Nauka

Bochnia: zawodowy kasiarz otworzył stuletni sejf

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 17:00
Zagadkowa szafa pancerna z Bochni w końcu otwarta. Licencjonowanemu kasiarzowi udało się przełamać wszystkie zabezpieczenia.
Audio
  • Bochnia: Kasiarz otworzył stuletni sejf (P. Pawlica / IAR)
Funkcjonariusz Straży Miejskiej w Bochni (woj. małopolskie) Kazimierz Osinka, prezentuje przedmioty znalezione w zabytkowej kasie pancernej. Kilka dni trwała skomplikowana i trudna operacja otwarcia zabytkowej, ponad 100-letniej kasy pancernej Straży Miejskiej w Bochni
Funkcjonariusz Straży Miejskiej w Bochni (woj. małopolskie) Kazimierz Osinka, prezentuje przedmioty znalezione w zabytkowej kasie pancernej. Kilka dni trwała skomplikowana i trudna operacja otwarcia zabytkowej, ponad 100-letniej kasy pancernej Straży Miejskiej w BochniFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Zamknięty sejf strażnicy miejscy z Bochni przejęli razem z nowym budynkiem rok temu. Od tego czasu starli się dostać do środka szafy. W budynku wcześniej swoją siedzibę miały: szkoła medyczna, miejski dom kultury i zarząd kopalni soli.

Wiadomo, że za pancernymi drzwiami znaleziono dokumenty - czego one dotyczą tego komendant straży miejskiej w Bochni nie chce na razie zdradzać. Otwarcie stuletniej szafy pancernej w taki sposób, aby można było nadal jej używać przysporzyło sporych trudności. Z zamkami zmierzyło się dwóch specjalistów. Pierwszy współczesny Kwinto skapitulował po tygodniu pracy. Za to licencjonowany kasiarz, aby dostać się do środka potrzebował kilkunastu dni. Wcześniej dotarł do dokumentów nieistniejącej już niemieckiej firmy, która wyprodukowała kasę. Za otwarcie wszystkich zamków otrzyma 2 tysiące złotych, choć przełamanie takich zabezpieczeń warte jest pięć razy tyle, ale specjalista otwarcie sejfu postawił sobie za punkt honoru i wyzwane zawodowe.

Stuletnia kasa teraz będzie służyć strażnikom miejskich z Bochni do przechowywania cennego sprzętu i dokumentów.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: HISTORIA NAUKA
Czytaj także

Pompeje - co kryje zalane lawą miasto?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 06:00
Kilkadziesiąt sekund po eksplozji, na miasto spadły rozżarzone do czerwoności głazy, które uderzając z wysokości kilku kilometrów zabijały ludzi. Potem zaczął sypać się z nieba popiół wulkaniczny, a temperatura podniosła się do 600 stopni Celsjusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biografie wielkich Polaków w wersji cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 13:00
Zbliża się 80. rocznica wydania Polskiego Słownika Biograficznego. Ten projekt nadal trwa, teraz także w formie elektronicznej, nad którą patronat objął prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacja przybliży historię Azteków

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 15:00
Nowe technologie w służbie historii. W Meksyku uruchomiono aplikację na telefony komórkowe, dzięki której można poznać XVI-wieczny dokument Kodeks Mendoza.
rozwiń zwiń