Polskie Radio
Section05
tajpej

Chiński lotniskowiec w Cieśninie Tajwańskiej. Systemy rakietowe w stanie podwyższonej gotowości

Władze Tajwanu informują o "nietypowej" obecności chińskiego lotniskowca w Cieśninie Tajwańskiej. Przez cieśninę przepływają w sumie obecnie trzy chińskie okręty. Wśród nich jest lotniskowiec "Shandong". Okręty miały przekroczyć tak zwaną "niewidzialną granicę" wytyczoną podczas zimnej wojny jednostronnie przez Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  Tajwan tajpej Chiny Pekin wojsko Europa ŚWIAT

Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej na półmetku. Obecność Polski zaowocuje kolejnymi tłumaczeniami

Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej na półmetku. W tym roku po raz pierwszy Polska jest Gościem Honorowym jednej z największych imprez poświęconych rynkowi wydawniczemu w Azji. Na Tajwanie rośnie zainteresowanie naszym krajem i kulturą. Szeroka prezentacja polskiej literatury ma przybliżyć Tajwańczykom współczesną Polskę.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki Tajwan tajpej literatura literatura polska Andrzej Sapkowski literatura fantasy ŚWIAT Azja

Waszyngton ponownie ostrzega Chiny w kwestii Tajwanu. Apeluje o dialog

Stany Zjednoczone wystosowały w sobotę kolejne ostrzeżenie pod adresem Pekinu dotyczące kwestii Tajwanu. Przekazał je szefowi chińskiej dyplomacji Wang Yi amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Nastąpiło to na krótko przez wirtualnym szczytem przywódców obu państw przewidzianym na poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Chiny Tajwan tajpej Pekin Waszyngton konflikty międzynarodowe polityka polityka zagraniczna USA Departament Stanu USA

Chińskie media: w przypadku ataku na Tajwan, armia wykorzysta cywilne promy

Podczas niedawnych manewrów wojskowych w Cieśninie Tajwańskiej chińska armia wykorzystywała między innymi cywilne promy. Hongkoński dziennik "South China Morning Post" cytuje wypowiedź jednego z chińskich ekspertów, według którego zostaną one wykorzystane w przypadku ataku chińskiej armii na Tajwan. W ostatnich tygodniach chińskie media zaostrzyły retorykę dotyczącą wyspy, uznawanej przez rząd w Pekinie za jej własne terytorium.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Tajwan Chiny Pekin Tomasz Sajewicz tajpej wojsko statek media