Kultura

Złote Globy rozdane! Sypnęło niespodziankami

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 06:41
"Argo" Bena Afflecka oraz adaptacja "Nędzników" Victora Hugo to tegoroczni tryumfatorzy Złotych Globów. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Los Angeles.
Audio
Ben Affleck
Ben AffleckFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

Tegoroczne Złoty Globy, to wielki sukces Bena Afflecka. Jego film "Argo" zdobył nagrodę w kategorii dramatu a on sam został uznany za najlepszego reżysera. - To niezwykła rzecz w moim życiu. Moimi rywalami byli ludzie o nieprzeciętnych talentach. Nie spodziewałem się - mówił Affleck.
"Argo" opowiada o operacji uwolnienia amerykańskich zakładników uwięzionych w Iranie w latach 1979-1980. Film kandyduje również do Oscara, ale sam Affleck został pominięty jako reżyser.

W kategorii komedia lub musical zwyciężyła adaptacja "Nędzników” Victora Hugo. Grający w tym filmie Hugh Jackman otrzymał statuetkę dla najlepszego aktora a Anne Hathaway nagrodzono za najciekawszą rolę drugoplanową.

Za najlepszego aktora dramatycznego uznano Daniela Day-Lewisa, który zagrał tytułową rolę w filmie Stevena Spielberga "Lincoln". Była to jedyna nagroda dla filmu Spielberga, który otrzymał aż siedem nominacji do Złotych Globów.

Wydarzeniem wieczoru było pojawienie się na scenie Billa Clintona, który zapowiadała film o 16. prezydencie USA. - W "Lincolnie" widzimy bardziej interesującego człowieka niż jego legenda i przykład dla przyszłych prezydentów - zwrócił uwagę polityk.

Za najlepszą aktorkę uznano Jessicę Chastain za rolę w filmie "Wróg numer jeden", w którym wcieliła się w postać agentki CIA ścigającej Osamę bin Ladena.

Nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego otrzymał Christoph Waltz za rolę w westernie "Django" w reżyserii Quentina Tarantino. "Django" wyróżniono również w kategorii najlepszy scenariusz.

Kanadyjski kompozytor Mychael Danna został uhonorowany Złotym Globem za muzykę do filmu "Życie Pi", a brytyjska piosenkarka Adele otrzymała statuetkę za piosenkę do filmu o przygodach Jamesa Bonda - "Skyfall".

Nagrodę za najlepszy film obcojęzyczny otrzymała francusko-niemiecko-austriacka "Miłość" Michaela Hanekego.

Nagrodę za całokształt twórczości otrzymała Jodie Foster, która ma na swoim koncie m.in. Oscary za role filmach "Milczenie owiec" i "Oskarżeni".
Złote Globy przyznaje działające przy Hollywood Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Tegoroczna impreza odbyła się już po raz 70.

IAR/PAP/aj

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Spadkobiercy" i "Artysta" nagrodzeni Złotym Globem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 04:36
Już po raz 69. dziennikarze zagraniczni akredytowani przy Hollywood wybrali swoich filmowych faworytów i nagrodzili ich Złotymi Globami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Madonna i Złoty Glob? "No f*king chance"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 19:16
Elton John i jego mąż David Furnish porządnie się zdenerwowali, gdy Madonna dostała Złoty Glob, w kategorii, w której nominowany był także brytyjski muzyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nominacje do Złotych Globów rozdane

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 19:31
Film "Lincoln" - amerykański dramat historyczny rozgrywający się w czasach wojny secesyjnej wyreżyserowany przez Stevena Spielberga - otrzymał ich najwięcej.
rozwiń zwiń