X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Kisiel - rikszarz, który lubił chińskie restauracje

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 09:47
Czy dziś Stefan Kisielewski zachwyciłby się warszawskimi kawiarniami i zasmakował w sushi, skoro był ogromnym fanem kuchni orientalnej?
Audio

W jednym z mieszkań w kamienicy przy Al. Szucha od 1961 do 1991 mieszkał wraz z rodziną Stefan Kisielewski. Jego syn, Jerzy Kisielewski, zaprosił tam dwójkowych dziennikarzy Agatę Kwiecińską i Michała Nowaka, którzy w każdą ostatnią sobotę miesiąca wędrują śladami Kisiela.

Stefan Kisielewski w 1956 roku został wybrany do sejmu, rok później rozpoczął życie w drodze, Kraków - Warszawa. W stolicy mieszkanie dostał w budynku z bogatą historią i ciekawymi lokatorami. Przed wojną znajdowała się tu spółdzielnia pułkowników belwederskich, w czasie wojny kamienicę zajęli gestapowcy i SS. Kolejne lata przyniosły tak ciekawych lokatorów jak Gomułka czy Mikołajczyk. Ze wspomnień Jerzego Kisielewskiego wynika, że w latach 60. mieszkał tu Oskar Lange, Jarosław Iwaszkiewicz, Władysław Bieńkowski, gen. Berling czy Stefan Staszewski - wtedy I sekrearz Komitetu Warszawskiego. Chcąc nie chcąc wszyscy musieli się integrować, trudno było zakazać dzieciom wspólnej gry w piłkę czy w badmintona, a co za tym szło - rodzice mniej lub bardziej ciepło się ze sobą witali.

Nazwiska mieszkańców kamienicy mogą świadczyć, że budynek na pewno był podsłuchiwany. Jerzy Kisielewski podczas zabaw w szukanie podsłuchu kiedyś znalazł jeden japoński mikrofon, pod podłogową klepką.

W mieszkaniu Kisielewskich dalej stoi telefon Kisiela, przeszkolona szafa, w której przechowywał swoje artykuły, roczniki "Tygodnika Powszechnego" i dwa pudełeczka pełne łatek do dentek rowerowych, wentylków i spinaczy do spodni oraz gwóźdź, przesłany przez czytelnika.

Wiesław Uchański, szef Wydawnictwa Iskry i laureat Nagrody Kisiela zaproszony do radiowego studia przypomina wcześniejsze, warszawskie mieszkania Stefana Kisielewskiego. Opowiada o Mokotowskiej, gdzie Kisiel przyszedł na świat, przeprowadzce na Smolną, potem na Leszno i Przyrynek. Na Al. Szucha Kisiel mieszkał najdłużej, stąd też było najbliżej do jego ulubionego miejsca - Kawiarni Rozdroże, gdzie spotykał się z Julianem Stryjkowskim, Jerzym Waldorffem, Ludwikiem Sępolińskim, Jerzym Gromanem, Władysławem Kędrą.

Stefan Kisielewski prowadził bujne życie towarzyskie, dziś można by to nazwać clubbingiem. Chodził po lokalach, w stanie wojennym, w trakcie godziny policyjnej biegł na Hożą - na partyjkę pokera. Mało kto wie, że Kisiel był też rikszarzem, co wyjaśnia tajemnicę pudełka z łatkami rowerowymi umieszczonego w przeszklonej szafie.

Czy dziś zachwyciłby się warszawskimi kawiarniami i zasmakował w sushi, skoro był ogromnym fanem kuchni orientalnej? Jego syn, Jerzy Kisielewski, i Władysław Uchański twierdzą, że sushi raczej nie pasuje do wódki. Aby dowiedzieć się więcej o Warszawie Kisiela i co zamawiał w restauracjach, kliknij w ikonę dźwięku "Świat Kisiela".

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Cały świat Kisiela

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 08:40
Kisiel – znakomity felietonista, kompozytor, wielka indywidualność i wielki talent – obchodziłby 7 marca swoją setną rocznicę urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwójka obchodzi stulecie urodzin "Kisiela". Będzie muzyka, nagrania, felietony

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 15:54
Radiowa Dwójka rozpoczęła cykl audycji związanych z Stefanem Kisielewskim z okazji 100-lecia jego urodzin. Usłyszeć będzie można jego kompozycje, nagrania, czy czytane opowieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kisiela nie dało się nie lubić

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 11:00
Wnuczka Stefana Kisielewskiego i aktorka Zofia Kucówna, jego sąsiadka, wspominają znanego felietonistę i kompozytora.
rozwiń zwiń