Kultura

Wszystko, co chcesz wiedzieć o Bolku i Lolku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:53
Choć Bolesław i Karol zaistnieli w 1962 roku to dopiero 1977 roku przemówili, są dziećmi Władysława Nehrebeckiego. Znamy ich wszyscy. Oto Bolek i Lolek.

W naszym kwestionariuszu Kulturysta na pytanie: Czy od razu wiedzieliście, że chcecie robić to, co robicie? odpowiadają, że nikt ich o to nie pytał, powiedziano im "dobrze się bawcie". I tego się trzymają.

Bolek i Lolek korzystają z życia - to fakt. Swoimi przygodami bawią też innych, przede wszystkim najmłodszych, ale i starsi z sentymentem patrzą na ich dokonania.

Na ekranie zaistnieli w 1963 roku (wtedy wyświetlono pierwszy odcinek ich przygód), w odpowiedzi na zapotrzebowanie Telewizji Polskiej na bajkę o dwóch chłopcach przeżywających przygody znane z książek dla dzieci i młodzieży.

Zlecenie otrzymał ich tata, Władysław Nehrebecki. Jednak prawdziwymi pomysłodawcami bajki byli jego synowie, którzy wtedy mieli 7 i 9 lat. Imiona głównych bohaterów serii nawiązują do przedwojennego filmu "Bolek i Lolek" z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego, w którym obie tytułowe postacie grał Adolf Dymsza.

Niektórzy do dziś borykają się z problemami rozróżnienia bohaterów, w związku z tym podpowiadamy...Bolek jest wyższy i szczuplejszy, nosi czerwone szorty i żółtą bluzę, a Lolek to ten niższy i tęższy, zazwyczaj ubrany w zbyt obszerne fioletowe spodnie na szelkach i biały podkoszulek. Gdyby dorośli należałoby do nich mówić Bolesław i Karol!

Rysunkowy wizerunek małych bohaterów stworzyli Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki. Za montaż, dźwięk i efekty odpowiadali Otokar Balcy i Alojzy Mol. Kompozytorem najbardziej znanego motywu muzycznego jest Waldemar Kozanecki. Muzykę do filmu pisał również Tadeusz Kocyba.

/
Wszystko zaczęło się od zabaw z bronią. Pierwszym odcinkiem przygód Bolka i Lolka był film pt. "Kusza". Chłopcy wcielają się w nim w postać Wilhelma Tella. Od razu po nim przyszła sława i nagrody - za reżyserię Władysław Nehrebecki otrzymał nagrodę na festiwalu w Gottwaldowie. Chłopcy zaczęli być znani i rozpoznawani na całym świecie - odwiedzili 80 krajów a oglądało ich prawie miliard osób! O mały włos chłopcy pojechaliby również do Ameryki - film zainteresował amerykańską wytwórnię Columbia, z którą zawarto nawet pierwsze kontrakty. Wzajemną współpracę przekreślił spór o prawa autorskie do projektu plastycznego postaci. Ach te dorosłych problemy!

Sława sławą, ale w pewnym momencie odezwała się również "dziewczyńska" część publiczności. Na jej prośbę w 1973 roku do chłopaków dołączyła Tola, która pojawia się w 30 odcinkach. Na jej cześć, pierwszy odcinek z jej udziałem zatytułowano właśnie "Tola"

Ciekawostką jest, że do 1977 roku chłopcy rozumieli się bez słów. Po raz pierwszy widzowie mogli usłyszeć chłopców w pełnometrażowym filmie "Wielka Podróż Bolka i Lolka" (był on wyświetlany w 65 krajach). W filmach pełnometrażowych i seriach bajek z lat 80. głównym bohaterom głosu użyczały: Bolkowi – Ewa Złotowska, Ilona Kuśmierska, Lolkowi – Danuta Mancewicz, Danuta Przesmycka.

Przedstawiliśmy już tatę Bolka i Lolka, teraz czas na dom. Wszystkie bajki z serii powstały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przez 23 lata (1963 – 1986) nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe.
Autorzy przygód chłopaków w 1977 roku w "Wielkiej Podróży Bolka i Lolka" postanowili wprowadzić kolejnego bohatera. Przyszła kolej na Jeremiasza - tym razem to czarny charakter.

Smutny czas w karierze filmowej Bolka i Lolka to rok 1986. Wtedy po raz ostatni pojawiają się w pełnometrażowym filmie "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie" i dwóch filmach montażowych: "Sposób na wakacje Bolka i Lolka" oraz "Bajki Bolka i Lolka".

/

Na szczęście ich fani ciągle o nich pamiętają. Bolek i Lolek mają plac swojego imienia. Całkiem niedawno odsłonięto ich pomnik w Bielsku Białej - chłopcy są wykonani z brązu, mają około 120 cm wzrostu, a pomiędzy nimi stoi globus. Najmłodsi oglądają przygody Bolka i Lolka na płytach DVD, starsi uparcie szukają ich na youtube. Ich popularność wcale nie gaśnie, w plebiscycie na  "Dobranockę wszech czasów" organizowanym w 1997 roku pokonali "Smerfy" i "Wilka i zająca".

Ale co tam stare czasy, Bolek i Lolek wracają! W ubiegłym roku, po 24 latach przerwy, rozpoczęto prace nad pełnometrażowym filmem w 3D!

A już 1 czerwca w radiowej Trójce usłyszymy Bolka i Lolka w wyjątkowym wykonaniu dziennikarzy prowadzonych przez Annę Marię Jopek...

(Paulina Jakubowska na podst. mat.pras.)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Pora na dobranoc

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 10:06
Wielu z nas niechętnie wraca wspomnieniami do szarych czasów PRL-u. Jednak istnieją pewne jego aspekty, które chętnie przywołują w pamięci nawet jego zagorzali przeciwnicy – mianowicie dobranocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W świecie bajek

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 20:04
Gdyby to, co powstaje w amerykańskich kreskówkach przenieść na grunt polski, to byłaby chyba totalna klapa. My nie potrafimy śmiać się z takich absurdalnych rzeczy – mówi Bartosz Sztybor, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bajki, których nie zmienił XXI wiek

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 07:00
Bolek i Lolek, Reksio, Lis Leon, Gąska Balbinka, Marceli Szpak czy Baltazar Gąbka - te wszystkie postaci powstały w jednym miejscu - Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
rozwiń zwiń