Nauka

Energia 2.0

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2010 08:51
Czyli jak uzyskać elektryczność z Coca-Coli albo sieci Wi-Fi.

Nowe sposoby pozyskiwania energii elektrycznej są zawsze w modzie. Tym bardziej jeśli energia jest zdecydowanie tańsza od tej uzyskanej w sposób konwencjonalny. I jest dostępna na masową skalę…


Telefon na Coca-Colę

Chińskiemu projektantowi, Daizi Zhengowi, udało się opracować telefon, który zasilany jest Coca-Colą lub innym słodkim roztworem. Zheng zmodyfikował telefon Nokia, a nowa bateria pozwoliła mu wydłużyć czas pracy urządzenia czterokrotnie. Nowatorskie ogniwo pracuje zasadniczo jak ogniwo paliwowe - energia elektryczna produkowana jest z węglowodanów, jako katalizator wykorzystuje enzymy. Fani Pepsi nie muszą się więc martwić – telefon będzie działał także na tym, ale i każdym innym płynie bogatym w cukier.

Zaletą baterii na cukier, oprócz zwiększonej wydajności, jest jej całkowita biodegradowalność. Zheng wyjaśnia, że takie źródło zasilania telefonu jest znacznie bardziej przyjazne środowisku niż konwencjonalne baterie litowo jonowe. Ładowanie „akumulatora” polega na wlaniu płynu do zbiorniczka ogniwa. W miarę rozładowywania baterii, telefon zamienia słodki roztwór na wodę i dwutlenek węgla - gdy prąd się skończy, wystarczy wylać wodę i uzupełnić zapas węglowodanów.

Daizi Zheng przygotował telefon jako projekt na zamówienie firmy Nokia. Nie wiadomo jednak, czy firma planuje zastosowanie tej koncepcji w przyszłych produktach.

Prąd bez kabli – z powietrza

Świat gadżetów, oprócz ekologicznej komórki na cukier, powiększył się także o nową ładowarkę do urządzeń elektronicznych. Co ważne, urządzenie nazwane Airenergy jest rzeczywiście praktyczne i ma szansę stać się przebojem. Jego głównym zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest zamiana powietrza na elektryczność.

Airenergy to przetwarza na darmową energię elektryczną sygnały WiFi, z których korzystamy by bezprzewodowo łączyć się z Internetem. Producent, firma RCA, zapewnia, że urządzenie ma wydajność wystarczającą aby możliwe było ładowanie urządzeń takich jak telefony komórkowe. Czas ładowania zależy od jakości sygnału WiFi oraz ilości źródeł WiFi w pobliżu.

Ładowarka konwertuje sygnał WiFi na energię zasilającą jej własną, wewnętrzną baterię - automatycznie doładowuje się, gdy tylko urządzenie odbiera sygnał WiFi. Jeśli w domu korzystamy z sieci bezprzewodowej, Airenergy naładuje się praktycznie w dowolnym miejscu domu w ciągu nocy. Gdy musimy naładować telefon lub inne urządzenie, wystarczy, że podłączymy je poprzez USB do ładowarki Airenergy.

Pobór energii elektrycznej z fal radiowych nie jest niczym nowym, ale do tej pory żadne urządzenie nie było w stanie zebrać wystarczającej ilości energii, aby możliwe było jej praktyczne wykorzystanie. Teraz duża ilość hotspotów wlan w nowoczesnych miastach pozwala na realne wykorzystanie bezpłatnej energii z powietrza.

Przemysław Goławski

Czytaj także

10 mylnych prognoz technologicznych

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2008 17:14
Przewidywania futurologiczne nie zawsze trafiają w sedno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zasilanie świetlne zamiast słonecznego

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 13:24
Już niebawem telefony naładujemy każdym źródłem światła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prąd z powietrza i wody

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 16:01
Dzięki innowacyjnemu podejściu stworzono tanie, bezpieczne i łatwe w uzupełnianiu paliwa ogniwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fuzja z borem

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 16:19
Naukowcy znaleźli nowy sposób inicjowania reakcji syntezy jądrowej wodoru. Czy będzie przełom w energetyce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że za 5 lat zabraknie nam prądu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2007 17:45
Polska "unplugged"? To efekt galopującej gospdarki, która zużywa więcej energii niż jesteśmy w stanie wyprodukować. Czy i jak możemy się zabezpieczyć? Porozmawaim o tym z ekspertami w sprawach energetyki: prof. Władysławem Mielczarskim i Krzysztofem Żmijewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaz z węgla? - już niebawem!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 16:28
AGH i Instytut Górniczy rozpoczynają badania nad technologią zgazowania węgla pod ziemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryształowa rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2010 12:20
Wyhodowany przez polskich naukowców kryształ azotku galu odmieni świat.
rozwiń zwiń