Nauka

Prezydent Brazylii ogłasza ogólnokrajową kampanię przeciwko wirusowi zika

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 09:20
Dilma Rousseff poinformowała, że pierwszy etap kampanii przewiduje likwidację rejonów wylęgania się moskitów z rodziny Aedes aegypti. Kampanią, w której uczestniczy wojsko, objęte zostały wszystkie federalne placówki oświatowe, ośrodki zdrowia i inne instytucje państwowe.
Audio
  • Wirus zika może być początkiem kolejnej pandemii. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
  • Kiedy powstanie szczepionka przeciwko groźnemu wirusowi? Relacja Rafała Motriuka (IAR)
  • Stany Zjednoczone pracują nad szczepionką przeciwko wirusowi zika. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Naukowcy twierdzą, że szczepionka przeciw wirusowi zika może być gotowa za dwa lata
Naukowcy twierdzą, że szczepionka przeciw wirusowi zika może być gotowa za dwa lataFoto: PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIRA

Prezydent wezwała cały naród do włączenia się do kampanii, m. in. poprzez likwidowanie zbiorników stojącej wody oraz oddawanie do utylizacji resztek żywności.

- Rząd, kościoły, drużyny piłkarskie, związki zawodowe - wszyscy muszą przyczynić się do eliminowania miejsc lęgowych. Wygramy tę wojnę - powiedziała Rousseff.

Rousseff rozmawiała w piątek o walce z wirusem z prezydentem USA Barackiem Obamą. Uzgodniono ścisłą współpracę w badaniach nad wirusem i opracowaniem skutecznej szczepionki. W USA zanotowano już szereg przypadków zakażenia wirusem Zika.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia powoła komitet koordynujący międzynarodowe działania, które mają zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa zika. Dyrektor WHO Margaret Chan stwierdziła w oświadczeniu na ten temat, że jest to konieczne, ponieważ epidemia wywołana przez ten patogen przybiera alarmujące rozmiary.

Szefowa WHO zareagowała na apel amerykańskich specjalistów Daniela R. Lucey’a i Lawrence’a O. Gostina opublikowany na łamach "Journal of the American Medical Association". Ostrzegają w nim, że należy wyciągnąć lekcję z epidemii wywołanej w Afryce Zachodniej przez wirus ebola, by nie przegapić nowego zagrożenia, jakie stwarza ostatnio zika. Ich zdaniem, ma on potencjał wywołania pandemii.

Według amerykańskich badaczy, szczepionkę przeciwko temu patogenowi będzie można opracować w ciągu dwóch lat, ale powszechnie będzie ona dostępna dopiero po 10 latach. Nie można jednak spokojnie na nią czekać.

W laboratorium o najwyższym stopniu zabezpieczeń w Galveston w Teksasie wirus zika jest intensywnie badany. Sprowadzono tam próbki tego zarazka, który od maja 2015 r. gwałtownie się rozprzestrzenia się w Brazylii.

Groźny dla nowordków

Dyrektor Institute for Human Infections and Immunity w Teksasie, prof. Scott Weaver obawia się, że wirusem zika mogą być zarażone miliony ludzi, głównie w Ameryce Południowej. Jego zdaniem, są zatem powody, żeby obawiać się wirusa zika, który roznoszą komary Aedes aegypti, nazywane komarami azjatyckimi lub tygrysimi.

Według amerykańskiego specjalisty, u większości zakażonych ludzi infekcja nie jest groźna. Objawy choroby pojawiają się jedynie u 20 proc. dotkniętych nią osób, najczęściej są to jedynie gorączka, wysypka, bóle stawów oraz zaczerwienienie oczu. Są jednak obawy, że u kobiet w ciąży zarażonych tym wirusem może on powodować małogłowie płodu, objawiające się małą czaszką i puszką mózgową.

Wirus zika został już zawleczony do Nowego Jorku, gdzie stwierdzono zakażenie u czterech osób, które powróciły z zagranicy. Patogen ten dotarł również do Europy. W Portugali stwierdzono zakażenie u pięciu osób, które wróciły z Brazylii, są to jednak jedynie łagodne postacie tego zakażenia, żadna z nich nie wymaga hospitalizacji.

W Holandii potwierdzono 10 przypadków infekcji wirusem zika, w Wielkiej Brytanii - pięć, a w Danii stwierdzono jedno zakażenie u młodego mężczyzny, który wymaga pobytu w szpitalu.

Źródło: STORYFUL/x-news

pp/PAP/IAR

Czytaj także

Groźny wirus zika dotarł do Europy. Jest niebezpieczny dla nienarodzonych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 11:33
Według lekarzy, wirus zika, przenoszony przez jeden z gatunków komarów, może być odpowiedzialny za uszkodzenia płodów.
rozwiń zwiń