Nauka

Tydzień noblowski: czy będzie Nobel za bozon Higgsa?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 11:40
To historyczne odkrycie, ale czy zasługuje na Nobla? I, jeśli tak, kto powinien go dostać? Kontrowersji jest sporo. Sprawa Nobla i "boskiej cząstki" zostanie rozstrzygnięta już dziś!
Laboratorium, w którym naukowcy poszukiwali Higgsa
Laboratorium, w którym naukowcy poszukiwali Higgsa Foto: PAP/EPA
4 lipca badacze z CERN ogłosili, że odkryli cząstkę, która zachowuje się tak jak poszukiwany od dawna i przewidziany teoretycznie bozon Higgsa. Czy to wystarcza na Nobla?
To historyczne odkrycie, ale czy zasługuje na Nobla? I, jeśli tak kto powinin go dostać? 
- To fizyczny odpowiednik odkrycia kodu DNA - mówi Peter Knight, prezydent Brytyjskiego Instytutu Fizyki. Ale decydenci ze Sztokholmu nabrali wody w usta. - To wielkie odkrycie, powiem tylko tyle - mówi Lars Brink, który zasiada w kosmisji decyzującej o Noblu z fizyki. 
Kontrowersji jest sporo. Cząstka nie została jeszcze jednoznacznie określona jako poszukiwany higgs. Wiadomo, że posiada cechy takie, jak poszukiwana cząstka. Ale może być czymś innym. 
Po drugie - kandydatów do Nobla w związku z „boską cząstką” jest wielu. Higgs jest autorem głównej teorii, ale sam przyznaje, że wpadł na nią, opierając się na badaniach innych. W sumie nagroda należy się co najmniej sześciu osobom: Pierwsi byli Belgowie Robert Brout (już nieżyjący, a więc na pewno nie dostanie Nobla) i Francois Englert, którzy badali mechanizm nabierania masy przez materię już na początku 1964. Ptem dopiero wkroczył Higgs, który uznał, że tylko nowa cząstka może wyjaśnić tę zagadkę. 
Następnie pojawiło się trio Dick Hagen, Gerry Guralnik (Amerykanie) i Brytyjsczyk Tom Kibble, którzy mieli podobny pomysł. W dodatku nad potwierdzeniem odkrycia pracowały tysiące kolejnycn fizyków. 
Nagroda może trafić najwyżej do trzech osób. 
Prof. John Ellis z King’s College (od lat związany z CERN) przewiduje, że Nobel ostatecznie trafi kiedyś do Petera Higgsa, ale „nie w tym roku, bo dowody pojawiły się dość późno i nie wiadomo jeszcze, czy nowa cząstka to bozon Higgsa”. 
Etienne Klein, fizyk z francuskiej Atomic Energy Commission (CEA), stawia na Higgsa, Englerta i CERN (organizacja liczy się jako jedna „osoba”). Komisja noblowska, jego zdaniem, powinna założyć, że odkryta cząsdtka to ta poszukiwana - i dać Nobla za to odkrycie. - Higgs ma już 83 lata - podkreśla. 
Pierre Marage z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego uważa, że najważniejszych odkryć dokonali Higgs i Brout. A CERN? - Nie mam nic przeciwko, ale nie ma zwyczaju dawać naukowego Nobla organizacjom - ucina. 
No więc kto? 

4 lipca badacze z CERN ogłosili, że odkryli cząstkę, która zachowuje się tak jak poszukiwany od dawna i przewidziany teoretycznie bozon Higgsa. Czy to wystarcza na Nobla? Zobacz opinie specjalistów.

- To fizyczny odpowiednik odkrycia kodu DNA - mówi Peter Knight, prezydent Brytyjskiego Instytutu Fizyki. Ale decydenci ze Sztokholmu nabrali wody w usta. - To wielkie odkrycie, powiem tylko tyle - mówi Lars Brink, który zasiada w komisji decydującej o Noblu z fizyki. 

Kontrowersji jest sporo. Cząstka nie została jeszcze jednoznacznie określona jako poszukiwany Higgs. Wiadomo, że posiada cechy takie, jak "boska cząstka". Ale może być czymś innym. 

Po drugie - kandydatów do Nobla w związku z "boską cząstką” jest wielu. Higgs jest autorem głównej teorii, ale sam przyznaje, że wpadł na nią, opierając się na badaniach innych. W sumie nagroda należy się co najmniej sześciu osobom: pierwsi byli Belgowie Robert Brout (już nieżyjący, a więc na pewno nie dostanie Nobla) i Francois Englert, którzy badali mechanizm nabierania masy przez materię już na początku 1964 roku. Potem dopiero wkroczył Higgs, który uznał, że tylko nowa cząstka może wyjaśnić tę zagadkę. 

Następnie pojawiło się trio Dick Hagen, Gerry Guralnik (Amerykanie) i Brytyjczyk Tom Kibble, którzy mieli podobny pomysł. W dodatku nad potwierdzeniem odkrycia pracowały tysiące fizyków w CERN. 
Nagroda może tymczasem trafić najwyżej do trzech osób. 

Prof. John Ellis z King’s College (od lat związany z CERN) przewiduje, że kiedyś Nobel ostatecznie trafi do Petera Higgsa, ale "nie w tym roku, bo dowody pojawiły się dość późno i nie wiadomo jeszcze, czy nowa cząstka to bozon Higgsa”. 

Etienne Klein, fizyk z francuskiej Atomic Energy Commission (CEA), stawia na Higgsa, Englerta i CERN (organizacja liczy się jako jedna "osoba”). Komisja noblowska, jego zdaniem, powinna założyć, że odkryta cząstka to ta poszukiwana i dać Nobla za to odkrycie. - Higgs ma już 83 lata - podkreśla.

Pierre Marage z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego uważa, że najważniejszych odkryć dokonali Higgs i Brout. A zatem Nobel dla Higgsa. A CERN? - Nie mam nic przeciwko, ale nie ma zwyczaju dawać naukowego Nobla organizacjom - ucina. 

No więc kto? Dowiemy się 9 października.

(ew/Phys.Org)

Zobacz więcej na temat: CERN DNA kandydaci Sztokholm
Czytaj także

Higgsteria: jak nazwać bozon Higgsa?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 12:30
Wbrew pozorom bozon Higgsa nie musi się tak nazywać. Dyskusje trwają. Jeśli istnienie cząstki się potwierdzi, może otrzymać nowe miano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CERN potwierdza istnienie cząstki, która zachowuje się jak bozon Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 10:43
Bozon został przewidziany teoretycznie, ale dotąd nikt nie potwierdził jego istnienia. Do dzisiaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peter Higgs. Skazany na Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 13:00
Kim jest człowiek, który wymyślił boską cząstkę? Trzy lata temu, kiedy otwierano Wielki Zderzacz Hadronów, mało kto o nim słyszał (poza fizykami cząstek). Teraz wszyscy znają już to nazwisko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Higgs nie dostanie Nobla za...bozon Higgsa?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 10:03
Komitet Noblowski Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk stanął przed poważnym dylematem - którym z odkrywców tzw. cząstki Higgsa… nie przyznać tegorocznego Nobla z dziedziny fizyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed nami tydzień noblowski

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 14:40
Od 8 października codziennie będziemy poznawać nowych laureatów Nagrody Nobla. Jak zwykle ogłoszenie laureatów Nagród Nobla następuje na początku października i jak co roku pierwsze trzy dni poświęcone będą naukom matematyczno-przyrodniczym.
rozwiń zwiń