Nauka

RoboCup zakończony

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 06:00
W Stambule zakończyły się mistrzostwa robotów w piłce nożnej RoboCup2011. Najwięcej zwycięstw odnieśli konstruktorzy z Niemiec.

Trudno mówić o jednym konkretnym zwycięzcy, bo mecze rozgrywano w kilku kategoriach - robotów dwunożnych czy jeżdżących; były też mecze wirtualne. W zawodach wzięły udział drużyny z 40 krajów. 

- Roboty są autonomiczne, to znaczy my je programujemy, ale podczas meczu one same podejmują decyzje o tym, jak grać - mówi jeden z organizatorów Cetin Mericli. Roboty widzą pole, piłkę i bramki dzięki kamerom; wszystkie maszyny są połączone siecią bezprzewodową, więc mogą się porozumiewać i ustalać wspólne strategie.

U dwunożnych robotów największym problemem jest przewracanie się, więc popychanie przeciwnika było w tym roku karane bardzo surowo. Oprócz futbolu roboty konkurowały też w kategoriach akcja ratunkowa i pomoc w domu. Inżynierowie nie mają wątpliwości, że przy coraz większej sztucznej inteligencji i sprawności fizycznej roboty będą coraz częściej pomagać człowiekowi, choć do współzawodnictwa z ludźmi w piłce nożnej jest im jeszcze daleko. 

(iar)

Czytaj także

Emocje robotów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2008 08:00
Roboty ze zdolnością empatii już niedługo mogą być elementem naszej rzeczywistości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dentyści będą ćwiczyć na robocie, który krzyczy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 15:40
W Japonii zbudowano robota-hominida, który pomoże początkującym stomatologom oswoić się ze specyfiką przyszłego zawodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spełnienie marzeń technologów: skóra dla robotów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 15:19
Amerykańscy naukowcy skonstruowali... skórę dla robotów. Niedługo czuły na dotyk materiał może pokrywać ręce i nogi człekokształtnych maszyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matrix nam nie grozi – przekonuje biocybernetyk

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2011 00:02
Jak zapewnia prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, scenariusz rodem z filmu "Matrix", czyli przejęcie władzy nad ludźmi przez maszyny, nam nie grozi.
rozwiń zwiń