Kultura

Sławomir Mrożek w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 17:00
Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy we wtorek i w środę spotka się z czytelnikami. Do Warszawy przyjedzie odebrać nagrodę Polskiego Pen Clubu.
Sławomir Mrożek
Sławomir MrożekFoto: Fot. PAP/Andrzej Rybczyński

Sławomir Mrożek to obok Gombrowicza i Lema najchętniej wydawany na świecie i najbardziej znany polski pisarz. Od pół wieku mieszka i tworzy poza krajem - we Włoszech, we Francji, w Meksyku.

Na spotkaniu 4 października w Domu Literatury w Warszawie jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich prozaików, satyryków i dramatopisarzy opowie między innymi o swej korespondencji ze Stanisławem Lemem. Odbierze też Nagrodę Polskiego Pen Clubu, a dzień później (5 października) spotka się z czytelnikami w salonie Empiku na Marszałkowskiej.

Mrożek debiutował w 1950 roku na łamach "Przekroju" reportażem "Młode miasto". Opublikowana w 1964 roku, już we Francji, sztuka "Tango" przyniosła mu międzynarodową sławę. W 1981 roku potępił stan wojenny i na jakiś czas zerwał kontakty z krajem. W 1989 roku kupił rancho w Meksyku i tam się przeniósł. W 1997 roku pisarz wrócił do Polski i zamieszkał w ukochanym Krakowie. Nie ukrywał jednak, że czuł się tu obco. W 2008 roku wyemigrował ponownie do Francji i osiadł w Nicei. Wyjeżdżając, powiedział, że na zawsze opuszcza kraj.

Twórczość Mrożka utrzymana jest w konwencji groteski, ukazuje świat zniekształcony, a niekiedy nawet absurdalny. W języku potocznym na stałe zagościła fraza "jak z Mrożka", określająca szczególnie bezsensowne, wynaturzone aspekty codzienności. Bohaterowie dramatów Mrożka są niewolnikami wyobrażeń, gestów i stereotypów myślenia. Często polemizują też z naszymi narodowymi mitami.

Do jego najważniejszych utworów należą też dramaty "Miłość na Krymie", "Emigranci" oraz "Wdowy". Jest także autorem książki "Varia. Życie i inne okoliczności" oraz satyrycznych opowiadań i humoresek, takich jak "Słoń" i "Wesele w Atomicach". W 2006 roku, po ciężkim udarze mózgu, wydał autobiograficznego "Baltazara", opowieść o latach swojej młodości w Krakowie. Począwszy od 2010 roku ukazywały się kolejne tomy jego "Dzienników" - "pisane krwią i żółcią, tęsknotą i złością, niespokojnymi nocami i podczas szczęśliwych dni" - jak sam o nich mówił.

usc/na podst.IAR

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sztuki odnalezione Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 13:56
Sześć nieznanych dotąd szerszej publiczności sztuk Sławomira Mrożka znalazło się w tomie "Sztuki odnalezione. Małe i mniejsze", który właśnie trafia do księgarń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mrożek prywatnie bywa bardzo nudny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 08:50
Okazuje się, że teksty osobiste wielkiego pisarza – dzienniki i listy – pokazują nam go z innej, nie do końca interesującej strony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mówić Mrożkiem, myśleć Mrożkiem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 11:09
Jego opowiadania są zawsze aktualne, tylko aktualne inaczej – tak jest z dobrą literaturą - mówił Tadeusz Lewandowski.
rozwiń zwiń