Kultura

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 09:01
Warszawa ustanowiła Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, która będzie przyznawana co roku, autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszego laureata poznamy już w maju 2010 roku.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, takie jak wydawnictwa, ale też osoby prywatne, czytelnicy, a także sam autor. W tym roku propozycje można nadsyłać do 8 lutego.

W pierwszym, marcowym etapie nagrody wyłoniona zostanie lista nominowanych obejmująca 10 pozycji, w kwietniu przedstawione zostaną tytuły pięciu finalistów, a w maju należy się spodziewać ogłoszenia werdyktu jury.

Przewodniczącą jury jest dziennikarka i pisarka Małgorzata Szejnert. Pozostali członkowie to: Joanna Bator, Iwona Smolka, Anders Bodegard oraz Maciej Drygas.

Zdaniem Iwony Smolki dobry reportaż powinien być napisany klarownym językiem oraz rzetelnie opisywać rzeczywistość.

Na laureata czeka 50 tys. zł, w przypadku, gdy nagroda zostanie przyznana autorowi zagranicznemu uhonorowany zostanie też autor przekładu, kwotą otrzyma15 tys. zł.

(mz, pap, Wybieram Dwójkę)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Targi i nagroda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 09:47
Od 13 do 16 maja w Pałacu Kultury i Nauki będą odbywać się Warszawskie Targi Książki. Jest to inicjatywa środowiska wydawców i zainteresowało się nią już ponad 200 wydawnictw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski reportaż

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2009 09:11
W Nowym Jorku rozpoczynają się dziś spotkania poświęcone polskiemu reportażowi literackiemu. Organizowana przez Instytut Kultury Polskiej seria dyskusji inspirowana jest twórczością Ryszarda Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wręczono nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2010 20:52
Jean Hatzfeld - autor książki "Strategia antylop" - jest laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Książkę ukazała się nakładem wydawnictwa "Czarne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapuściński z krwi i kości

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2010 12:29
Na dziś (3.03.2010) zapowiedziano oficjalną premierę książki Artura Domosławskiego "Kapuściński non-fiction". Biografia o wybitnym reportażyście już wzbudziła wiele kontrowersji. Jej wydanie próbowała zablokować wdowa po Kapuścińskim, zdaniem której książka godzi w dobre imię jej zmarłego męża.
rozwiń zwiń