X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Wiadoma rzecz - teatr

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 14:19
Dziś 51. Międzynarodowy Dzień Teatru. Rozpoczynamy na naszych stronach cykl, w którym przypomnimy rozmowy z największymi polskimi twórcami teatralnymi. Autorką wywiadów jest znakomita dziennikarka radiowej Jedynki - Anna Retmaniak.
Tadeusz Makowski Teatr dziecięcy 1931
Tadeusz Makowski "Teatr dziecięcy" 1931

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, święta artystów, którzy teatr tworzą i tworzyli a także święta publiczności, która teatru potrzebuje mamy kilka życzeń i wierzymy, że mogą się one spełnić.

Po pierwsze życzymy teatrowi w Polsce, aby nie został sprowadzony do roli produktu. "Teatr nie jest produktem a widz nie jest klientem" - to mocne zdanie pochodzi z listu środowiska teatralnego, który odczytywany jest podczas 32 Warszawskich Spotkań Teatralnych. Zaniepokojenie twórców wzbudzają posunięcia takie jak decyzja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, gdzie bez konsultacji z kimkolwiek postanowiono zastąpić dotychczasowych dyrektorów teatrów menadżerami ze świata biznesu.

Po drugie życzymy teatrowi w Polsce, aby jego różnorodność trwała w swojej barwności. Aby nikt nie wpadł na pomysł ujednolicenia "oferty", nie kazał ścigać się teatrowi artystycznemu z tym, który chce wyłącznie zarabiać na swojej pracy.

Po trzecie życzymy teatrowi i sobie - widzom, aby czekały na nas spektakle dobre, mądre, mówiące o rzeczach ważnych dla nas wszystkich. Teatr ma niezmiennie wielką moc odkrytą już w antycznych czasach!

Z okazji święta teatru Narodowy Instytut Audiowizualny przygotował niespodziankę. NINATEKA udostępnia spektakle operowe i teatralne! Wystarczy wejść na stronę aby znaleźć audiowizualne premiery spektakli uznanych polskich twórców teatru i opery, w tym Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Agnieszki Glińskiej, Mariusza Trelińskiego i Jana Klaty. Przez całą dobę oprócz spektakli operowych i teatralnych, m.in. "Króla Rogera", "Orfeusza i Eurydyki" Mariusza Trelińskiego, "Kosmosu" Jerzego Jarockiego, "Makbeta" Andrzeja Wajdy czy "H." w reż. Jana Klaty, w multimedialnej bibliotece Narodowego Instytutu Audiowizualnego miłośnicy teatru znajdą również audycje, wywiady i słuchowiska teatralne.

I my mamy niespodziankę - na stronach internetowych Polskiego Radia. Rozpoczynamy prezentację wywiadów z największymi twórcami polskiego teatru, które w ciągu 50 lat pracy na rzecz naszego radia przeprowadziła Anna Retmaniak. Bezpośrednią inspiracją stał się Dzień Artysty Weterana Scen Polskich, który obchodziliśmy 20 marca. Na antenie radiowej Dwójki prezes ZASP-u Olgierd Łukaszewicz podkreślał jak istotna jest troska o artystów, którzy obecnie są mieszkańcami Domu Aktora Weterana w Skolimowie:

- Dorobek polskiej kultury, jej poziom, to co zaświadcza o nas - to właśnie mają w tornistrach ci weterani.

Na zakończenie zachęcam gorąco - Dotknijmy teatru - w całej Polsce! Nie tylko z okazji jego święta.

 

Agnieszka Szydłowska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Emilia Krakowska: aktor potrzebuje mistrza

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 06:00
- Tak jak ciężko jest nam bez nauczycieli i rodziców, tak ciężko nam żyć bez mistrzów. Ci, którzy dziś są weteranami, są również moimi mistrzami na co dzień. Wiem z ich życiorysów, jak należy przechodzić przez trudne chwile i zawsze kochać swój zawód – powiedziała w Dwójce Emilia Krakowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe dramaty kobiet

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 15:43
W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Teatru rozmawialiśmy o polskiej dramaturgii współczesnej w ujęciu dramatopisarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zerwij kurtynę i Dotknij Teatru...

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 09:07
W związku z nadchodzącym Dniem Teatru możemy teatru dotknąć. I to jak! Dla widowni otwierają się najważniejsze polskie sceny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słońce jest żółte, trawa jest zielona

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 12:06
Trwają 32. Warszawskie Spotkania Teatralne. Obok wyboru najlepszych spektakli z całej Polski pokazywanych w nurcie głównym są także szansą na spotkanie z teatrem tańca i najlepszymi przedstawieniami dla dzieci!
rozwiń zwiń