X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Nowy gatunek człowieka w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 00:01
Tajemnicze szczątki ludzkie z południowych Chin mogły należeć do nieznanego gatunku człowieka. Żył całkiem niedawno. Jego pozostałości wydatowano zaledwie na 12-14 tysięcy lat.
Plastyczna rekonstrukcja Homo erectusa (muzeum archeologiczne w Herne)
Plastyczna rekonstrukcja Homo erectusa (muzeum archeologiczne w Herne)Foto: fot. Wikipedia

Naukowcy nazwali szczątki "ludźmi z Jaskini Czerwonego Jelenia" - to właśnie w tej grocie zostały znalezione. Wstępne wyniki badań publikuje PLoS One. Zanim kości zostaną oznaczone jako nowy gatunek, potrzeba większej ilości badań.

- Na tym etapie musimy być ostrożni w kwestii ich przypisania do konkretnego gatunku - mówi współautor badań Darren Curnoe z University of New South Wales w Australii. - A to dlatego, że, choć trudno w to uwierzyć, nie mamy zadowalającej definicji tego, czym właściwie jest Homo sapiens . To grząski teren - dodaje.

Wystarczy przypomnieć, że badacze nie wiedzą do końca, jakie relacje rodzinne łączyły nasz gatunek z neandertalczykami, którzy mogli być odmianą Homo sapiens (H. sapiens neanderthalensis).

Nowe szczątki pochodzą z groty Maludong (Jaskinia Czerwonego Jelenia) w prowincji Yunnan. Kolejnego przedstawiciela tajemniczego gatunku odnaleziono w Longlin w prowincji Guangxi. Naukowcy przyporządkowali je do siebie na podstawie zębów.

Nie wszystkie cechy szczątków z Maludong różnią się od ludzkich. Część z nich jest współczesna, część - archaiczna. Archaiczne są zwłaszcza wydatne łuki brwiowe i grube kości czaszki. Twarze ludzi z Maludong były płaskie, mieli szerokie nosy. Z drugiej strony ich szczęki były z wyglądu współczesne. Tomografia komputerowa wnętrza czaszek wykazała, że mieszane cechy miały także ich mózgi.

Dr Curnoe i jego koledzy proponują trzy wyjaśnienia tej zagadki. Według pierwszej wersji, ludzie ci mieli być wczesnymi przedstawicielami Homo sapiens, którzy przybyli do Azji na wczesnym etapie ewolucji naszego gatunku, a następnie przeżyli w izolacji aż do ok. 12 000 lat temu. Druga możliwość głosi, że byli osobnym gatunkiem, który wyewoluował w Azji równolegle do afrykańskiego Homo sapiens. Trzecia propozycja głosi, że była to mieszanka Homo sapiens z bardziej archaicznymi gatunkami.

W wyjaśnieniu zagadki może pomóc analiza DNA. Badacze starają się pobrać próbki metodami wykorzystanymi podczas badań nad neandertalczykami i Denisowianami.

(ew/bbc)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sensacja: azjatyckie początki Homo sapiens

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 06:00
W południowych Chinach odkryto fragment czaszki człowieka współczesnego sprzed 100 tys. lat. To najstarsze takie znalezisko w Azji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odporność to wynik seksu z neandertalczykiem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 13:00
To mieszanie naszych genów z neandertalskimi oraz z DNA innej wymarłej grupy hominidów - denisowian - wzmocniło system immunologiczny Homo sapiens. Są na to dowody w DNA współczesnych ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genetycy: Azja zasiedlona przez kilka fal migracji

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 12:10
Azja była zasiedlana przez kilka fal migracji z Afryki. Świadczą o tym przeprowadzone na szeroką skalę badania genetyczne - informują naukowcy na łamach "American Journal of Human Genetics".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wchłonęliśmy neandertalczyków - dlatego zniknęli

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 23:10
Surowy klimat i związana z tym konieczność odległych wędrówek mogły doprowadzić do zniknięcia neandertalczyków. Częściej spotykali nasz gatunek i zostali przez niego wchłonięci – spekulują naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neandertaczycy wyginęli sami?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 20:55
Dlaczego zniknęli neandertalczycy? Nauka zmaga się z tym pytaniem od lat. Jest kolejna hipoteza.
rozwiń zwiń