Kultura

Filmowe twarze Andrzeja Chyry

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2007 09:00
Rozmowa Andrzeja Matula z jednym z znajlepszych aktorów młodego pokolenia Andrzejem Chyrą, który w filmie "Katyń" Andrzeja Wajdy wcielił się w postać porucznika Jerzego.

 

O sukcesie najnowszego filmu Andrzeja Wajdy Katyń zadecydował, obok podjętego tematu, wysoki poziom artystyczny obrazu. Sporą zasługę ma w tym starannie dobrana przez reżysera obsada aktorska. Obok Jana Englerta, Danuty Stenki, Maji Komorowskiej i Stanisławy Celińskiej w filmie wystąpił między innymi znakomity aktor młodego pokolenia - Andrzej Chyra. Zapamiętany głównie ze wspaniałych kreacji w filmach „Dług” i Komornik, tym razem wcielił się w postać Jerzego - porucznika 8. Pułku Ułanów w Krakowie.

CHCESZ WIĘCEJ KULTURY? SLUCHAJ SERWISU!

Andrzej Chyra to jeden z bardziej rozpoznawalnych polskich aktorów młodego pokolenia. Zdaniem niektórych swym talentem nie ustępuje w niczym Alowi Pacino i Judowi Lawowi. Wielki sukces aktorski odniósł w filmie Dług, grając powierzoną mu przez Krzysztofa Krauzego rolę bezwzględnego i okrutnego Gerarda. Wcześniej Chyra wystąpił w Dekalogu IV – Krzysztofa Kieślowskiego i Kolejności uczuć - Radosława Piwowarskiego. Bardzo znaczącym filmem w karierze aktorskiej Chyry stał się także Komornik - Feliksa Falka. Za odegraną w nim główną rolę, podobnie jak za rolę Gerarda w Długu, otrzymał na festiwalu w Gdyni nagrodę za najlepszą kreację aktorską. 

Rola porucznika Jerzego w najnowszym filmie Andrzeja Wajdy Katyń nie jest debiutem Chyry na planie filmowym tego wspaniałego reżysera. Wcześniej bowiem zagrał rolę żandarma Kranca w Wyroku na Franciszka Kłosa. Do innych ważniejszych filmów z udziałem Chyry należą: Persona non grata - Krzysztofa Zanussiego, Przedwiośnie - Filipa Bajona, Wiedźmin - Marka Brodzkiego i komedia Pieniądze to nie wszystko - Juliusza Machulskiego.

Ostatnie charakterystyczne kreacje filmowe Chyry, to postać Adasia Miauczyńskiego w filmie Marka Koterskiego Wszyscy jesteśmy Chrystusami oraz główne role w S@motności w sieci - Adamka i Palimpseście - Niewolskiego. Widzowie małego ekranu z pewnością bardzo dobrze pamiętają aktora z serialu "Oficer", gdzie zagrał rolę nadkomisarza Krzysztofa Rysia. Talent aktorski Andrzeja Chyry dostrzegł także znakomity niemiecki reżyser Volker Schlöndorff, powierzając mu rolę w filmie Strajk - bohaterka z Gdańska.

 

Andrzej Matul w audycji „Aleja gwiazd” rozmawia z Andrzejem Chyrą między innymi o jego najnowszej kreacji w filmie Katyń Andrzeja Wajdy. Porucznikowi Jerzemu udało się przeżyć tragedię Katyńską. Aktor spogląda na to wcielenie przez pryzmat panującego w polskim społeczeństwie przekonania o bohaterstwie tych, którzy zginęli i poczuciu niespełnienia i winy ocalonych. Chyra opowiada także o swych poprzednich kreacjach teatralnych i filmowych, mówi o wielkim wyzwaniu, jakim jest wcielenie się w tak zwane „złe role” oraz snuje plany na przyszłość. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 
 

Spotkanie z Andrzejem Chyrą w Alei Gwiazd, audycji Andrzeja Matula, Program Pierwszy PR, 29.09.2007 (19,82 MB)

Słuchaj Programu Pierwszego Polskiego Radia!

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Na „Katyń” marsz!

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2007 13:06
Żołnierze polscy powinni obejrzeć „Katyń” Andrzeja Wajdy, by w koszarach nie dominował „etos” rodem z „Psów”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Katyń” pod strzechy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2008 09:39
Twórcom filmu "Katyń" zależało na tym, by w gorącej politycznej atmosferze, nie można było użyć filmu jako argumentu. Jednak nie brak w nim politycznych gestów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"L'Osservatore Romano": Do włoskich kin wchodzi "Katyń"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2008 19:02
Od przyszłego tygodnia we włoskich kinach będzie można oglądać "Katyń" Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2008 15:00
Marieta Żukowska, Łukasz Barczyk i Małgorzata Buczkowska to tylko niektórzy z wielu moich dzisiejszych gości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2009 13:00
Od września zmiana - na "Trójkowo, filmowo" zapraszam w niedzielę od 13.00 do 14.00.
rozwiń zwiń