Kultura

Rusza XI Festiwal Dwa Teatry!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 12:45
To święto teatru w nietypowej formie. W Sopocie w ten weekend zaprezentowanych zostanie 16 słuchowisk radiowych i 11 spektakli teatru telewizji.
Audio

Wśród festiwalowych atrakcji znajdą się m.in.: spotkania z gwiazdami i reżyserami, spektakle teatralne, koncerty muzyczne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Przez trzy dni publiczność wysłucha 16 słuchowisk i obejrzy 11 spektakli biorących udział w konkursie. Spośród nich wyłonione zostaną najlepsze produkcje radiowe i telewizyjne minionego roku.

- Na festiwalu prezentowane są wszystkie gatunki; od kostiumowych dramatów po współczesną groteskę; w tym spektakle Sceny Faktu Teatru Telewizji, które przywołują wydarzenia ze współczesnej polskiej historii - mówi Emilia Krzystowska z biura prasowego festiwalu.

Wśród prezentowanych słuchowisk znajdą się m.in.: "Osobliwa historia księcia Myszkina" wg "Idioty" Fiodora Dostojewskiego w reż. Henryka Rozena, "Sex machine" Tomasza Mana w reżyserii autora, "Miłość korepetytora" wg opowiadania Jacka Dehnela w reż. Janusza Kukuły, "Pętla" Krzysztofa Czeczota w jego reżyserii oraz "Bóg zapłacz!" Włodzimierza Kowalewskiego w reż. Janusza Kijowskiego.

Spośród zgłoszonych do konkursu realizacji Teatru Telewizji będzie można zobaczyć m.in. następujące spektakle: "Napis" Geralda Sibleyrasa w reż. Wojciecha Nowaka, "Boulevard Voltaire" Andrzeja Barta w reżyserii autora, "ID" Marcina Libera, również w jego reżyserii, "Komedia romantyczna" Wojciecha Tomczyka w reż. Michała Gazdy.

Jury Festiwalu "Dwa Teatry" w składzie: Grażyna Barszczewska, Wojciech Fułek, Piotr Moss, Bogusław Schaeffer, Tadeusz Skoczek wyłoni najlepsze słuchowiska. Spektakle telewizyjne oceniać będą: Halina Łabonarska, Rafał Olbiński, Zbigniew Wichłacz i Krzysztof Zanussi.

Oprócz nagrody Grand Prix dla twórców najlepszego spektaklu TV i słuchowiska radiowego, podobnie jak w ubiegłych latach, przyznane zostaną również nagrody indywidualne, m.in. za reżyserię, muzykę i grę aktorską.

Słuchowiska i spektakle prezentowane będą w sopockim Multikinie. Bezpośrednio po projekcjach i przesłuchaniach odbędą się spotkania z twórcami konkursowych prac Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

Dodatkowymi atrakcjami Festiwalu będą m.in.: "Dzień z reportażem radiowym", który poprowadzi Irena Piłatowska, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (19 czerwca, niedziela, Dworek Sierakowskich); koncert muzyczny "Absurdustra – próba z Norwida" z udziałem Natalii Sikory (19 czerwca, niedziela, klub „Versalka”),  spektakl muzyczny "Tuwim dla dorosłych" w reż. Jerzego Satanowskiego (20 czerwca, niedziela, Teatr Kameralny w Sopocie), spektakl "Multimedialne coś"  w reż. Kariny Szafrańskiej, a w wykonaniu Bogusława Schaeffera, Marka Frąckowiaka, Waldemara Obłozy i Agnieszki Wielgosz (20 czerwca, poniedziałek, Teatr na Plaży, Sopot).

Wśród imprez towarzyszących znajdą się prezentacje spektakli i słuchowisk teatralnych poświęconych pamięci zmarłego w styczniu tego roku aktora Krzysztofa Kolbergera. Będzie też przegląd przedstawień w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego, jednego z czołowych twórców radiowego teatru, który zmarł w połowie kwietnia (wydarzenia zaplanowano na 20 czerwca).

Jak co roku, przygotowano specjalną ofertę dla młodych wielbicieli teatru – warsztaty pt. "Ćwiczenia z Szekspira". Zajęcia odbędą się 18 czerwca (sobota) w siedzibie Radia Gdańsk i poprowadzi je znakomity reżyser, związany od lat z Teatrem Polskiego Radia Jan Warenycia.

W dniu uroczystego otwarcia Festiwalu (sobota, 18 czerwca) na placu przed wejściem na Molo – tarasie Domu Zdrojowego nastąpi wręczenie Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. W poprzednich latach otrzymali ją Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski i Janusz Gajos. Tegorocznym laureatem  prestiżowej nagrody jest Jerzy Trela.

Głównymi organizatorami Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2011" są Polskie Radio, Telewizja Polska i Miasto Sopot. Producentem Festiwalu jest TVP Gdańsk.

Na wszystkie prezentacje słuchowisk, spektakli, spotkania z gwiazdami i twórcami wstęp jest wolny.

 

Zapraszamy do słuchania transmisji w tego wydarzenia na antenach Polskiego Radia. Zobacz szczegółowy, festiwalowy program audycji w Programie Pierwszym, Programie Drugim i Programie Trzecim.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Krzysztof Kolberger – wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 13:41
Posłuchaj jak wybitnego aktora wspominają Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia, Jan Englert – dyrektor Teatru Narodowego oraz Jacek Szczerba - krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica ucha Krzysztofa Kolbergera

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 15:40
- Takiego aktora dyrektorzy teatrów powinni całować po rękach, bo to był aktor, który zagra wszystko – wspominał w Trójce Piotr Moss, kompozytor. Także Polskie Radio wiele mu zawdzięcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszedł Andrzej Piszczatowski

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 10:46
Od 1975 roku był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, a od wielu lat z Teatrem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń