Nauka

Milion Polaków to hazardziści, setki tysięcy to bulimicy!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 10:00
Uzależnienia behawioralne, czyli niezwiązane z zażywaniem substancji psychoaktywnych, występują coraz częściej i dotyczą ludzi w każdym wieku - zwracali uwagę eksperci podczas wtorkowego spotkania w Warszawie.
Milion Polaków to hazardziści, setki tysięcy to bulimicy
Foto: Glow Images/East News
Coraz więcej uzależnionych od zachowań
Uzależnienia behawioralne, czyli niezwiązane z zażywaniem substancji psychoaktywnych, występują coraz częściej i dotyczą ludzi w każdym wieku – zwracali uwagę eksperci podczas wtorkowego spotkania w Warszawie.
- O uzależnieniu behawioralnym mówimy, gdy silna potrzeba wykonywania jakiejś normalnej czynności, na przykład zakupów, seksu, jedzenia czy pracy, przynosi szkody, a wykonująca ją osoba nie potrafi, mimo prób, powstrzymać się od wykonywania tej czynności, przestaje kontrolować sytuację – wyjaśnił prof. Jerzy Mellibruda podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie.
 
"Uzależnienia mogą mieć przyczyny genetyczne, jeśli jednak osoba z takim predyspozycjami nie trafi na sprzyjające warunki, nie muszą się one rozwinąć" – dodał. Podłożem uzależnień behawioralnych są inne problemy, np. osobiste konflikty, samotność, impulsywność. A także - jak to określił specjalista - przewaga myślenia magicznego nad racjonalnym.
 
Jak zauważył profesor, niektórzy sami szukają pomocy psychologa, innych skłaniają do tego współuzależnieni - osoby, na których życie mają wpływ zachowania uzależnionych. Leczenie zależy od terapeuty - psychiatrzy wolą dawać leki, psychoterapeuci uważają zaś, że leki mogą tylko wspomagać psychoterapię.
 
Szacuje się – jak podali organizatorzy spotkania - że ponad milion Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych. Niektórzy przegrali dziesiątki tysięcy i zaciągają długi. Setki tysięcy młodych Polaków nałogowo się objada i prowokuje wymioty. "Nawet Euro niesie z sobą dodatkowe zagrożenia - zaznaczył Bogdan Prajsner, kierownik działu badań Instytutu Psychologii Zdrowia. - Wielu ankietowanych przez nas młodych ludzi zamierza brać udział w zakładach dotyczących wyników meczów".
 
Prajsner dodał, że coraz częstsze są też uzależnienia w gimnazjach. „Po kilka procent uczniów nałogowo gra w lotto czy na automatach, jeszcze więcej jest uzależnionych od internetu” – powiedział. Wyjaśnił, że o uzależnieniu od internetu można mówić wówczas, gdy dana osoba przebywa w sieci 4 lub więcej godzin dziennie, albo spędza tam czas w godzinach nocnych (po 22.00) i „odczuwa przymus korzystania z internetu, aby poczuć się lepiej i wpaść w lepszy nastrój”.
 
Dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskich Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uruchomił ostatnio nowy telefon zaufania (801-889-880). Telefon jest czynny codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17 do 22. Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych i komórkowych zależy od taryfy danego operatora.
 
Konsultacje telefoniczne prowadzą doświadczeni specjaliści Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przeszkoleni w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych.
 
Osobom dzwoniącym pomagają określić, na ile poważny jest problem oraz wspierają je w poszukiwaniu najlepszych sposobów postępowania w danej sytuacji. Osoby uzależnione motywują do zgłoszenia się na terapię, członkom ich rodzin pokazują, na co mają wpływ, a na co wpływu nie mają i pomagają wybrać skuteczne metody działania. W razie potrzeby przekazują także informacje na temat placówek zajmujących się leczeniem uzależnień behawioralnych na terenie całego kraju.
 
Działanie telefonu możliwe jest dzięki wsparciu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji ministra zdrowia.

- O uzależnieniu behawioralnym mówimy, gdy silna potrzeba wykonywania jakiejś normalnej czynności, na przykład zakupów, seksu, jedzenia czy pracy, przynosi szkody, a wykonująca ją osoba nie potrafi, mimo prób, powstrzymać się od jej wykonywania, przestaje kontrolować sytuację – wyjaśnił prof. Jerzy Mellibruda podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie. - Uzależnienia mogą mieć przyczyny genetyczne. Jeśli jednak osoba z takimi predyspozycjami nie trafi na sprzyjające warunki, nie muszą się one rozwinąć.

Podłożem uzależnień behawioralnych mogą być też inne problemy, np. osobiste konflikty, samotność, impulsywność. A także - jak to określił specjalista - przewaga myślenia magicznego nad racjonalnym. Jak zauważył profesor, niektórzy sami szukają pomocy psychologa, innych skłaniają do tego współuzależnieni, czyli osoby, na których życie mają wpływ zachowania uzależnionych.

Leczenie zależy od terapeuty - psychiatrzy wolą dawać leki; psychoterapeuci uważają natomiast, że leki mogą tylko wspomagać terapię. Szacuje się, jak podali organizatorzy spotkania, że ponad milion Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych. Niektórzy przegrali dziesiątki tysięcy i zaciągają długi. Setki tysięcy młodych Polaków nałogowo się objada i prowokuje wymioty.

- Nawet Euro niesie z sobą dodatkowe zagrożenia - zaznaczył Bogdan Prajsner, kierownik działu badań Instytutu Psychologii Zdrowia. - Wielu ankietowanych przez nas młodych ludzi zamierza brać udział w zakładach dotyczących wyników meczów. 

Prajsner dodał, że uzależnienia stają się coraz częstsze już w gimnazjach. - Po kilka procent uczniów nałogowo gra w lotto czy na automatach, jeszcze więcej jest uzależnionych od internetu - powiedział.

Wyjaśnił, że o tym ostatnim można mówić, gdy dana osoba przebywa w sieci 4 lub więcej godzin dziennie, albo spędza tam czas w godzinach nocnych (po 22.00) i „odczuwa przymus korzystania z internetu, aby poczuć się lepiej i wpaść w lepszy nastrój”. 

(ew/pap)

Czytaj także

Zakupoholizm groźniejszy niż alkohol czy narkotyki

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:52
Nie dajmy się zakupoholizmowi - przestrzegają specjaliści od tak zwanych nowych uzależnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w wakacje jesteśmy bardziej zagrożeni narkotykami?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2008 10:45
Czy w wakacje jesteśmy bardziej zagrożeni narkotykami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego żyjemy na skróty - uzależnienia

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2007 10:45
Dlaczego żyjemy na skróty - uzależnienia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Infolinia dla pracoholików i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 17:00
Czego najczęściej dotyczą telefony i jak pomaga się w uzależnieniach behawiorystycznych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzależnienie to choroba. Ale można z niej wyjść

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 17:10
Uzależnionym jest się całe życie. Można tylko przestać brać, czy pić. Ale warto spróbować wyjść z uzależnienia, bo warto zmienić swoje życie na lepsze.
rozwiń zwiń