Kultura

Zakopane nieobecne. O których mieszkańcach zapomnieliśmy?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 22:45
- Gruźlica dla ufundowania Zakopanego jako miejsca odwiedzanego przez turystów i kuracjuszy jest absolutnie kluczowa. Kiedyś chorzy stanowili znaczny procent mieszkańców - mówi Maciej Krupa, współautor książki "Nieobecne miasto".
Audio
  • O czym opowiada książka "Nieobecne miasto"? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Pocztówka z widokiem ogólnym na Zakopane z 1916 roku, Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie
Pocztówka z widokiem ogólnym na Zakopane z 1916 roku, Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w KrakowieFoto: Wikipedia Commons

Wyd. Czarne Wyd. Czarne

Pod Tatrami po raz pierwszy odbywa się w tym roku Zakopiański Festiwal Literacki. W ramach tego wydarzenia będzie promowana książka "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem" Macieja Krupy, Piotra Mazika i Kuby Szpilki. Jej bohaterami są ceprzy, gruźlicy i Żydzi.

- Jest to Zakopane, które zostało wyparte ze zbiorowej pamięci, i o którym się pamiętać nie chce. Często powiada się, że do zimowej stolicy Polski przyjeżdżali wszyscy wielcy, którzy tu w okresie Młodej Polski bywali, byli zachwyceni góralską kulturą, sztuką i Tatrami, a przecież jeśli przeanalizować ich życiorysy i motywy przyjazdu, to absolutna większość z nich przyjeżdżała w góry, by ratować zdrowie - opowiada Maciej Krupa.

W programie mówiliśmy również o tym, dlaczego określenie ceper jest pejoratywne, jaki jest jego źródłosłów i kiedy przyszedł prawdziwy zachwyt nad Tatrami. Podsumowaliśmy również Festiwal Szekspirowski, który odbył się w Gdańsku. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka-kultura i nauka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Relacja: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Maciej Krupa (współautor książki "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem")

Data emisji: 12.08.2016

Godzina emisji: 20.30

sm/pg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Bajka o Rašce" - Ota Pavel inaczej o sporcie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 15:43
- O sporcie głównie piszą entuzjaści dla entuzjastów. Ta książka natomiast to opowieści o ludziach, bardzo uniwersalne, ponieważ traktują o zmaganiu się z samym sobą, o upadku i zwycięstwie - mówi Mariusz Szczygieł o zbiorze reportaży Oty Pavla "Bajka o Rašce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeczywistość okupowanej Warszawy. Od terroru po śmiech

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 00:01
- Obostrzeń w okupacyjnej Warszawie było tak wiele, że w pewnym momencie Polacy zaczęli się z nich śmiać - mówi Krzysztof Beśka, autor "Rikszą do nieba".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciemna strona człowieka, która popycha do okrucieństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 23:40
- W moich powieściach skupiam się na ciemnej stronie natury człowieka. Mój bohater Egon von Rausch mógłby robić wszystko, ale jest z gruntu zły i czas, w którym przyszło mu żyć, postanowił wykorzystać na działania okrutne - opowiada pisarz Tomasz Białkowski.
rozwiń zwiń