Nauka

Polacy zrobili najlepszy łazik marsjański na świecie!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 10:00
Jesteśmy łazikową potęgą. Magma2, sonda zbudowana na Politechnice Białostockiej, zwyciężyła w prestiżowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA. Dwa inne polskie łaziki zajęły 4. i 6. miejsce.
Audio

Jak poinformowali przedstawiciele zawodników, Magma2 pokonał m.in. robota Kanadyjczyków z York University oraz łazika Amerykanów z Oregon State University, którzy w budowie korzystali z pomocy NASA.

- Świetny wynik polskich zespołów to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów. Udowodniliśmy, że polscy konstruktorzy potrafią skutecznie rywalizować na polu robotyki mobilnej i zaznaczyliśmy nasze aspiracje do grona krajów prowadzących eksplorację kosmosu. Jest to szczególnie istotne w kontekście starań o członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rozwój rodzimych technologii, które podniosą nasz standard życia i konkurencyjność - zaznaczył Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska.
Zawody URC odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej Mars Society. Przez trzy dni zautomatyzowane łaziki musiały wykonywać skomplikowane zadania, w tym rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie. Łaziki musiały radzić 

- Świetny wynik polskich zespołów to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów. Udowodniliśmy, że polscy konstruktorzy potrafią skutecznie rywalizować na polu robotyki mobilnej i zaznaczyliśmy nasze aspiracje do grona krajów prowadzących eksplorację kosmosu. Jest to szczególnie istotne w kontekście starań o członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rozwoju rodzimych technologii, które podniosą nasz standard życia oraz konkurencyjność - zaznaczył Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska.


Zawody URC odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej Mars Society. Przez trzy dni zautomatyzowane łaziki  wykonywały skomplikowane zadania, w tym rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie. Łaziki musiały radzić sobie z wysoką temperaturą i przypominającym warunki marsjańskie pyłem.


Magma2 poleci w kosmos?

Za zajęcie pierwszego miejsca zespół Magma2, oprócz nagrody finansowej, otrzyma również możliwość prezentacji robota podczas międzynarodowego konwentu Mars Society, na który zaproszeni zostali przedstawiciele NASA oraz firm produkujących urządzenia wykorzystywane w badaniach przestrzeni kosmicznej.

 

/

 

Magma2 ma relatywnie prostą konstrukcję, a wykonany został z lekkich materiałów. Z podstawowym wyposażeniem robot waży ok. 30 kg. Jak piszą jego konstruktorzy na swojej stronie internetowej, do wykonania każdego zadania w zawodach zaprojektowano osobne wyposażenie: manipulator przegubowy do pobierania próbki skały, manipulator kartezjański do obsługi panelu sterującego, zespół pojemników na apteczki dla rannych astronautów i przede wszystkim dwa heksakoptery, czyli niewielkie urządzenia latające służące do obserwacji z powietrza terenu, w którym łazik operuje.


- To pierwszy w historii zawodów przypadek wykorzystania obiektów latających. Łazik Magma2 wprowadzi zupełnie nową jakość, jeśli chodzi o realizację zadań obserwacyjnych nie tylko na zawodach URC, ale w ogóle w robotyce mobilnej. Do tej pory taką technologię oglądaliśmy w filmach science-fiction, teraz jest stosowana w praktyce - wyjaśniają konstruktorzy na swojej stronie internetowej.

W ubiegłym roku poprzednik tegorocznego zwycięzcy, łazik Magma przygotowany przez zespół z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajął trzecie miejsce w konkursie URC.

Na tegorocznym konkursie Polskę reprezentował ponadto robot Scorpio, zbudowany przez 12-osobową grupę studentów z Wydziału Elektroniki oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Zajął czwarte miejsce.

Szóste miejsce przypadło łazikowi Copernicus, przygotowanemu przez studentów i absolwenta Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.


(ew/pap)

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamilkł Spirit - być może na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 12:05
Marsjański łazik Spirit prawdopodobnie zamilkł na zawsze – przyznają naukowcy prowadzący projekt Mars Rover.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symulowana misja na Marsa we wtorek wejdzie na orbitę

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 17:38
Symulowana misja marsjańska Mars500 wejdzie we wtorek na orbitę wokół Marsa, a za dwa tygodnie załogę czeka wirtualne lądowanie na Czerwonej Planecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy studenci wystartują w konkursie łazików marsjańskich (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 05:13
Trzy polskie łaziki, Copernicus, Scorpio i Magma2, będą konkurować z robotami z całego świata na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w zawodach University Rover Challenge (URC).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łazik marsjański Politechniki Białostockiej Magma 2 najlepszy na świecie!

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2011 06:00
Łazik Magma 2 zwyciężył w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń