X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Neandertaczycy wyginęli sami?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 20:55
Dlaczego zniknęli neandertalczycy? Nauka zmaga się z tym pytaniem od lat. Jest kolejna hipoteza.
Rekonstrukcja głowy dziecka neandertalskiego
Rekonstrukcja głowy dziecka neandertalskiegoFoto: Wikipedia/Vugluskr

W Europie neandertalczycy byli zagrożeni wyginięciem jeszcze przed przybyciem ludzi - twierdzą naukowcy ze Szwecji. Być może to zatem nie nasi przodkowie są odpowiedzialni za ich zniknięcie.

Jeśli nie klimat i nie genetyka neandertalczyków, wtedy na ławie oskarżonych musiałby zasiąść Homo sapiens. Ale możliwości jest sporo. Ostatnia hipoteza głosi, że  już 50 tys. lat temu neandertalczycy w Europie byli na skraju wyginięcia. Człowiek anatomicznie współczesny, nasz przodek, pojawił się na naszym kontynencie dopiero około 44 tys. lat temu, a zatem później. O tym , że neandertalczyk wymierał "sam z siebie", świadczą najnowsze badania genetyczne.

Okazuje się, że większość europejskich neandertalczyków wyginęła co najmniej 50 tys. lat temu. Przetrwała jedynie niewielka grupa, która na nowo skolonizowała środkową i zachodnią Europę, i utrzymała się tam przez ok. 10 tys. lat, czyli do czasu przybycia ludzi współczesnych. Były to jednak ostatnie chwile tego gatunku, niezalęznie od tego, kto przybył na stary kontynent. - Fakt, że neandertalczycy w Europie niemal wymarli, ale potem się odrodzili, i że to wszystko miało miejsce na długo przed przybyciem człowieka współczesnego, był dla nas zupełną niespodzianką. Może to oznaczać, że neandertalczycy byli dużo wrażliwsi na zmiany klimatu w ostatniej epoce lodowcowej, niż dotąd przypuszczano – opisuje prof. Love Dalen z Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie.

Neandertaczycy byli dotąd uważani za odpornych na zimno osiłków. Zupełnie niesłusznie. Okazało się, że osłabiło ich jedno z wahnięć klimatycznych podczas ostatniego zlodowacenia. To wółczas różnorodność genetyczna neandertalskich praludzibardzo zmalała. - Stała się mniejsza niż u współczesnych Islandczyków - wyjaśnia Anders Gotherstrom z Uniwersytetu w Uppsali. Islandczycy, jak wiadomo, to lud wyspowy, co sprzyja małej różnorodności genetycznej. Neandertalczycy tymczasem zyli w całej Europie aż po Syberię.

Wcześniej ich różnorodność genetyczna była dużo większa, co jest to typowe dla gatunku, który występuje licznie i przez długi czas. - Zmienność genetyczna u geologicznie starszych neandertalczyków oraz u tych zamieszkujących Azję – mówi Goetherstrom.

W ostatnich miesiącach pojawiłuy się także inne hipotezy dotyczące przyczyn wyginięcia neantertalczyków. Wiadomo już, że krzyżowaliśmy się z neandertalczykami, część badaczy sądzi zatem, że mogliśmy po prostu ich zasymilować. Jak było naprawdę, wciąż nie wiemy na pewno.

Wyniki ostatanich badań neandertalskiego DNA opublikowano w lutowym numerze "Molecular Biology and Evolution".

(ew/pap/bbc)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzko-neandertalskie krzyżówki?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 11:00
Naukowcy spierają się, czy przedstawiciele naszego gatunku krzyżowali się z neandertalczykami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neandertalczyk w chromosomie X

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 14:10
Wielu z nas ma w sobie neandertalskie DNA – uważa dr Damian Labuda z Uniwersytetu w Montrealu. Skrywamy je w chromosomach płci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wchłonęliśmy neandertalczyków - dlatego zniknęli

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 23:10
Surowy klimat i związana z tym konieczność odległych wędrówek mogły doprowadzić do zniknięcia neandertalczyków. Częściej spotykali nasz gatunek i zostali przez niego wchłonięci – spekulują naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2011 był przełomowy dla antropologii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 10:40
Najważniejsze odkrycia? Że anatomicznie współcześni ludzie pojawili się w Europie wcześniej niż sądziliśmy, a także intensywniej krzyżowali się z kuzynami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkielet chłopca to mieszanka dwóch gatunków człowieka

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 23:55
Naukowcy potwierdzają tezę o krzyżowaniu się neandertalczyka z homo sapiens. Tym razem dowodem nie są geny, ale cechy szkieletu chłopca sprzed 30 tys. lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto najstarsze rysunki naskalne w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 16:13
W jaskini Nerja nieopodal Malagi na południu Hiszpanii znaleziono naskalne rysunki fok. Prawdopodobnie zostały wykonane przez neandertalczyków 43 tysiące lat temu.
rozwiń zwiń