X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Franciszek Pieczka: Czuję coraz większą odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 07:00
- Ma się doświadczenie, obycie na scenie, ale jednocześnie ma się poczucie większej odpowiedzialności. Dopiero po wypowiedzeniu pierwszych dwóch, trzech zdań następuje pełna swoboda - mówi aktor Franciszek Pieczka. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru.
Audio
Franciszek Pieczka
Franciszek PieczkaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Franciszek Pieczka mógł zostać górnikiem. Trudno wyobrazić sobie polskie kino i polski teatr bez tego skrytego, ciepłego człowieka i niezwykle popularnego, bardzo profesjonalnego aktora. Zawodowo z teatrem związany jest od lat 50-tych. Grał w "Czterech pancernych i psie", "Żywocie Mateusza" i "Ziemi obiecanej".
Aktor nieczęsto udziela z wywiadów, jednak z Anną Retmaniak rozmawia otwarcie i serdecznie. To rozmowa ludzi, którzy znają się już wiele lat. Najpierw skromnie przyznają, że nie wszystko już pamiętają, ale zaraz sypią datami, nazwiskami, anegdotami, cytują z pamięci sztuki sprzed lat...
Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Na Portalu kultura.polskieradio.pl będziemy przypominać fascynujące rozmowy specjalizującej się w polskim teatrze, dziennikarki Jedynki Anny Retmaniak z artystami ze starej aktorskiej szkoły.

Anna Retmaniak: Jesteś wspaniały Franusiu, jak do Ciebie w teatrze mówią błyskotliwie, zwłaszcza kobiety. Jak mam do ciebie mówić Franku, Franciszku, Franusiu? Nie będziemy udawać, że jesteśmy na Pan-Pani.
Franciszek Pieczka: Jeżeli chodzi o Franusiu, to ja mam 1.90 wzrostu. Franek byłoby bardziej adekwatne. A Franciszku to zbyt dostojnie.
AR: Za młodzi jesteśmy na takie określenia! Franku, Franusiu, Franciszku wracamy do przeszłości. Znamy się rzeczywiście bardzo wiele lat. (...) Zetknąłeś się najpierw z trudnym teatrem życia.
FR: Urodziłem na Śląsku. W miejscowości Godów nad Olzą. Mój ojciec był górnikiem i ja 1946 roku tak samo poszedłem na kopalnię. Pracowałem tam rok, drążyliśmy chodniki w kamieniu. To jest o wiele gorsze, niż pracować w węglu. Organizm wydala pyły węglowe, pluje się na czarno. Natomiast pyły kamienne osadzają się i robi się z nich betonujący płuco cement. Gdybym tak dłużej przepracował, biorąc pod uwagę tamte realia, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to chyba byłbym już na tamtym świecie.
AR: Nigdy w teatrze nie zagrałeś roli górnika.
FR: Ale w śląskich filmach Kazimierza Kutza zagrałem.

Posłuchaj całej rozmowy Anny Retmaniak z Franciszkiem Pieczką.

 

usc

Zobacz więcej na temat: Kazimierz Kutz śląskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Franciszek Pieczka - egzemplarz wyrąbany ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 12:27
Chciał być inżynierem, ale na studiach wytrwał miesiąc. Został aktorem, bez straty dla przemysłu, ale z pożytkiem dla polskiej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skolimów to perła

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 13:18
W dniu Artysty Weterana Scen Polskich o znaczeniu Domu w Skolimowie mówili w Trójce aktorzy, tancerze i członkowie ZASP.
rozwiń zwiń