Kultura

Gwiazda Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2009 10:41
1200 postaci i elementów animowanych oraz 470 tys. rysunków musieli stworzyć bielscy rysownicy, by powstała pasjonująca animowana opowieść o człowieku, który dokonał jednego z największych odkryć w dziejach wszechświata– Mikołaju Koperniku.

Gwiazda Kopernika” to pierwsza od 20 lat, czyli od czasów „Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie”, pełnometrażowa produkcja animowana zrealizowana przez ostatnie istniejące studio animacji w Polsce – Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Również najdroższa, bo wyprodukowana za 6 mln zł.
Pomysłodawcy i twórcy animacji– Andrzej Orzechowski (scenarzysta i reżyser filmu) i Zdzisław Kudła (reżyser) jednogłośnie stwierdzają, że efekt końcowy udowadnia, że wszelkie wysiłki nie poszły na marne. Dlaczego jednak właśnie postać słynnego polskiego astronoma wydała się im atrakcyjna? Niemal jednogłośnie odpowiadają, że przez długi czas szukali bohatera o ciekawej dla widza biografii, która dawałaby podstawy, do wyreżyserowania równie interesującego filmu. Miała to być także postać atrakcyja dla widzów dorosłych, by powstał film dla całej rodziny. - Biografia Mikołaja Kopernika na starcie dawała nam taką mozliwość- wyjaśniają twórcy.

„Gwiazda Kopernika” opowiada o dzieciństwie i młodości astronoma, ale nie jest to typowy film biograficzny. Twórcy znoszą nieco z piedestału wielkiego odkrywcę i człowieka, który zmienił sposób patrzenia na nasze miejsce we wszechświecie, by pokazać wewnętrzny swiat bohatera, który jako dziecko nie zapomniał o marzeniach, jako młodzieniec szukał wzorców u innych, by na końcu odkryć własną „moc” i ją mądrze wykorzystać. - Mamy nadzieję, że dzięki temu filmowi dzieci zrozumieją, że warto szukać swojej drogi w życiu, a po jej znalezieniu, wiernie nią iść – wyjaśniają twórcy.

Praca nad filmem rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy twórcy zaczęli wertować książki inspirowane życiem i dokonaniami słynnego astronoma. Zebrane informacje skonsultowali z naukowcami. Swoją wiedzę podzielili się m.in.: prof. dr hab. Krzysztof Stopka (historyk UJ) oraz Jacek Szczepanik (dyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie), prof. dr hab. Mieczysław Markowski (filozof z Instytutu Historii AŚ w Kielcach).
Głosu w filmie użyczyli m.in. Piotr Adamczyk (jako Mikołaj Kopernik), Anna Cieślak, Jan Peszek, Piotr Fronczewski, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Grabowski.
 
Premiera filmu odbędzie się 9 października.
 
 
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Animacja od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2007 07:07
„Ratatuj”, najnowszy film Pixar Animation Studios, to kolejny krok w stronę bardziej realistycznych animacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

V MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ANIMACJI ReAnimacja

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2008 10:31
Wszystkich fanów i twórców animacji zapraszamy na piatą edycję Międzynarodowego Festiwalu Animacji ReAnimacja, który odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2008 r. w kinie Charlie w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animacja ma 117 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 11:00
28 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Animacji. Święto to obchodzone jest również w Polsce.
rozwiń zwiń