X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Skąd się wzięły zdolności Homo sapiens? Afrykańska jaskinia rzuca światło

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 12:20
Archeolodzy uważali, że najnowocześniejsza technika obróbki kamienia, tzw. wiórowa, pojawiła się w południowej Afryce dużo później niż w Europie. Być może się mylili...
Skąd się wzięły zdolności Homo sapiens? Afrykańska jaskinia rzuca światło
Archeolodzy uważali, że najnowocześniejsza technika obróbki kamienia, tzw. wiórowa, pojawiła się w południowej Afryce na długo po tym, jak zastosowano ją w Europie. Było inaczej.
Okazuje się, że obu rejonach pojawiła się dokładnie w tym samym czasie.
W Europie pojawienie się tevhniki wiórowej wiążemy z tzw. górnym paleolitem. Rozpoczął się około 45 tys. lat temu i wiązał z przybyciem ludzi anatomicznie współczesnych, a zatem Homo sapiens. Towarzyszył temu bezprecedensowy rozwój rękodzieła (pojawiły się np. paciorki, zawieszki, wyroby z kości) oraz sztuki (malarstwo jaskiniowe). Naukowcy od dawna zastanawiali się nad tym nagłym wybuchem kreatywności. Wszystko wskazywało, że nastąpił właśnie w Euopie. W Afryce najstarsze znaleziska równie zaawansowane technologicznie datowano na zaledwie 22 tys. lat, a zatem miały pojawić się tam dużo później. 
Być może nieco światła na tę kwestię rzucą ostatnie odkrycia Paoli Villa z University of Colorado Museum of Natural History. Przebadali oni najstarsze wartswy w jaskini Border w południowej Afryce i odkryli, że pochodzące ze środkowego paleolitu techniki dawnych mieszkańców tego rejonu wykazywały tendencję rozwojową w kierunku techniki wiórowej, któa pojawiła się ok. 44 tys. lat temu. 
Z kolei zespół Francesca d'Errico z francuskiego Uniwersytetu Bordeaux odkrył w Afryce pozostałości przerobionych ludzką ręką materiałów organicznych, na przykład paciorki i zawieszki z muszelek czy pozostałości spoiwa z wosku pszczelego, który używano do przytwierdzania narzędzi do rękojeści. 
Odkrycia w Border Cave pokazują, że nowe zdobycze kulturowe nie pojawiły się znikąd i nagle, ale raczej były wynikie dłuższej ewolucji. - W celu udowodnienia tego potrzeba nam jednak ta,kich miejsc jak jaskinia Border, gdzie zachowała się długa, nienaruszona sekwencja warstw, a wszystkie narzędzia były na przestrzeni wieków wykonywane z takich samych materiałów - mówi Villa. Takich miejsc nie kma jednak zbyt wiele. 

Okazuje się, że obu rejonach pojawiła się ona dokładnie w tym samym czasie.

W Europie ten przełom wiążemy z tzw. górnym paleolitem, który rozpoczął się około 45 tysięcy lat temu i wiązał z przybyciem do Europy anatomicznie współczesnych homo sapiens. Towarzyszył temu bezprecedensowy rozwój rękodzieła (pojawiły się np. paciorki, zawieszki, wyroby z kości) oraz sztuki (malarstwo jaskiniowe). Naukowcy od dawna zastanawiali się nad tym nagłym wybuchem ludzkiej kreatywności. Wszystko wskazywało, że nastąpił on właśnie w Europie. W Afryce najstarsze równie zaawansowane technologicznie i kulturowo znaleziska datowano na zaledwie 22 tysięcy lat.

Być może nowe światło na tę kwestię rzucą ostatnie odkrycia Paoli Villa z University of Colorado Museum of Natural History. Wraz z kolegami przebadała ona najstarsze warstwy w jaskini Border w południowej Afryce i odkryła, że pochodzące ze środkowego paleolitu techniki mieszkańców tego rejonu wykazywały tendencję rozwojową w kierunku techniki wiórowej, która pojawiła się tam ok. 44 tysięcy lat temu. 

Z kolei zespół Francesca d'Errico z francuskiego Uniwersytetu Bordeaux odkrył w Afryce równie wiekowe pozostałości, przerobionych ludzką ręką, materiałów organicznych, na przykład paciorki i zawieszki z muszelek oraz pozostałości spoiwa z wosku pszczelego, którego używano by przytwierdzać narzędzia do rękojeści. 

Odkrycia w Border Cave pokazują, że nowe zdobycze kulturowe nie pojawiły się "znikąd", lecz były wynikiem dłuższej ewolucji. - By to udowodnić potrzebujemy jednak takich miejsc, jak jaskinia Border, w której zachowała się długa, nienaruszona sekwencja warstw, a wszystkie narzędzia były na przestrzeni wieków wykonywane z takich samych materiałów - mówi Villa. Takich miejsc nie ma zaś zbyt wiele.

(ew/NewScientist

Zobacz więcej na temat: Afryka Europa homo sapiens
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odporność to wynik seksu z neandertalczykiem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 13:00
To mieszanie naszych genów z neandertalskimi oraz z DNA innej wymarłej grupy hominidów - denisowian - wzmocniło system immunologiczny Homo sapiens. Są na to dowody w DNA współczesnych ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wchłonęliśmy neandertalczyków - dlatego zniknęli

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 23:10
Surowy klimat i związana z tym konieczność odległych wędrówek mogły doprowadzić do zniknięcia neandertalczyków. Częściej spotykali nasz gatunek i zostali przez niego wchłonięci – spekulują naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wędkujemy od 42 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 07:22
Praczłowiek, żyjący przed 42 tys. lat był wytrawnym rybakiem, czego dowodzi najnowsze odkrycie w jednej z grot Timoru Wschodniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neandertaczycy wyginęli sami?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 20:55
Dlaczego zniknęli neandertalczycy? Nauka zmaga się z tym pytaniem od lat. Jest kolejna hipoteza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Używaliśmy ognia już milion lat temu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 12:30
Niektórzy sądzą, że palimy ogniska od 2 lub 1,5 mln lat. Ale dowody na to pochodziły dotąd zaledwie sprzed 700 tys. lat. Teraz możemy przesunąć tę datę na milion lat.
rozwiń zwiń