

- Na tym etapie musimy być ostrożni w kwestii ich przypisania do konkretnego gatunku - mówi współautor badań Darren Curnoe z University of New South Wales w Australii. - A to dlatego, że, choć trudno w to uwierzyć, nie mamy zadowalającej definicji tego, czym właściwie jest Homo sapiens . To grząski teren - dodaje.

Wystarczy przypomnieć, że badacze nie wiedzą do końca, jakie relacje rodzinne łączyły nasz gatunek z neandertalczykami, którzy mogli być odmianą Homo sapiens (H. sapiens neanderthalensis).

Nowe szczątki pochodzą z groty Maludong (Jaskinia Czerwonego Jelenia) w prowincji Yunnan. Kolejnego przedstawiciela tajemniczego gatunku odnaleziono w Longlin w prowincji Guangxi. Naukowcy przyporządkowali je do siebie na podstawie zębów.

Nie wszystkie cechy szczątków z Maludong różnią się od ludzkich. Część z nich jest współczesna, część - archaiczna. Archaiczne są zwłaszcza wydatne łuki brwiowe i grube kości czaszki. Twarze ludzi z Maludong były płaskie, mieli szerokie nosy. Z drugiej strony ich szczęki były z wyglądu współczesne. Tomografia komputerowa wnętrza czaszek wykazała, że mieszane cechy miały także ich mózgi.

Dr Curnoe i jego koledzy proponują trzy wyjaśnienia tej zagadki. Według pierwszej wersji, ludzie ci mieli być wczesnymi przedstawicielami Homo sapiens, którzy przybyli do Azji na wczesnym etapie ewolucji naszego gatunku, a następnie przeżyli w izolacji aż do ok. 12 000 lat temu. Druga możliwość głosi, że byli osobnym gatunkiem, który wyewoluował w Azji równolegle do afrykańskiego Homo sapiens. Trzecia propozycja głosi, że była to mieszanka Homo sapiens z bardziej archaicznymi gatunkami.

W wyjaśnieniu zagadki może pomóc analiza DNA. Badacze starają się pobrać próbki metodami wykorzystanymi podczas badań nad neandertalczykami i Denisowianami.

(ew/bbc)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sensacja: azjatyckie początki Homo sapiens

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 06:00
W południowych Chinach odkryto fragment czaszki człowieka współczesnego sprzed 100 tys. lat. To najstarsze takie znalezisko w Azji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odporność to wynik seksu z neandertalczykiem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 13:00
To mieszanie naszych genów z neandertalskimi oraz z DNA innej wymarłej grupy hominidów - denisowian - wzmocniło system immunologiczny Homo sapiens. Są na to dowody w DNA współczesnych ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genetycy: Azja zasiedlona przez kilka fal migracji

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 12:10
Azja była zasiedlana przez kilka fal migracji z Afryki. Świadczą o tym przeprowadzone na szeroką skalę badania genetyczne - informują naukowcy na łamach "American Journal of Human Genetics".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wchłonęliśmy neandertalczyków - dlatego zniknęli

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 23:10
Surowy klimat i związana z tym konieczność odległych wędrówek mogły doprowadzić do zniknięcia neandertalczyków. Częściej spotykali nasz gatunek i zostali przez niego wchłonięci – spekulują naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neandertaczycy wyginęli sami?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 20:55
Dlaczego zniknęli neandertalczycy? Nauka zmaga się z tym pytaniem od lat. Jest kolejna hipoteza.
rozwiń zwiń