Nauka

Robot-głowa czyta nuty

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 12:05
Inżynierowie z Tajwanu stworzyli robota, który potrafi odczytać zapis muzyczny oraz słowa piosenki z kartki, a następnie całość zaśpiewać - donosi "New Scientist". Czy to koniec ery cygańskich grajków?

Robot, zaprojektowany na podobieństwo ludzkiej głowy, potrafi przetworzyć zapis muzyczny z kartki papieru, przy pomocy algorytmu obliczyć rytm i wysokość dźwięków oraz rozpoznać słowa. - Może to właśnie jedno z tych zadań, które roboty mogą wykonać lepiej od zwykłych ludzi - powiedział Chyi-Yeu Lin z National Taiwan University of Science and Technology, który prowadzi projekt.

Jak na azjatyckie roboty przystało, robot nie tylko ma ludzkie umiejętności, ale i wygląda jak człowiek. A dokładniej - jak sama głowa. Maszyna wyposażona jest w szereg silników imitujących mięśnie, syntetyczną skórę, głośnik, dwie kamery, dwa mikrofony oraz komputer z zainstalowanym oprogramowaniem. Dzięki temu nie tylko czyta nuty i śpiewa, ale również dopasowuje swoją mimikę do charakteru piosenki i reakcji publiczności. Dzięki silnikom zamontowanym pod sztuczną skórą robot potrafi wyrazić radość, smutek, gniew i zaskoczenie.

Robot jest w stanie odczytać uproszczoną notację muzyczną z kartki papieru (nuty przedstawione są za pomocą cyfr) i słowa w dowolnym języku, o ile są one zapisane przy pomocy liter alfabetu łacińskiego. Pierwsze utwory zaśpiewał po mandaryńsku. Od momentu sfotografowania - przez kamery umieszczone w oczach kartki - z zapisem piosenki do momentu rozpoczęcia śpiewu mija ok. 40 sekund.

Na 100 przypadkowych osób na ulicach Tajpej, którym pokazano film z występem robota, 70 proc. pozytywnie oceniło jego wygląd oraz jakość występu. Za zabawny uznała występ połowa ankietowanych. Zdaniem 40 proc., jakość głosu robota była podobna do ludzkiej, ale taki sam odsetek uznał, że głos był nierealistyczny.

Konstruktorzy robota planują dalsze badania, tak by tego typu urządzenia mogły zastąpić ludzi na niektórych stanowiskach, np. w hotelach lub restauracjach.

(ew/pap)

Czytaj także

Mechanizm pod skórą

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 14:00
Amerykańscy naukowcy skonstruowali... skórę dla robotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moralność robota

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 07:00
Czy robot może zostać specjalistą od etyki? Naukowcy przekonują, że tak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humanoid ASIMO pierwszy raz w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 17:30
Robot odwiedził już dziesiątki krajów. Pojawi się też w Polsce podczas 15. Pikniku Naukowego, 28 maja w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japoński robot-pacjent dla przyszłych stomatologów (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 19:29
Wyobraź sobie mało precyzyjnego dentystę, który, wwiercając się w twój ząb, przypadkiem przetnie dziąsło. Japończycy wymyślili robota, który ma stać się królikiem doświadczalnym dla adeptów stomatologii. Po takiej praktyce mają być świetnie wyszkoleni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przytul swojego robota, a on cię... pokocha

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 19:51
Naukowcy z Singapuru stworzyli maszynę, która potrafi kochać, obrażać się, bywa zazdrosna... Prawie jak człowiek. Robot nazywa się Lovotics.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek w 3D pomoże w projektowaniu samochodów

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2011 10:29
Czescy naukowcy z Pilzna pracują nad komputerowym trójwymiarowym modelem człowieka, który ma mieć zastosowanie przede wszystkim w przemyśle samochodowym podczas tzw. crash-testów.
rozwiń zwiń