Kultura

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

W tym roku honorowym gościem imprezy będzie Rada Europy, która 5 maja ukończyła 60 lat. Oprócz głównego celu jaki stawia sobie Rada Europy, a mianowicie ochrony praw człowieka, nie można zapomnieć, że prowadzi ona działania w wielu różnych dziedzinach (m.in. sprawy społeczne i gospodarcze, edukacja, kultura, media, sprawy młodzieży i sportu). To gość szczególny, jako organizacja międzynarodowa pozwala nam wszystkim poczuć się honorowymi uczestnikami tegorocznych Targów – mówi Dorota Koman z Ars Polony.

Każdy z wydawców na tegoroczne targi zaprosił szczególnych gości. Będą one okazją do spotkania z Bronisławem Wildsteinem autorem „Doliny nicości”, Sylwią Chutnik debiutującą książką „Kieszonkowy atlas kobiet”, Piotrem Sommerem powracającym na rynek książki tomikiem „Dni i noce” oraz wieloma innymi autorami. Targi Książki są jedna z nielicznych okazji na spotkanie ze stroniącym od mediów i towarzystwa Jarosławem Markiem Rymkiewiczem.

Między 21 a 24 maja, w czasie trwania targów, mamy okazję być świadkami dużych wydarzeń w świecie literatury. 21 maja o godzinie 13 w Sali Mickiewicza zostanie ogłoszonych 20 nominacji do Nagrody Literackiej Nike. Publiczność zostanie poinformowana o wyniku pierwszego etapu konkursu dla najlepszej polskiej książki roku. To właśnie z grupy 20 nominowanych zostanie wyłonionych siedmiu finalistów, a z nich wybrany zwycięzca. W Sali Goethego zostanie ujawniona kolejna lista nominowanych, tym razem do Nagrody Literackiej Gdynia. Nagroda ta ustanowiona przez Prezydenta Miasta Gdynia w kwietniu 2006 roku przyznawana jest w trzech kategoriach. Już w czwartek poznamy nominowanych w kategoriach: proza, poezja, eseistyka.

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w piątek zaprasza na wręczenie nagrody w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2008. W konkursie tym wzięło udział 89 wydawnictw, które nadesłały 165 tytułów. Z ogromu publikacji jury konkursu w składzie: Jerzy Wilkoń – przewodniczący, Jan Bokiewicz, Andrzej Heidrich, Katarzyna Iwanicka, Andrzej Tomaszewski, prof. Mieczysław Wasilewski, prof. Stanisław Wieczorek, nagrodziło 6 książek oraz wyróżniło 18 publikacji. Wśród nagrodzonych znalazły się: „Miejsce malarstwa. Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 1948–2008 – Wojciech Włodarczyk; „200 dni Napoleona. Od Pułtuska do Tylży 1806–1807” – Andrzej Nieuważny, Krzysztof Ostrowski, Tomasz Stępień; „Ikony. Od średniowiecza do współczesności” – Michał Janocha; „PL 21. Polski plakat 21 wieku” – Krzysztof Dydo, Agnieszka Dydo; „Światłoczuły” – Tomek Sikora; „Dada East? Rumuńskie konteksty dadaizmu” – praca zbiorowa pod redakcją Zofii Machnickiej.

''Jeden z audiobooków, który trafił w tym roku do księgarń. "Pan Samochodzik i Templariusze" czyta Wojciech Malajkat.

Od dwóch lat przyznawana jest nagroda dla najlepszego polskojęzycznego serwisu promującego książkę i czytelnictwo „Papierowy ekran”. 23 maja w Sali Puszkina kapituła konkursu nagrodzi serwis, który jej zdaniem najlepiej spełnia rolę promocji literatury i dzieli się pasją do książek. W tym roku organizatorzy zadbali o to, aby sami czytelnicy, użytkownicy portali mieli wpływ na wybór zwycięzcy. Od tego roku została ustanowiona Nagroda Czytelników, którą przyznają internauci, głosując przez internet na ulubione serwisy. Kto w tym roku zostanie laureatem przekonamy się już sobotę.

Wydawcy i autorzy coraz częściej zdaja sobie sprawę z siły internetu. W 2007 roku powstał portal ksiazki.tv, prezentuje on wideo związane z książkami, wydawcami, autorami, księgarzami i bibliotekarzami. Podczas tegorocznych targów będziemy mogli zaznajomić się z serwisem.

Specjalne miejsce podczas targów zapewniły sobie również audiobooki oraz książki w formacie PDF. Te nowe rozwiązania od kilku lat doskonale znajdują się również na rynku polskim. Audiobooki niezastąpione są osobą niesłyszącym, a także pomocne przy wprowadzaniu małych dzieci w świat literatury.

