Kultura

Krakowskie święto książki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 12:00
Wielu autorów i wydawców a także miłośników książek dotarło już do Krakowa, bo dziś zaczynają się tam 13.Targi Książki.

Prezentacje wydawnictw, prelekcje, pokazy w salach seminaryjnych, wystawy- to tylko niektóre atrakcje 13. Targów Książki. Jak co roku w programie nie mogło zabraknąć spotkań z pisarzami, zarówno tymi z Polski, jak i z zagranicy. Swoją obecność potwierdził izraelski mistrz krótkiej formy Etgar Keret. W programie znalazła się także projekcja jego filmu „Meduzy” , który uhonorowany został Złotą Kamerą w Cannes w 2007r. Miłośnicy przygód Mikołajka będę mogli spotkać się z córką autora jego przygód- Anne Goscinny, która po latach odnalazła dziesięć nieznanych dotąd historyjek małego bohatera i oddała je do druku. „Nieznane przygody Mikołajka” są już w sprzedaży.
Po raz pierwszy Polskę odwiedzi kanadyjski pisarz Michael O'Brien, który na krakowskich Targach będzie promował swoją powieść "Dom Sofii" o chłopcu z warszawskiego getta, który znajduje schronienie u starego antykwariusza. Nie sposób wymienić wszystkich polskich pisarzy, którzy spotkają się z czytelnikami. Na Targach pojawią się m.in. Olga Tokarczuk, Katarzyna Grochola, Wanda Chotomska, Stefan Chwin, Jacek Dehnel, Jacek Dukaj, Jerzy Pilch.

 

''

Jak co roku podczas Targów pojawią się premierowe tytuły. Wydarzeniem może się okazać premiera książki "Z pamiętnika niemłodej już mężatki". Są to po raz pierwszy wydane nieznane dotąd zapiski Magdaleny Samozwaniec, odnalezione przypadkiem po kilkudziesięciu latach od jej śmierci. Siostra Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, córka Wojciecha Kossaka pisze o Krakowie z ubiegłego stulecia, gdzie największą atrakcją były uroczyste pogrzeby, po Plantach spacerował Boy-Żeleński, a bale u Tarnowskich stanowiły o towarzyskim być albo nie być młodych panien. Nie brak też anegdotek rodzinnych. Inną targową nowością jest korespondencja Tadeusza Różewicza oraz Zofii i Jerzego Nowosielskich. Zbiór listów z lat 1963-2002, z których większość napisał Różewicz, odsłania codzienność poety, który słynie z chronienia swojej prywatności. Targową nowością będą także dwie powieści współczesnych pisarzy hinduskich, którzy odnieśli sukces na Zachodzie. Vikas Swarup to autor scenariusza do filmu "Slumdog. Milioner z ulicy", który w tym roku zdobył cztery Złote Globy i cztery Oscary. Jego nowa powieść pt. "Sześcioro podejrzanych" pokazuje, że hierarchia społeczna i kastowa istnieje nawet w świecie przestępców. Druga hinduska powieść to "Między zabójstwami" Aravinda Adiga, który za swoją poprzednią powieść "Biały Tygrys" otrzymał rok temu Bookera. Tym razem Adiga przedstawia obraz indyjskiego miasta, a zarazem portret zbiorowy Hindusów w okresie zachodzących w kraju zmian. "Ravensbrueck. O Milenie Jesenskiej" to najnowsza ksiązka Steve'a Sama-Sandberga, znanego polskim czytelnikom z biografii Ulrike Meinhof zatytułowanej "Teresa". Nowością jest też "Serce narodu koło przystanku" Włodzimierza Nowaka opowieść o Polsce B, wypchniętej poza nawias rozwijającego się kapitalizmu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń 13. Targów Książki w Krakowie będzie rozstrzygnięcie Konkursu im. Jana Długosza na dzieło z szeroko pojętej humanistyki, napisane przez polskiego autora. Zanim rozpocznie się uroczysta gala w gmachu opery krakowskiej i ogłoszenie laureata - dziesięciu nominowanych autorów zaprezentuje swoje książki na antenie Dwójki (5 listopada o godz. 18.00).

13.Targi Książki w Krakowie potrwają do 8 listopada.

Więcej informacji znajduje się na: http://www.targi.krakow.pl

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto literatury

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 09:29
Gmina Miejska Kraków, Fundacja "Tygodnika Powszechnego" i Krakowskie Biuro Festiwalowe rozpoczynają dziś I edycję Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Festiwal potrwa od 2 do 7 listopada 2009 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Targi Książki w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 13:29
29 kwietnia 2010, godz. 18.00
rozwiń zwiń