X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Grupa krwi ma związek z chorobami serca

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 00:01
Jeśli nie masz grupy krwi 0, jesteś bardziej narażony na choroby układu krążenia.
Grupa krwi ma związek z chorobami serca
Foto: Glow Images/East News
Grupa krwi 
Osoby, posiadające grupę krwi A, B lub AB, są bardziej narażone na choroby serca niż osoby z najczęściej występującą grupą 0 - wynika z badań naukowców ze Stanów Zjednoczonych. Przy grupie AB ryzyko zwiększa się o 20 procent.
Badaniem objęto około 90.000 kobiet i mężczyzn w dwóch badaniach obserwacyjnych na przeciągu 20 lat. Łącznie 4 070 osób zapadło na choroby serca. Naukowcy wzięli pod uwagę także takie czynniki, jak wiek, dieta, picie alkoholu oraz wywiad rodzinny w kierunku zawału serca.
 
Ryzyko wystąpienia choroby przy grupie A wyniosło 8 procent, 11 procent przy B i aż 20 procent przy AB.
 
"Ci, którzy wiedzą o podwyższonym ryzyku, mogą być bardziej zmotywowani do zmian, by obniżyć ich szanse zachorowania na choroby serca" - powiedział doktor Lu Qi, główny autor badania z Harvard School of Public Health w Bostonie.
 
Badanie nie obejmowało, w jakie sposób grupa krwi wpływa na choroby, jednak zauważono, że może ona wpływać na poziom cholesterolu i ryzyko zakrzepów.
 
Bez względu na rodzaj krwi, doktor Qi zaznaczył, że każdy powinien zwracać uwagę na czynniki ryzyka: palenie tytoniu, wagę, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi oraz siedzący tryb życia. Mają one większy wpływ na choroby, niż grupa krwi.
 
Według Amerykańskiego Czerwonego Krzyża grupa 0 to najczęstsza grupa krwi, a następne według popularności to A, B i AB. Krew typu 0 ma 45 procent białych, 51 procent czarnoskórych, 57 procent Latynosów i 40 procent Azjatów. Grupę A posiada 40 procent białych, 26 procent czarnych, 31 procent Latynosów i 28 procent Azjatów. Typ B ma 11 procent białych, 19 procent czarnoskórych, 10 procent Latynosów i 25 procent Azjatów, zaś grupę AB: 4 procent białych i czarnych, 2 procent Latynosów i 7 procent Azjatów

Osoby, posiadające grupę krwi A, B lub AB, są bardziej narażone na choroby serca niż osoby z najczęściej występującą grupą 0. Ryzyko jest różne. Przy grupie A jest o 8 proc. większe, przy B - 11 proc., a przy AB ryzyko zwiększa się aż o 20 procent.

Badaniem objęto około 90 tys. kobiet i mężczyzn w dwóch badaniach obserwacyjnych na przeciągu 20 lat. Łącznie 4 070 osób spośród badanych zapadło na choroby serca. Naukowcy wzięli pod uwagę także takie czynniki, jak wiek, dieta, picie alkoholu oraz wywiad rodzinny w kierunku zawału serca. Badanie nie obejmowało, w jakie sposób grupa krwi wpływa na choroby, jednak zauważono, że może ona wpływać na poziom cholesterolu i ryzyko zakrzepów.

Po co naukowcom takie "wróżenie" z fusów? Chodzi o zapobieganie. - Ci, którzy wiedzą o podwyższonym ryzyku, mogą być bardziej zmotywowani do zmian, by obniżyć ich szanse zachorowania na choroby serca - powiedział doktor Lu Qi, główny autor badania z Harvard School of Public Health w Bostonie. 

Według Amerykańskiego Czerwonego Krzyża krew typu 0 ma 45 procent białych, 51 procent czarnoskórych, 57 procent Latynosów i 40 procent Azjatów. Grupę A posiada 40 procent białych, 26 procent czarnych, 31 procent Latynosów i 28 procent Azjatów. Typ B ma 11 procent białych, 19 procent czarnoskórych, 10 procent Latynosów i 25 procent Azjatów, zaś grupę AB: 4 procent białych i czarnych, 2 procent Latynosów i 7 procent Azjatów.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pękające naczynka krwionośne

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2009 10:45
Pękające naczynka krwionośne
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyć bez połowy serca

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 10:00
W Polsce rocznie z jednokomorowym sercem rodzi się około 250 dzieci. Bez natychmiastowej interwencji lekarzy nie mają szans na przeżycie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komórki macierzyste naprawiły bliznę w sercu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 13:02
Komórki macierzyste odbudowały zniszczone w wyniku zawału części mięśnia sercowego. O wynikach swych badań amerykańscy naukowcy piszą w medycznym tygodniku "Lancet".
rozwiń zwiń