''"Plakat filmowy w Polsce" wyd. BOSZ

54. Międzynarodowym Targom Książki towarzyszą wystawy. W Sali Ratuszowej PKiN  podczas targów będzie trwała wystawa „Plakat filmowy w Polsce”. Jest to ekspozycja poprzedzająca wydanie albumu o tym samym tytule, który ukaże się nakładem wydawnictwa BOSZ, w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej). W Warszawie będziemy mogli zaznajomić się z publikacją, która przedstawia 530 wybitnych polskich plakatów filmowych, inspirowanych malarstwem, grafiką, sztuką filmową wzbogaconych opowieścią Doroty Folgi-Januszewskiej o historii tej dziedziny.

Specjalną, pośmiertną wystawę prac Agnieszki Spyrki zorganizowały Wydawnictwa Muza s.a., Znak, Wydawnictwo Literackie i Jacek Santorski & Co, z którymi graficzka współpracowała. Podczas 7 lat ciężkiej pracy artystka zaprojektowała około tysiąca okładek, część z nich zobaczymy na stoisku Ars Polony.

Wśród tegorocznych wystawców odnajdziemy wielu gości zagranicznych. Ogromne stoisko otworzy Hiszpania, Chiny pojawią się o 15 latach nieobecności na warszawskich targach, będziemy mogli poznać mangę japońską, spotkać pisarzy z Czech, Rumunii i Bułgarii. W programie wiele  atrakcji i konferencji. 

Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją targów objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński. A Honorowymi Gospodarzami wydarzenia są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski; Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik; Prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Polskie Radio jest patronem medialnym 54. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Audio Trylogia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2009 10:50
Radiowa Agencja Fonograficzna oraz audioteka.pl rozpoczęły największą dotychczas produkcję audiobooka na polskim rynku. Blisko 200 aktorów bierze udział w nagraniach „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego. Audiobook wzbogacony będzie wyjątkowymi efektami dźwiękowymi, specjalnie skomponowaną muzyką oraz pieśniami stworzonymi na potrzeby tej produkcji. Pierwszy fragment audiobooka usłyszeliśmy już 22 czerwca o 10:36 w Lecie z Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internetowa czytelnia Google

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2009 05:05
„W internecie znajduje się zaledwie kilkanaście procent zasobów światowej wiedzy i kultury. Nie możemy pozwolić, by to wszystko się marnowało”- w taki sposób Google tłumaczy swój pomysł na uruchomienie programu Book Search, czyli wielkiej internetowej czytelni. Najwięcej zastrzeżeń wywołuje jednak poszanowanie praw autorskich, których łamania dopuszcza się internetowy gigant.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. rocznica

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2009 11:43
Dziś mija 10. rocznica śmierci Jerzego Harasymowicza, jednego z najwybitniejszych polskich poetów drugiej połowy XX wieku, założyciela grup poetyckich "Muszyna" i "Barbarus".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krakowskie święto książki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 12:00
Wielu autorów i wydawców a także miłośników książek dotarło już do Krakowa, bo dziś zaczynają się tam 13.Targi Książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miś Uszatek w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2010 13:42
W Tokio otwarta została wystawa polskiej ilustracji książkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Booker dla Mantel

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 11:41
6 października poznaliśmy finalistkę Nagrody Bookera, została nią Hilary Mantel za powieść „Wolf Hall”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Kościelskich 2009 przyznana

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2009 07:00
Nagrodę Kościelskich 2009 otrzymał Tadeusz Dąbrowski za tom "Czarny kwadrat" wydany w Wydawnictwie A5 w 2009 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać w średniowieczu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 11:53
Zakończyła się najpotężniejsza produkcja w historii polskiego rynku audiobooków. 112 aktorów współtworzyło dzieło, które od 2 października jest dostępne na płytach CD w formacie mp3. Podczas spotkania 10 października o godz. 16.00 w kawiarni „I coffee” przy Nowym Świecie 25 w Warszawie będzie można zdobyć autografy twórców dźwiękowej wersji „Narrenturm”Andrzeja Sapkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołajek ma 50 lat

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 14:11
Wszystko zaczęło się od jajka, a właściwie od opowiadania „Jajko wielkanocne”. Był 29 marca 1959 roku, kiedy na łamach „Sud-Ouest Dimanche” ukazało się pierwsze opowiadanie o małym bohaterze Mikołajku. Jego żywot miał być krótki, a opowiadanie opublikowane we francuskim magazynie, miało być jednorazową publikacją. Stało się jednak inaczej. Mikołajek ma już 50 lat. Z okazji jubileuszu 5 listopada w księgarniach pojawi się zupełnie nowy tom mikołajkowych opowiadań „Nieznane przygody Mikołajka”. U
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debiutancka powieść Kazimierza Kutza

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2010 13:57
"Piąta strona świata" to tytuł debiutanckiej powieści Kazimierza Kutza, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. .
rozwiń zwiń