X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Gombrowicz ma swoje Muzeum

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2009 11:33
Muzeum Witolda Gombrowicza otwarto we Wsoli k. Radomia. Placówka mieści się w odrestaurowanym pałacyku, który należał do starszego brata pisarza- Jerzego.
Audio

Na stałej wystawie prezentowane są nie tylko listy, rękopisy i dokumenty należące do Gombrowicza, lecz także cenne fotografie ze zbiorów rodzinnych i pamiątki po pisarzu takie jak: krawaty, fajki, laski, okulary, wieczne pióro, filiżanka, maszyna do pisania oraz dwa ulubione fotele pisarza. Jednym z bardziej osobistych, a zarazem symbolicznych elementów wystawy jest walizka, z którą w 1939 roku Gombrowicz wyjeżdżał z Polski i która towarzyszyła mu na emigracji.
Wiele z wystawianych eksponatów pochodzi z kolekcji przekazanej muzeum przez wdowę po pisarzu. Rita Gombrwowicz, która była obecna podczas otwarcia muzeum podkreśliła, że dla niej placówka jest zwieńczeniem wszystkich wysiłków, mających na celu powrót Gombrowicza do Polski. Popularyzowaniu twórczości męża ma służyć także przygotowywana przez nią specjalna strona internetowa (www.gombrowicz.net ).

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Tomasz Merta zaznaczył, że Muzeum Gombrowicza będzie ważną instytucją kulturalną w Polsce. "Gombrowicz stopniowo zadomawia się w polskiej kulturze, wśród polskich czytelników, a teraz ma także w Polsce swój dom - we Wsoli" - powiedział Merta.

Marszałek Mazowsza Adam Struzik podkreślił, że Muzeum Gombrowicza we Wsoli w symboliczny sposób przywraca Gombrowicza Polsce i Mazowszu. "Nie ma ani w Polsce, ani w Europie lepszego miejsca, w którym moglibyśmy bardziej przybliżyć tę postać znakomitego pisarza, którego docenił cały świat" - powiedział Struzik.

Kierownik wsolskiego muzeum Tomasz Tyczyński podkreślił, że oprócz klasycznych form działalności muzealnej, takich jak niewielkie wystawy czasowe, lekcje muzealne, prelekcje i wykłady, muzeum ma być miejscem spotkania i dyskusji. "Naszą ambicją jest przyciąganie młodych twórców i odbiorców kultury, młodych przede wszystkim nonkonformizmem i kreatywnością, a nie metrykalnie. A także "młodych" gombrowiczologów i wielbicieli twórczości Gombrowicza, także spoza ośrodków akademickich" - powiedział.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Gombrowicz w Pompidou

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2009 09:23
W paryskim Centrum Pompidou przez 5 wieczorów wystawiane będzie przedstawienie zainspirowane tekstami Witolda Gombrowicza. Istotną rolę odgrywają w tym przedstawieniu sztuki plastyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Loża teatralna Andrzeja Matula. Gombrowicz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2009 11:55
25 sierpnia 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynne powieści: Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 01:50
27 stycznia - 19 lutego 2010, godz. 9:30
rozwiń zwiń