Kultura

Festiwal kultury polskiej w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2009 11:23
Prezentacja pierwszego włoskiego wydania poezji księdza Jana Twardowskiego, spektakl dla dzieci o Fryderyku Chopinie, wystawa fotografii Witkacego i koncert Anny Marii Jopek znajdują się w programie 7. edycji festiwalu kultury polskiej "Corso Polonia", który potrwa od 24 października do 27 listopada w Rzymie.

Prezentacja pierwszego włoskiego wydania poezji księdza Jana Twardowskiego, spektakl dla dzieci o Fryderyku Chopinie, wystawa fotografii Witkacego i koncert Anny Marii Jopek znajdują się w programie 7. edycji festiwalu kultury polskiej "Corso Polonia", który potrwa od 24 października do 27 listopada w Rzymie. 

Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Jarosław Mikołajewski, którego placówka organizuje "Corso Polonia", podkreślił  w rozmowie z Polskim Radiem, że w tym roku mocnym akcentem festiwalu będą wydarzenia teatralne. Nie zabraknie też wydarzeń związanych z polskim kinem, sztuką i literaturą. 

Tegoroczną edycję festiwalu otworzą spektakle dla dzieci „Piano... piano... il piccolo Chopin” w teatrze kukiełkowym w wielkim rzymskim parku Villa Borghese. Przedstawienie przygotowano na podstawie wydanej w niezwykle atrakcyjnej szacie graficznej książki Michała Rusinka w języku włoskim o dzieciństwie kompozytora. Wszystkie dzieci, które przyjdą na spektakl, otrzymają ją w prezencie.
W niedzielę 25 października w Cinema Trevi będzie można zobaczyć dwa filmy z udziałem Janusza Gajosa: „Tam i z powrotem” i najnowszego – „Mniejsze zło”. Zaplanowano także spotkanie aktora z widzami.

Ciekawie zapowiadają się imprezy zaplanowane na 26 i 27 października oraz  3,4,5, 6 listopada. Dedykowane są teatrowi Jerzego Grotowskiego. Zapowiedziano między innymi wystawę rzeźbiarza Krzysztofa M. Bednarskiego w hołdzie artyście, projekcję „Akropolis” w obecności Mai Komorowskiej, międzynarodową konferencję poświęconą twórcy Teatru Laboratorium.

29 października odbędzie się prezentacja pierwszego we Włoszech tomu poezji księdza Twardowskiego. Książka już zebrała bardzo przychylne recenzje w prasie.

7 listopada w rzymskim Audytorium Parco della Musica otwarta zostanie wystawa dedykowana Witkacemu, na której będzie można obejrzeć kolekcję jego zdjęć. Tego dnia w tym samym miejscu zaprezentowane zostanie „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego.

Na 12 listopada zapowiedziano przegląd: II wojna światowa w polskiej kinematografii, w ramach którego wyświetlony zostanie m.in. film „Pasażerka” Andrzeja Munka. Podczas "Corso Polonia" zaprezentuje się także polska dramaturgia. W Teatro Belli włoscy aktorzy przedstawią sztukę „Żegnaj, Judaszu” Ireneusza Iredyńskiego.

26 listopada w rzymskiej Bibliotece Europejskiej odbędzie się wieczór dedykowany Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą jego urodzin.

Na zamkniecie festiwalu, czyli 27 listopada zaplanowano  koncert Anny Marii Jopek. Artystka wystapi w klubie Casa del Jazz.

Festiwal potrwa od 24 października do 27 listopada. Festiwal jest organizowany przez Instytut Polski w Rzymie pod patronatami Urzędów Miasta i Prowincji Rzym, we współpracy z wieloma instytucjami włoskimi oraz przedstawicielstwami polskimi i zagranicznymi.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Rzymski festiwal

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 09:30
Znany jest już program IV edycji festiwalu filmowego w Rzymie, który odbędzie się w dniach od 15 do 23 października. Poza konkursem pokazane zostaną na nim dwa filmy polskie: "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego i "Rewizyta" Krzysztofa Zanussiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy kultur

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 09:54
5. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur dobiegła końca. Jednak jeszcze przez kilka dni, będzie obecna w Warszawie dzięki wystawie zdjęć Jerzego Gnatowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Aureliusz przyznany

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 10:41
Festiwal filmowy w Rzymie dobiegł końca. Złotą statuetkę Marka Aureliusza wygrał duński film „Brotherhood” (oryginalny tytuł „Broderskab”) w reżyserii Nicolo Donato. W kategorii najlepsza aktorka zwyciężyła Brytyjka Helen Mirren, a najlepszym aktorem uznano Włocha Sergio Castellito.
rozwiń zwiń