Nauka

Zrób to sam: sztuczna inteligencja posegreguje ziemniaki

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 11:12
Zbudowany z łatwo dostępnych elementów system komputerowy potrafi segregować kartofle, oddzielając dotknięte chorobami bulwy od zdrowych - informuje serwis "BBC News-Technology".
Ziemniaki sprowadzili do Europy około 1570 roku Hiszpanie - po podboju Państwa Inków. Także o tym można przeczytać w książce Agnieszki Drotkiewicz Piano rysuje sufit. Rozmowy o przygodzie.
Ziemniaki sprowadzili do Europy około 1570 roku Hiszpanie - po podboju Państwa Inków. Także o tym można przeczytać w książce Agnieszki Drotkiewicz "Piano rysuje sufit. Rozmowy o przygodzie".Foto: sxc.hu/cc

System TADD jest dziełem zespołu doktora Toma Ducketta z University of Lincoln (W. Brytania) i pozwala eliminować ziemniaki dotknięte przez takie pospolite choroby, jak parch srebrzysty czy parch zwykły. W jego skład wchodzą powszechnie dostępne elementy, przypominające te, których używa w domach wielu komputerowych graczy - tania kamera internetowa za 60 funtów i prosty komputer z kartą graficzną.

Najważniejszą innowacją jest oprogramowanie, które potrafi identyfikować chore lub uszkodzone mechanicznie bulwy dzięki nauce pod kierunkiem doświadczonego selekcjonera - człowieka. Wystarczy mu pokazać zdrowe i chore ziemniaki, by nauczył się je rozróżniać po barwie. Szczególnie podejrzane są zielonkawe kartofle.

Brytyjski rynek ziemniaczany ma wartość około 3,5 miliarda funtów rocznie, jednak większość kartofli nadal segreguje się ręcznie. Zdaniem twórców, tanie systemy analizy obrazu mogłyby się przydać także do selekcjonowania marchwi czy jabłek. Na razie TADD przetestowała firma Branston, skupująca ziemniaki. Spisywał się nie gorzej, niż ludzcy selekcjonerzy.

(ew/pap)

Czytaj także

Nie jesteśmy już potęgą ziemniaczaną

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2011 20:41
Jemy coraz mniej ziemniaków, a ich zbiory w tym roku były o połowę mniejsze niż jeszcze kilka lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemniak jest dobry na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 14:54
Ma wartości odżywcze, właściwości lecznicze i można z niego przyrządzić setki przeróżnych potraw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robot, który maluje portrety (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 12:56
A konkretnie: pomarańczowe ramię na wysięgniku. Niemieccy inżynierowie nauczyli go sztuki plastycznej.
rozwiń zwiń