Kultura

Wielka moc w małej bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 12:00
Bibliotekarze stają się przewodnikami po świecie informacji. We wsiach instalują internet, sprowadzają najciekawsze książki, spisują lokalne historie.
Audio

- Prestiż placówek na wsiach wzrósł. Przychodzi dużo dzieci - mówi w Dwójce Elżbieta Gradzik, dyrektor Biblioteki w Łazach. To już nie tylko miejsca, gdzie wypożyczyć można książkę. W małych miejscowościach biblioteki integrują społeczność. Ważne, by znajdowały się w centrum miasta, gdzie po pracy ludzie mogą wpaść i wypożyczyć książkę, gdzie dzieci mogą odrobić lekcje, gdzie można łatwo zorganizować ciekawe wydarzenie kulturalne.

- Pomysłów jest dużo; zespół to rewelacyjni, inteligentni ludzie. Bibliotekarze są pasjonatami - mówi Ewa Kmiecik-Wronowicz z biblioteki w Czechowicach-Dziedzicach - Mamy jedno ogromne ograniczenie. Nie dysponujemy warunkami do pracy. Budynek biblioteczny jest stary, a gmina od 30 lat próbuej wybudować nowy w centrum miasta.

To powoli się zmienia, m.in. dzięki pomocy Programu Rozwoju Bibliotek, który jest częścią globalnego przedsięwzięcia Billa Gatesa. Chodzi o to, by lokalnym mieszkańcom zapewniać coraz lepszy dostęp do wiedzy i kultury.

Bibliotekarze z małych miejscowości, oprócz gromadzenia książek, zajmują się także cyfryzacją starych zdjęć, nagrywaniem lokalnych historii, wydawaniem książek; współpracują z placówkami za granicą, zapraszają do siebie przedstawicieli wielkich, polskich muzeów, organizują spotkania z ważnymi pisarzami.

usc

Zobacz więcej na temat: dzieci internet
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Stworzą Ci bibliotekę!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 10:42
W codziennym biegu nie ma czasu na przeglądanie bogatej oferty nowości wydawniczych. Dlatego, w stworzeniu prywatnej biblioteki, pomóc może Bibliocreatio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzież oblega biblioteki. Przez komputery

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 11:14
Komputery, sprzęt multimedialny i szkolenia - to wszystko trafi do ponad stu bibliotek na Śląsku, dzięki Fundacji Billa i Mellindy Gatesów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamów sobie bibliotekę!

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 18:00
Nie masz czasu na skompletowanie biblioteki, nie jesteś na bieżąco z nowościami wydawniczymi? - żaden problem Bibliocreatio służy wsparciem!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblioteka - więcej niż myślisz!

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 17:40
Rafał Kramza (Program Rozwoju Bibliotek): Inicjujemy programy, które mają zahamować spadek czytelnictwa w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczny internet w bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 17:35
Surfowanie w sieci bez pedofilii, pornografii i przemocy oferują publiczne biblioteki - mówią organizatorki akcji "Biblioteka miejscem bezpiecznego internetu".
rozwiń zwiń