Kultura

"Rysa" nagrodzona w Karlowych Warach

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2009 14:08
Trzy polskie filmy: "Rysa" Michała Rosy, "Do bólu" Marcin Koszałka i "Świnki" Roberta Glińskiego odniosły spory sukces na festiwalu w Karlowych Warach.

Najwyższe wyróżnienie, w prestiżowej sekcji "East of the West", otrzymał obraz Michała Rosy, "Rysa". Film opowiada o popadaniu w obłęd na tle szalejącej lustracji. Film pokazywany był m.in. w Wenecji, otwierał także 33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W roli głównej występują Jadwiga Jankowska-Cieślak i Krzysztof Stroiński.

W głównej kategorii, uhonorowany został również film "Świnki" Roberta Glińskiego, opowiadający prawdziwą historię o dzieciach trudniących się prostytucją. Dodatkowo został wyróżniony główny aktor, Filip Garbacz. Trzecim polskim filmem, który został dostrzeżony na festiwalu jest dokument "Do bólu" Marcina Koszałki, opowieść o 53-letnim, samotnym lekarzu psychiatrii, mieszkającym z nadopiekuńczą matką.

Kryształowy Glob dla najlepszego filmu otrzymał w tym roku belgijsko-kanadyjski "Un ange a la mer" (Angel at Sea) w reżyserii Frédérica Dumonta. Jury pod przewodnictwem Claudie Ossard nagradzało głównie filmy, opowiadające o słabej kondycji współczesnego człowieka. "Angel at Sea" to historia rozpadu rodziny z powodu psychicznej choroby jednego z jej członków.

Festiwal Filmowy w Karlowych Warach to prestiżowy międzynarodwy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w czeskim uzdrowisku.

Do tej pory tylko dwa polskie filmy zdobyły na tym festiwalu prestiżową nagrodę, Kryształowy Globus: "Mój Nikifor" w reżyserii Krzysztofa Krauzego oraz "Ostatni etap" Wandy Jakubowskiej. 

Poniżej lista tegorocznych laureatów:

Kryształowy Glob: "Angel at Sea", reż. Frederic Dumont

Reżyseria: Andreas Dresen ("Whisky with Vodka")

Rola kobieca: Paprika Steen ("Applause")

Rola męska: Olivier Gourment ("Angel at Sea"), Paul Giamatti ("Cold Soul")

Specjalne wyróżnienie: Filip Garbacz ("Świnki")

Film dokumentalny: "Wagach", reż. Sypriyo Sen

Wyróżnienie: "Do bólu" reż. Marcin Koszałka

Konkurs "East of the West": "Room and a Half", reż. Andriej Krzanowski

Wyróżnienie: "Rysa" reż. Michał Rosa.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Gdyńskie święto filmu coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2009 13:09
34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpocznie się już 14 września. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczna edycja będzie różniła się od poprzednich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie święto kina

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 11:34
Podczas jubileuszowego 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego zaprezentowanych zostanie 150 pełnometrażowych i 100 krótkometrażowych filmów z 57 krajów świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WFF czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2009 08:49
Dziś od rana zaczynają się pokazy filmów w stołecznych kinach: Kinoteka, Kultura i Multikino Złote Tarasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grand Prix WFF dla filmu "Lourdes"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2009 12:43
Film "Lourdes" zdobył Grand Prix 25. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film w reżyserii Jessici Hausner to próba zbadania fenomenu sanktuarium, do którego co roku przybywają setki tysięcy pielgrzymów.
rozwiń zwiń