Nauka

2009: Europa podbija kosmos

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2009 11:29
Poznaj ambitne plany ESA.

W tym roku Europejska Agencja Kosmiczna ESA ma zamiar rozpocząć misje dwóch teleskopów, pracujących w przestrzeni kosmicznej oraz szeregu satelitów. Będą zbierały dane na temat grawitacji, lodu i gleb na Ziemi.

Szef ESA Jean-Jacques Dordain przedstawił najbliższe plany Agencji w minioną środę. – 2008 rok był dla ESA bardzo udany – powiedział. – Ale czeka nas kolejny rok, w którym znowu nie będzie czasu, aby odetchnąć.

Przypomnijmy: w zeszłym roku ESA dostarczyła na ISS laboratorium Columbus, ale i po raz pierwszy przetestowała bezzałogowy pojazd dostawczy ATV, który pofrunął na Międzynarodową Stację Kosmiczną. ATV stanie się głównym sposobem zaopatrywania ISS, kiedy NASA wycofa ze stałych lotów swoją flotę.

ESA rozpocznie w 2009 roku nabór nowych astronautów, a także wyśle w przestrzeń kosmiczną statek Sojuz ze swojej bazy w Gujanie Francuskiej. Aby rosyjski statek w ogóle mógł wystartować z bazy w Kourou, trzeba było ją wyposażyć w kopie urządzeń, które znajdują się w Bajkonurze. – To ważny, przełomowy moment – mówił Dordain. – Sojuz naprawdę jest nam potrzebny do kontynuacji naszych misji, na przykład systemu nawigacji Galileo, który już jest opóźniony.

Najważniejsze przedsięwzięcia ESA w 2009 roku:

Herschel: kosmiczny teleskop, który poleci w przestrzeń już na wiosnę. Wyniesie go rakieta Ariane 5. Będzie miał za zadanie obserwację Wszechświata w głębokiej podczerwieni, która umożliwi mu „przebicie się” przez pokłady pyłu kosmicznego do miejsc intensywnej formacji planet i gwiazd.

Planck: Drugi z teleskopów kosmicznych także załapie się na ten sam lot Ariane 5. Jego zadaniem będzie badania kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła, czasami zwanego „pierwszym światłem”. Niesie ono informacje o najwcześniejszych strukturach w Kosmosie.

Sojuz: rosyjska rakieta wystartuje z Kourou, ponieważ położenie bazy blisko równika da jej dodatkowej prędkości ze względu na najszybszą w tym miejscu rotację Ziemi. W 2010 Sojuz rozpocznie wdrażanie satelitów sytemu Galileo.

Vega: To najnowsza rakieta Europy. W grudniu rozpocznie swój dziewiczy lot. W przyszłości zapewni ESA niezależny od NASA i Rosjan dostęp do przestrzeni kosmicznej.

Frank De Winne: ten belgijski astronauta będzie pierwszy Europejczykiem, który pokieruje pracami ISS. Na Stację uda się w maju na pokładzie Sojuza i spędzi poza Ziemią sześć miesięcy, zarządzając grupą pięciu innych astronautów.
 
Goce: Ten satelita będzie pierwszym narzędziem badawczym ESA, które skupi się na badaniach Ziemi. Będzie on analizował ziemską grawitację.

Smos: To urządzenie, które też wkrótce znajdzie się na orbicie, będzie miało za zadanie obserwować ziemskie gleby.

Cryosat-2: “2” przy nazwie przypomina o misji pierwszego satelity Cryosat, który został zniszczony podczas startu. Zdaniem specjalistów z ESA, badanie grubości pokrywy lodowej na Ziemi jest na tyle ważne, że satelitę postanowiono zbudować ponownie.

(bbc/ew)

Zobacz filmy produkcji ESA na YouTube

Czytaj także

Odkryj swój wszechświat

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2009 15:09
Dlaczego w nocy jest ciemno? - wyjaśnia dr Stanisław Bajtlik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

GOCE poleci później

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2009 12:15
ESA przesunęła start satelity GOCE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest już film, który zapowiada Rok Astronomii

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2008 12:49
Na 2009 rok czekaja wszyscy miłośnicy astronomii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejskie teleskopy na orbicie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2009 13:26
Mowa o teleskopach Herschel i Planck.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tej nocy najlepsze warunki do obserwacji Merkurego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 15:02
Planetę widać obecnie po zachodzie Słońca, około 10 stopni nad zachodnim horyzontem. Maksymalna wysokość Merkurego, wynosząca 12 stopni, zostanie osiągnięta 9 kwietnia. Doskonałym drogowskazem do Merkurego będzie bardzo jasna Wenus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Satelita zmierzy lód na ziemi co do centymetra

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 21:29
Nowoczesny europejski satelita CryoSat-2 jest już na orbicie okołoziemskiej. Urządzenie wyniosłae w przestrzeń kosmiczną rakieta Dniepr, która wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Celem misji jest dokładny pomiargrubości lodu w okolicach biegunów Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wodny Rok Astronomii

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 12:32
Podsumowanie badań kosmosu w roku 2009.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szybciej niż światło

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 07:38
Astrofizycy znaleźli rzeczywiste przykłady prędkości nadświetlnej w postaci impulsów radiowych płynących z pulsara.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mars w trójwymiarze - zobacz zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2010 12:52
HiRISE – super aparat NASA przesłał kolejne zdjęcia Czerwonej Planety.
rozwiń zwiń