X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Odkrycie: mózg ma swój system oczyszczania

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 13:30
System naczyń, wcześniej nieznanych, odciąga z mózgu niechciane płyny i substancje. Udowodniono to dodając fluorescencyjne markery do płynu mózgowego żyjących myszy i obserwowując je pod mikroskopem.
Czekoladka w kształcie mózgu
Czekoladka w kształcie mózguFoto: kadr z vimeo/instructables.com
Mózg ma swoje wysypiska śmieci 
Oczyszczanie mózgu nie jest przenośnią. Istnieje system naczyń, wcześniej nieznanych, które odciągają z mózgu niechciane płyny i substancje. 
System oczyszcza mózg także z białek amyloid-beta, które powodują zwyrodnienia mózgu. 
Jeffrey Iliff z University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku zainteresował się brakiem tradycyjnego układu limfatycznego w mózgu.  To niezwykle ważny element naszych organizmów. Spełnia wiele funkcji, a między innymi usuwa odpady z tkanek naszego organizmu. Tymczasem mózg, najważniejszy element naszego ciała, nie posiadał, jak się zdawało, systemu oczyszczania. - Wydało mi się to dziwne, żeby ten ważny organ nie miał wyspecjalizowanego układu usuwania odpadów - mówi Iliff.
Wraz z kolegami dodał fluorescencyjne markery do płynu mózgowego żyjących myszy i za pomocą mikroskopu obserwował, co się z nim dzieje. Markery szybko rozeszły się po mózgach gryzoni, a odkrywając istnienie całego systemu "rurek" wokół naczyń krwionośnych, spełniających funkcję podobną do układu limfatycznego w innych częściach ciała. 
Badacze uważają, że system działa podobnie do hydraulicznego. Jeśli się go otworzy, przestaje działać - i dlatego nie zaobserwowano go dotąd w żadnym żywym organizmie. 
Zespół Iliffa nazwał układ "glimfatycznym", aby podkreślić rolę, jaką pełnią w nim komórki glejowe, jeden ze składników tkanki nerwowej. Naczynia glimfatyczne wyprowadzają odpady z mózgu, w tym aż 55 proc. amyloidów, jakie zaobserwowano w mózgach gryzoni. Amyloidy to białka, które wyraźnie różnią się od normalnych, ale które trudno rozróżnić między sobą. To różne rodzaje amyloidów odpowiadają za różne zwyrodnienia mózgu. 
- Usuwanie odpadów to podsatwowa funkcja. Równie podstawowa, jak przyjmowanie pożywienia - mówi Iliff. - Stąd zaburzenia systemu glimfatycznego najprawdopodobniej biorą udział w powstawaniu różnych schorzeń, takich jak chroba Alzheimera. 
Środowisko naukowe przyjęło ustalenia Iliffa z entuzjazmem. - Amyloidy-beta są odpowiadzialne za wiele schorzeń związanych z degenracją mózgu - mówi Jose Maria Frade z Cajal Institute w Madrycie. - Odkrycie systemu czyszczenia mózgu może stać się celem terapii tych schorzeń.  

System oczyszcza mózg z białek amyloid-beta, które powodują zwyrodnienia mózgu. 

Jeffrey Iliff z University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku zainteresował się brakiem tradycyjnego układu limfatycznego w mózgu. Układ limfatyczny to niezwykle ważny element naszych organizmów. Spełnia wiele funkcji, a między innymi usuwa odpady z tkanek. Tymczasem mózg, jak się zdawało, nie miał takiego systemu oczyszczania. - Wydało mi się to dziwne, żeby ten ważny organ nie miał wyspecjalizowanego układu usuwania odpadów - mówi Iliff.

Wraz z kolegami dodał fluorescencyjne markery do płynu mózgowego żyjących myszy i za pomocą mikroskopu obserwował, co się z nim dzieje. Markery szybko rozeszły się po mózgach gryzoni, odkrywając istnienie całego systemu "rurek" wokół naczyń krwionośnych, spełniających funkcję podobną do układu limfatycznego w innych częściach ciała. 

Badacze uważają, że system działa podobnie do hydraulicznego. Jeśli się go otworzy, przestaje działać - i dlatego nie zaobserwowano go dotąd w żadnym żywym organizmie. 

Zespół Iliffa nazwał układ "glimfatycznym", aby podkreślić rolę, jaką pełnią w nim komórki glejowe, jeden ze składników tkanki nerwowej.

Naczynia glimfatyczne wyprowadzają odpady z mózgu, w tym aż 55 proc. amyloidów, jakie zaobserwowano w mózgach gryzoni. Amyloidy to białka, które wyraźnie różnią się od normalnych, ale które trudno rozróżnić między sobą. To różne rodzaje amyloidów odpowiadają za różne zwyrodnienia mózgu. 

- Usuwanie odpadów to podstawowa funkcja tkanki. Równie podstawowa, jak przyjmowanie pożywienia - mówi Iliff. - Stąd zaburzenia systemu glimfatycznego najprawdopodobniej biorą udział w powstawaniu różnych schorzeń, takich jak choroba Alzheimera. 

Środowisko naukowe przyjęło ustalenia Iliffa z entuzjazmem. - Amyloidy-beta są odpowiadzialne za wiele schorzeń związanych z degeneracją mózgu - mówi Jose Maria Frade z Cajal Institute w Madrycie - Odkrycie systemu czyszczenia mózgu może stać się celem terapii tych schorzeń.

(ew/Popsci) 

Zobacz więcej na temat: białko Madryt
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszyscy mamy “Google-mózgi”

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2008 12:31
Współczesna technologia zmienia nasze umysły – to nie ulega wątpliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mózg sprzed 2 tys. lat?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2008 14:26
Brytyjscy archeolodzy odkryli coś, co może być ludzkim mózgiem sprzed 2 tys. lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorym na Alzheimera nie można pomóc? Farmaceuci się poddają

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 09:56
Dwie amerykańskie firmy farmaceutyczne zamierzają zrezygnować z prac nad nowym lekiem na chorobę Alzheimera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krople wyświetlą diagnozę na oku

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 00:01
Niektóre choroby trudno zdiagnozować, zwłaszcza te, które związane są z degeneracją nerwów: choroba Parkinsona, Alzheimera czy Creutzfelda-Jacoba. Być może jest sposób, aby diagnoza była łatwiejsza.
rozwiń zwiń