Kultura

Zmarł producent filmowy Dino De Laurentiis

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 10:50
Bez niego nie powstałyby takie arcydzieła, jak "La Strada", "Blue Velvet", czy "Trzy dni Kondora".
Audio
  • Dino De Laurentiis pracował przy najważniejszych filmach świata

Legendarny włoski producent filmowy Dino De Laurentiis zmarł w Los Angeles. Miał 91 lat. Pracował przy wielu najbardziej znanych dziełach światowej kinematografii, pierwszego Oskara przyniosła mu „La strada” Federico Felliniego.

De Laurentiis nie wywodził się z filmowego środowiska. Był synem drobnego producenta makaronu w Torre Annunziata pod Neapolem. Na początku chciał zostać aktorem, jednak w rzymskiej szkole filmowej w 1937 roku przekonał się, że woli stać za plecami reżysera. Karierę producenta rozpoczął w połowie lat 40., a w dziesięcioleciu 1949-59 dzięki niemu swe pierwsze filmowe dzieła stworzyli Giuseppe De Santis, Eduardo De Filippo, Roberto Rossellini i Mario Monicelli.  To dzięki De Laurentiisowi we Włoszech powstały liczne amerykańskie superprodukcje, jak "Wojna i pokój" i "Biblia".

W 1972 roku włoski producent przeniósł się do Hollywood, miał wtedy 53 lata. W pierwszych latach swojego pobytu w Stanach wyprodukował "Blue Velvet" Davida Lyncha i "Jajo węża" Ingmara Bergmana. Często pracował nad filmowymi adaptacjami prozy Stephena Kinga.

Wielkim komercyjnym sukcesem okazały się  produkowane przez De Laurentiisa filmy "Conan Barbażyńca" i remake "King Konga" z 1976 roku.

Po wyprodukowaniu około 500 filmów De Laurentiis wciąż był pod magicznym urokiem kina i twierdził, że "choć mówi się wciąż o jego kryzysie, to kino nie umrze nigdy".

/

Dino De Laurentiis

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Ingmar Bergman. Gdzież ten przyjaciel, którego szukam wszędzie?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2007 16:10
Dobry Boże! Ty, który przebywasz wśród ciemności i wichru, pomóż mi, bo jestem znikomym i wylęknionym człowiekiem, który niczego nie widzi, nie rozumie i nie wierzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szalone życie twórcy King Konga

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 09:56
Książka "Szalone życie Meriana Coopera" opowiada o ojcu Macieja Słomczyńskiego - amerykańskim pilocie, który walczył w Polsce z bolszewikami, zdobywcy Oscara, twórcy postaci King Konga. Książka trafi do księgarń pod koniec marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Federico Fellini. Księga filmów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 21:00
Urodził się dokładnie 90 lat temu. Debiutował 60 lat temu. Właśnie ukazało się monumentalne dzieło "Federico Fellini. Księga filmów". O Reżyserze będziemy rozmawiać dzisiaj po 21.00.
rozwiń zwiń