X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Bobkowski w Podchorążówce

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2008 11:29
W Muzeum Wychodźstwa Polskiego w stołecznych Łazienkach Królewskich otwarto wystawę „Andrzej Bobkowski – Chuligan wolności”.
Audio

 

Wybitny pisarz, który większość swojego życia przeżył poza Polską, wciąż pozostaje nieznany. A przecież, jak przyznawał sam Giedroyc, Szkice piórkiem Andrzeja Bobkowskiego (1913-1961) to jedna z najważniejszych książek opublikowanych przez Instytut Literacki w Paryżu, który w drugiej połowie XX wieku zrobiła dla literatury polskiej więcej niż większość instytucji w kraju. Bobkowski był tymczasem autorem nie tylko Szkiców, ale i znakomitych opowiadań, esejów, listów, o których wśród jego znajomych krążyły legendy, wreszcie sztuki teatralnej.

Posłuchaj: Bobkowski jest pisarzem niesłusznie zapomnianym - mówi Joanna Podolska w rozmowie z Martą Kwaśnicką  - mp3 (1,16 MB)

Scenariusz wystawy przygotowały Agnieszka Mitkowska, szefowa Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, oraz Joanna Podolska – dziennikarka, która Bobkowskim zajmuje się od lat i która zjeździła jego śladami pół świata. To właśnie między innymi dzięki podróżom pani Joanny na ekspozycji w Podchorążówce obejrzymy przedmioty naprawdę unikalne, przywiezione nie tylko z Krakowa czy Paryża, ale i z Gwatemali, gdzie do dzisiaj Bobkowskiego pamiętają jego podopieczni z Klubu Modelarskiego.

Posłuchaj: O Towarzystwie Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu mówi Agnieszka Mitkowska - mp3 (1,1 MB)

Oprócz fotografii i listów, pochodzących ze zbiorów prywatnych i Archiwum "Kultury", na wystawie zobaczymy przedmioty, które należały do Bobkowskich: książki, rysunki, apaszkę, którą ręcznie przyozdobiła Basia, obejrzymy rekonstrukcję sklepu modelarskiego, który Bobkowski prowadził w Gwatemali. – Historia zainteresowania Bobkowskiego modelarstwem zaczyna się już w Krakowie – mówi Joanna Podolska. – Bobkowski już jako chłopiec bardzo lubił lepić modele samolotowe. Robił to potem dla swoich młodszych kuzynów. Kiedy pisarz wyjechał do Gwatemali, nie bardzo wiedział, jak zarabiać na życie. Kiedy Basia znalazła pracę, on pomyślał, że może zająć się właśnie modelarstwem. Zaczął lepić samoloty z bambusowych patyczków. Spotkało się to z wielkim zainteresowaniem ze strony małych Gwatemalczyków i w ten sposób powstał Klub Modelarzy Gwatemalskich, którego Bobkowski był współzałożycielem – opowiada Joanna Podolska. Do dzisiaj co niedzielę chłopcy w Gwatemali wypróbowują swoje modele, a ci, którzy pamiętają polskiego pisarza, nie mówią o nim inaczej jak Querido Bob czy gran hombre („kochany Bob”, „wielki człowiek”).

Posłuchaj: O wystawie mówi Agnieszka Mitkowska - mp3 (551,37 KB)

W Podchorążówce można także zapoznać się z fragmentami młodzieńczego dziennika Andrzeja Bobkowskiego. Przyszły pisarz prowadził go w Krakowie jako nastolatek aż do momentu, w którym poznał Basię. – Fragmenty, które prezentujemy na wystawie, są bardzo mięsiste, ciekawe, zabawne – opowiada Joanna Podolska. – Pokazują niezwykle ciekawego chłopca, który się zmienia, dojrzewa, buntuje się, który zakochuje się co chwila w innej dziewczynie. W końcu spotyka miłość swojego życia i wie, że to właśnie ta miłość. Pisze wówczas takie piękne zdanie, że „jeśli jest tak dobrze, to po co pisać”.

Posłuchaj: O młodzieńczych dziennkach Bobkowskiego i o Basi Bobkowskiej mówią Joanna Podolska i Agnieszka Mitkowska - mp3 (1,95 MB)

To właśnie Barbara Bobkowska, „Penelopa z Gwatemali”, jest drugą bohaterką warszawskiej wystawy. – O Basi wiemy na ogół niewiele, znamy ja z kilku zdań, które na jej temat Andrzej zapisał w „Szkicach piórkiem” – mówi Joanna Podolska. Tymczasem żona Bobkowskiego była malarką i poetką, która publikowała swoje wiersze w prasie emigracyjnej. Była wreszcie wierną towarzyszka, która pozostała w Gwatemali nawet po śmierci męża, którego przeżyła o 21 lat. Nie chciała wyjechać, ponieważ tam, jak pisała, „wszystko było pełne Jędrka”.

Barbara Bobkowska chciała być pochowana obok męża. Tak się stało. Tablicę nagrobną, pod którą leżą oboje, Basia zaprojektowała jeszcze dla Andrzeja i do dzisiaj nikt jej nie zmienił. Jeżeli ktoś nie wie, że leżą oboje  w jednym grobie, będzie się pewnie zastanawiał, gdzie właściwie pochowano żonę pisarza.

„Kim był ten kontrowersyjny pisarz, wieczny tułacz, niepoprawny awanturnik, który zafascynował największe umysły polskiej emigracji, a który do dziś nie zaistniał w powszechnej świadomości?” – pisze Joanna Podolska (Potłuczona mozaika). No właśnie, kim? Kim była jego żona? Ekspozycja w Podchorążówce pozwoli nam z pewnością przynajmniej częściowo odpowiedzieć na te pytania. Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia.

Marta Kwaśnicka

"Andrzej Bobkowski – Chuligan wolności"
Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Jana Ignacego Paderewskiego, Łazienki Królewskie
Wystawa czynna 15 kwietnia – 31 sierpnia 2008 roku od wtorku do niedzieli od godz. 9 do 15.30. Wstęp wolny.

 

POSŁUCHAJ audycji o Andrzeju Bobkowskim z cyklu "Biografie niezwykłe" (Program II, 6.05.2008, audycja Elżbiety Łukomskiej i Doroty Gacek - mp3 13,42 MB)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wytrącony z równowagi (o opowiadaniach Andrzeja Bobkowskiego)

 

OBEJRZYJ FOTOGRAFIE Z WYSTAWY

''Fot. Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

''Fot. Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

''Fot. Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Telenowela z ambicjami

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2008 10:32
Grzegorz Wysocki i Mikołaj Golubiewski starają się nie zapaść w senność rozmawiając o nowej powieści Wojciecha Kuczoka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwum Romerów przekazane Bibliotece Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2007 15:09
Uroczyste podpisanie aktu darowizny przez Adę Romę-Wysocką z Paryża, Teresę Romer z Kanady i Andrzeja Tadeusza Romera z Brukseli ostatecznie uregulowano status prawny całego Archiwum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze wydawnictwa ubiegłego roku

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:59
Wręczono nagrody "Magazynu Literackiego Książki". Wśród nagrodzonych znalazły się dwie biografie, album fotograficzny, tłumaczenie obcojęzycznej prozy i podręcznik prawniczy.
rozwiń zwiń